Poniedziałek, 19 Listopada 2018 - Seweryny, Maksyma, Salomei

Budżet miasta zmieniony

Rada Miasta przegłosowała zmiany w tegorocznym budżecie Poznania. W efekcie miasto wyda więcej o ponad 49 mln zł. Największa zmiana wynika z konieczności uzupełnienia wydatków na oświatę o 16 mln zł. Przyczyną jest zmniejszenie przez ministerstwo subwencji oświatowej.

Radni zmienili tegoroczny budżet. W sumie po zmianach dochody zostały zwiększone o 3,2 mln zł, wydatki ogółem zwiększono o 49,2 mln zł, zaś deficyt zwiększony będzie  o 46,5 mln zł. Największa zmiana w budżecie to środki na oświatę, ponieważ miasto musi wygospodarować dodatkowe 16 mln zł. O tyle rząd obniżył subwencję oświatową dla Poznania. Dużym wydatkiem będą też podwyżki wynagrodzeń dla pracowników miejskich jednostek, na to pójdzie ponad 9 mln zł. Wyższe wynagrodzenia to efekt negocjacji z prezydentem, które pod koniec ubiegłego roku przeprowadziły związki zawodowe.

Do budżetu wpisano też ponad 2 mln zł dla Usług Komunalnych na zarządzanie cmentarzami komunalnymi. Jednostka ma się tym zająć od 1 lipca, przejmując obowiązek administrowania nekropoliami od spółdzielni Universum. Urzędnicy szacują, że wpływy do budżetu miasta z tytułu zarządzania cmentarzami mogą wynieść 5 mln zł. Pieniądze dostanie też Ogród Zoologiczny, który za dodatkowe środki w Starym ZOO wyremontuje wybiegi dla małp, gadów oraz kóz. Natomiast w Nowym ZOO na modernizacje doczekają się stajnie dla zebr, wybiegi tygrysów i tapirów. Nie będzie natomiast w tym roku prac nad modernizacją ul. Kolejowej, miasto chce przesunąć je na lata 2018-2020.

Dokonano także zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, dzięki temu miasto zabezpieczyło środki na wkład własny dla dwóch dużych inwestycji, które otrzymały dofinansowanie unijne. Chodzi o remont zabytkowej siedziby Biblioteki Raczyńskich oraz o rewitalizację i przebudowę wnętrz zachodniego skrzydła Centrum Kultury Zamek. Łącznie miasto musi przeznaczyć na ten cel 12 mln zł. Same inwestycje będą kosztować razem z unijną dotacją 28,5 mln zł.

Oprócz zmian w budżecie radni podjęli też inne decyzje finansowe. Zdecydowali o zwiększeniu stawek dla  Zakładu Lasów Poznańskich oraz Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Obie te jednostki potrzebują więcej środków, ponieważ otrzymały dodatkowe zadania. Natomiast Zakład Robót Drogowych oraz Pływalnia Miejska "Atlantis" zachowają środki wypracowane dzięki swojej działalności. ZRD zakupi za nie nową układarkę do masy bitumicznej oraz specjalistyczną niską przyczepę do przewozu maszyn. Pływalnia planuje natomiast przebudowę strefy obsługi klienta.
Źródło: poznan.pl/J.. Gładysiak
2017-03-15 15:35 992

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.