Poniedziałek, 19 Listopada 2018 - Seweryny, Maksyma, Salomei

HISTORIA

Wierszowane wspomnienia charyzmatycznego doktora 0

Wierszowane wspomnienia charyzmatycznego doktora 2018-09-25 11:25

Jacek Kranz wspominał swojego dziadka. Historii słuchano w Sali Kominkowej Pałacu Radolińskich szczelnie wypełnionej przez ludzi. Oprócz jarociniaków na widowni zasiedli także m.in. śremianie i opoczanie. Tak odbyła się promocja książki pt. „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” autorstwa dr. Leona Idaszewskiego.

JAROCIN ŚREM HISTORIA Więcej
Książka o tęsknocie za Jarocinem 0

Książka o tęsknocie za Jarocinem 2018-09-20 14:44

Burmistrz Jarocina i dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie zapraszają na promocję książki dr. Leona Idaszewskiego pt. „WSPOMNIENIA WYGNAŃCA I WIĘŹNIA Z JAROCINA”. Odbędzie się ona w niedzielę, 23 września o 16:30 w pałacu Radolińskich.

JAROCIN HISTORIA Więcej
Jasiek muzykant z Osieka 0

Jasiek muzykant z Osieka 2018-07-12 11:33

Jest samoukiem. Nie ukończył żadnej szkoły muzycznej, a dziś jest światową legendą jazzu. Jego ojciec Czesław urodził się w Osieku koło Jarocina. Wieczorem 12 lipca na jarocińskim rynku zagra Jan Garbarek. - To będzie piękny, niezapomniany koncert Jaśka - zapewniają najbliższe kuzynki artysty mieszkające w Jarocinie i w Poznaniu.

JAROCIN HISTORIA JAROCIN FESTIWAL Więcej
Przedsiębiorczy proboszcz 0

Przedsiębiorczy proboszcz 2018-04-03 11:51

Ks. Wojciech Lewandowski urząd proboszcza w Jarocinie otrzymał w 1848 r. dzięki poparciu kolatora kościoła, hr. Władysława Radolińskiego. Odtąd, przez blisko 20 lat, pełnił w Jarocinie posługę kapłańską. Za jego urzędowania zlikwidowano znajdującą się w złym stanie dzwonnicę i przeniesiono bądące tam dzwony na wieżę kościelną. Zasługą proboszcza była też budowa nowej, murowanej plebani, która stoi do dziś. Kapłan czynił również starania o renowację kościoła pw. Św. Ducha.

JAROCIN HISTORIA Więcej
Co dotychczas pomijane, teraz opisane 0

Co dotychczas pomijane, teraz opisane 2018-02-26 12:39

Kolejne „Zapiski Jarocińskie”, wydawane przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, światło dzienne ujrzą już w marcu. W numerze podjęte zostaną tematy, które do tej pory były słabo rozpoznane, lub wręcz pomijane w publicystycznej działalności lokalnych historyków. Cena publikacji to 10 zł.

HISTORIA Więcej
Powojenne życie polityczne 0

Powojenne życie polityczne 2018-02-08 13:10

Tragiczne losy Polskiego Stronnictwa Ludowego, usłana terrorem droga do władzy Polskiej Partii Robotniczej, metamorfoza Polskiej Partii Socjalistycznej – „władza ludowa” na terenie powiatu jarocińskiego rodziła się w bulach. Stronnictwo Narodowe, które w okresie międzywojennym odgrywało poważną rolę na terenie powiatu, po 1945 roku także nie miało łatwego życia. Musiało działać w konspiracji.

HISTORIA Więcej
Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina na antenie Radia Poznań 0

Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina na antenie Radia Poznań 2017-11-29 10:25

Dziś o 13.15 na antenie Radia Poznań (wcześniej Radio Merkury) zostanie wyemitowany reportaż Jacka Kosiaka "Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina". Autorem wspomnień jest dr Leon Idaszewski - jarociński lekarz, powstaniec wielkopolski, wiceprzewodniczący pierwszej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. rady miasta, społecznik, współtwórca i prezes Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Po wybuchu II wojny światowej Niemcy zatrzymali Idaszewskiego. Był w grupie zakładników, którzy mieli być ręczyć swoimi głowami za bezpieczeństwo miejscowych Niemców. W październiku 1939 r. został zamknięty w obozie przejściowym w Cerekwicy, a następnie 9 grudnia wysiedlony do Opoczna.

JAROCIN POZNAŃ WIELKOPOLSKA HISTORIA Więcej
80-letnia książka jak nowa 0

80-letnia książka jak nowa 2017-11-08 13:46

Kiedy powstał herb Jarocina i co oznacza? Jak Jarocin wyglądał w 1661 roku? Ilu w połowie XIX wieku było w mieście garkuchniarzy, garncarzy, gwoździarzy, piwowarów, duchownych katolickich, ewangelickich i rabinów? Odpowiedzi na te pytania przynosi książka Kazimierza Matuszewskiego. Jest to reprint wydanej 80 lat temu publikacji pt. „Z przeszłości miasta Jarocina”. Premiera woluminu już 11 listopada.

JAROCIN HISTORIA Więcej
Spacery po dawnym Jarocinie. Dookoła rynku ze Stefanem Tobolskim [AKTUALIZACJA] 0

Spacery po dawnym Jarocinie. Dookoła rynku ze Stefanem Tobolskim [AKTUALIZACJA] 2017-06-13 11:45

„Spacery po dawnym Jarocinie” to organizowany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie cykl wycieczek po mieście z przewodnikiem. Poza pracownikami muzeum historię miejsc i związanych z nimi ludźmi opowiadać będą mieszkający tam w przeszłości lub obecnie jarocinianie. W niedzielę 18 czerwca o godz. 16.00 na spacer wokół rynku zaprosi Stefan Tobolski. [AKTUALIZACJA]

JAROCIN HISTORIA Więcej
Żony Przemysława II, księcia wielkopolskiego i króla Polski 0

Żony Przemysława II, księcia wielkopolskiego i króla Polski 2017-02-24 13:33

Był jednakże jeden problem. Ludgarda nie dawała księciu upragnionego potomka. Na cóż zatem starania wielkopolskiego władcy. Z drugiej strony niepłodność księżnej nie dawała i jej samej spokoju. Doszło do tego, że Przemysł, jak i jego urzędnicy zaczynali Ludgardy unikać.

HISTORIA Więcej

Najnowsze komentarze

O krok od rewitalizacji
Czekamy na rozpoczęcie prac związanych...
~andrewgreat
Nie dla SMS-ów podczas jazdy
Aby zwiększyć bezpieczeństwo jazdy, k...
~r0m3k
96 rodzin z własnym miejscem na ziemi
Co nie ktorych zalalo, a ekipa miala 14 ...
~Mieszkaniec
Szkoła bez zadań domowych – czy to możliwe?
Trzeba poczytać jak jest naprawdę w Ha...
~Rodzic323
Łowy na lisa zakończone
Brawo. Robicie to co należy
~w.jaworowski