Poniedziałek, 10 Grudnia 2018 - Julii, Danieli, Bogdana

Duda: „Miasto bohaterów niepodległości”

Andrzej Duda odwiedził Śrem. Prezydent złożył kwiaty przy tablicach upamiętniających poległych w czasie II wojny światowej. Spotkał się także z mieszkańcami. Podczas wizyty głowy państwa w Śremie nie zabrakło także odwołań do 100 rocznic – Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości.
           
Andrzej Duda swoją wizytę w Śremie rozpoczął od złożenia wiązanek z kwiatami przy tablicach: „W hołdzie Poległym i Pomordowanym w Drugiej Wojnie Światowej 1939-1945 wychowawcom, absolwentom i uczniom Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie z lat 1931-1939” oraz „Ku czci najlepszych synów ziemi śremskiej rozstrzelanych przez siepaczy niemieckich w 1939 roku”. - Hitlerowcy postanowili wyeliminować tych, którzy w tak skuteczny sposób tutaj organizowali życie społeczne (...), budowali tutaj postawy patriotyczne, czyli to, co było dla Polski, dla II Rzeczypospolitej tak niezwykle ważne – ocenił Andrzej Duda. Miało to – jego zdaniem – ułatwić okupację i kolejną próbę zniemczenia mieszkańców, która wcześniej nie udała się przez ponad sto lat.

Prezydent znalazł także czas na spotkanie z mieszkańcami Śremu. Doszło do niego na starówce. W swoim wystąpieniu podkreślił historyczne znaczenie miasta – Śrem to wielka i długa historia wspaniałych ludzi, a przede wszystkim wielka i długa historia Polaków, Polski i polskości, która była tutaj zawsze, niezależnie od zawirowania dziejów, niezależnie od tego, czy Polska była na mapie, czy jej nie było – mówił Andrzej Duda. - Śrem to miasto bohaterów niepodległości – ocenił prezydent. Podkreślał też rolę, jaką w oparciu się Wielkopolski przed kolejnymi próbami germanizacji, odegrała działalność lokalnych społeczników oraz realizowana przez nich praca organiczna. - To ten element, który Wielkopolsce zapewnia pomyślność, zamożność i to, że jest jednym z najbardziej zasobnych i najlepiej rozwijających się regionów naszego kraju; jest i, można powiedzieć, w zasadzie zawsze była, i jestem przekonany, że zawsze będzie – mówił Andrzej Duda. Prezydent dziękował też mieszkańcom Śremu za ich wkład w niepodległość, obchody stulecia jej odzyskania oraz za kontynuację dorobku historycznego, tradycji miasta i regionu.
 
Źródło: Foto. prezydent.pl/K. Sitkowski
2018-05-25 11:58 122

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.