Sobota, 15 Grudnia 2018 - Niny, Celiny, Waleriana

25 lat Diecezji Kaliskiej

- W dniu jubileuszu pragnę złożyć serdeczne podziękowania za duchowe i materialne dzieła – mówił Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza podczas uroczystości z okazji 25-lecia Diecezji Kaliskiej. - Niechaj tak jak przed laty, kiedy wspólnie przygotowywaliśmy się do godnego powitania w Kaliszu następcy świętego Piotra, nasze działania budują trwałe wartości, wyrosłe na gruncie wiary, tradycji i historii.

Powołanie Diecezji Kaliskiej ogłosił 25 marca 1992 roku ojciec św. Jan Paweł II w bulli „Totus Tuus Poloniae populus”. Dziś, 25 lat od tego wydarzenia, w kaliskiej Katedrze odbyła się msza święta dziękczynna, koncelebrowana przez biskupa seniora Stanisława Napierałę i biskupa Edwarda Janiaka.

Gratulacje i podziękowania duchownym złożyli także: Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza; Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza; przedstawiciele parlamentu; władze wojewódzkie, gminne, powiatowe; reprezentanci Urzędu Miejskiego w Kaliszu, samorządu Ostrowa Wielkopolskiego; wierni związani z Diecezją Kaliską.

Dzięki Diecezji Kaliskiej do życia zostały powołane instytucje, takie jak Wyższe Seminarium Duchowne, Instytut Teologiczny i Muzeum Diecezjalne oraz wspólnoty duszpasterskie. Działania duszpasterzy pobudzając życie religijne, doskonale sławią Kalisz i integrują z nim mieszkańców najodleglejszych miejscowości.

Po mszy świętej, na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM, odbył się koncert "Psalmy Józefa". Zabrzmiały utwory skomponowane przez Jakuba Tomalaka, do których teksty napisała Monika Maśnik. Do współpracy zaprosili znanych wokalistów polskiej estrady m.in. Krzysztofa Antkowiaka, Marcina Jajkiewicza, Michała Szyca, Marzenę Ugorną, Martynę Jaskulską.
Źródło: kalisz.pl/A. Błaszczyk
2017-03-27 14:02 1249