Poniedziałek, 10 Grudnia 2018 - Julii, Danieli, Bogdana

Biblioteka jak nowa

Zakończył się remont biblioteki w Mieszkowie. Książnica znów powitała w swoich skromnych, acz odnowionych, progach wiernych czytelników. To oni, wspólnie z Adamem Pawlickim, burmistrzem Jarocina, Agnieszką Borkiewicz, dyrektor BPMiG Jarocin, Martą Jankowską, mieszkowską bibliotekarką oraz Barbarą Krysztofiak-Jurek, sołtys wsi, dokonali oficjalnego przecięcia wstęgi.  

Wszystko pachnie nowością i błyszczy – tak najprościej można byłoby opisać dziś bibliotekę w Mieszkowie. To jednakże zdecydowanie za mało. Dopiero wchodząc do książnicy i widząc uśmiechy czytelników – zarówno dużych jak i małych, to jak dyskretnie dotykają każdego regału – ci starsi, a przebiegając wzrokiem po pomieszczeniu nie powstrzymują się od wypowiedzenia: - O ja! – ci młodsi, można zrozumieć, że dla nich to nie tylko nowe kolory ścian, regały, stoliki, szafki, czy podłoga, która już nie skrzypi. Dla nich – odnowiona – biblioteka to coś znacznie więcej. Nie dziwią więc słowa Agnieszki Borkiewicz do korzystających z oferty książnicy. - To wy jesteście dla nas najważniejsi. Bez was biblioteki mogłyby pięknieć, być coraz ładniejsze, a gdybyście nie chcieli do nas przychodzić, to zwyczajnie nic tu po nas – mówi dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie. Popierają ją w tym władze. Nie tylko wsi Mieszków, ale także Gminy Jarocin.

- Fajnie, że remont biblioteki udało się zakończyć przed rozpoczęciem roku szkolnego. A tym bardziej, że udało się go wykonać w roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W końcu w mieszkowskiej bibliotece mieści się izba pamięci tego zwycięskiego zrywu i wybitnego człowieka, który się tam urodził – gen. Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy powstania – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. Włodarz nie kryje radości z jaką otwierał odnowioną książnicę. - Przy wysiłku całego zespołu dyrektor Agnieszki Borkiewicz i przygotowaniu wniosku o zewnętrzne dofinansowanie udało się zdobyć 1.500.000 zł darmowych środków – wskazuje. 1.350.000 zł z puli, o której wspomina włodarz to pieniądze przeznaczone na kamienicę Rynek 17, gdzie powstaje nowoczesna biblioteka. Pozostałe 150.000 zł zostało wydatkowane na remont biblioteki w Mieszkowie, która wymagała wymiany wyposażenia, biblioteki w Golinie, gdzie na ściany wdał się grzyb oraz czytelni Biblioteki Głównej.
 
Remont Biblioteki w Mieszkowie sfinansowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 oraz przy finansowym wsparciu Gminy Jarocin. - Burmistrz zawsze mówi: „Jeżeli pozyskacie pieniądze, my do każdej zewnętrznej złotówki dodamy swoją”. Muszę powiedzieć, że tak jest. Kiedy piszemy projekty, zawsze z samorządu dostajemy fundusze na wkłady własne – podkreśla Agnieszka Borkiewicz. Dyrektor biblioteki równocześnie wskazuje jak istotna jest współpraca gminy z instytucjami kultury. Dziękuje za współdziałanie także Barbarze Krysztofiak-Jurek, sołtys wsi oraz Marlenie Naklickiej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mieszkowie, w której budynku mieści się wyremontowana filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie.
Źródło: Foto. N. Pluta
2018-09-06 13:52 96

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.