Wtorek, 16 Października 2018 - Gawla, Ambrozego

Gospodarska wizyta

Radni Rady Miejskiej w Krotoszynie wraz z Joanną Król-Trąbką, wiceburmistrz miasta, wybrali się do firmy MAHLE Polska – największego zakładu gminy i powiatu. Podczas wizytacji samorządowcy poznali najważniejsze sprawy związane z codziennym funkcjonowaniem krotoszyńskiej firmy.

Obecni na spotkaniu dyrektorzy zakładów, wchodzących w skład MAHLE Krotoszyn, dr Tadeusz Karolczak i Krzysztof Wnuk, przedstawili radnym i wiceburmistrz produkcję firmy. - Podkreślali oni korzyści, płynące z obecności firmy w Krotoszynie zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców gminy – informuje Jacek Kępa z magistratu. Przypomnijmy, że w grudniu miało miejsce uroczyste otwarcie zakładu produkcji tłoków stalowych. Wkrótce oddana zostanie do użytku hala o powierzchni 9.000 m2, w której ruszy produkcja filtrów. Zatrudnienie znajdzie w niej kilkaset kobiet.
           
Krotoszyńska firma od lat znajduje się w ścisłej czołówce koncernu. Za sprawą jakości wyrobów i tempa rozwoju. – Radni podczas wizyty w firmie dowiedzieli się, że inwestycje dokonywane są niezwykle sprawnie, szybko i solidnie. W ich realizacji oraz w codziennym funkcjonowaniu MAHLE Krotoszyn współpracuje przede wszystkim z miejscowymi podmiotami gospodarczymi. Niektóre z nich mają na terenie firmy nawet swoich stałych przedstawicieli. Planowane inwestycje osiągną wartość wielu dziesiątek milionów euro – relacjonuje Jacek Kępa. – Samorządowców poinformowano także, że firma wyróżnia się dbałością o środowisko naturalne. Uzyskane certyfikaty dotyczą nie tylko ochrony środowiska, a także bezpieczeństwa pracowników, zarządzania jakością i odzyskiwania energii – dodaje pracownik Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. Równocześnie, aby ułatwić dojazd pracownikom do firmy, MAHLE uruchomiło specjalne linie autobusowe dowożące do zakładu ludzi z Jarocina, Odolanowa, Milicza oraz ich okolic. W krótce pojawi się także możliwość dojazdu z Rawicza. - Pozwala to bardziej ekonomicznie gospodarować miejscami parkingowymi. Do jego lepszego wykorzystania przyczynia się trwająca właśnie akcja poprawnego parkowania – informuje pracownik Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

Radni zostali zapewnieni także o tym, że pracownicy firmy MAHLE Krotoszyn łączą pracę z intensywnymi szkoleniami, które są niezbędne dla podnoszenia jakości wyrobów. - Około 140 osób uczestniczy obecnie w kursach języka niemieckiego, angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego, związanych z zakresem działalności MAHLE. Dobrze układa się współpraca z położoną tuż obok pływalnią Wodnik – mówi Jacek Kępa. Firma przekazywała pływalni sprzęt i wyposażenie, dla swych pracowników wykupuje karnety.

Drugą część spotkania radnych i wiceburmistrz w MAHLE wypełniło zwiedzanie firmy. Wizytatorom pokazano pracę odlewni żeliwa i obróbkę tulei, dział obróbki zaworów i prowadnic, odlewnię tłoków aluminiowych i ich obróbkę, a także dział produkcji zaworów. Na koniec samorządowcy zobaczyli najnowszą halę, w której wytwarzane są tłoki stalowe.


Koncern MAHLE, którego częścią jest krotoszyńska firma, należy do 30 największych dostawców części silnikowych na świecie. Posiada ponad 170 zakładów produkcyjnych oraz 16 centrów rozwojowych na pięciu kontynentach. Zatrudnia około 75.000 pracowników, z tego prawie 3.500 w Krotoszynie. Obecność MAHLE w Krotoszynie datuje się od roku 1999. Odbiorcami produktów koncernu są wszystkie najważniejsze światowe marki motoryzacyjne. Jego właścicielem jest fundacja MAHLE z siedzibą w Stuttgarcie, wspierająca swymi środkami rozmaite przedsięwzięcia ważne ze społecznego punktu widzenia, jak np. tomograf komputerowy dla krotoszyńskiego szpitala.
Źródło: Foto. krotoszyn.pl/J. Kępa
2018-03-06 13:31 170

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.