Czwartek, 13 Grudnia 2018 - Lucji, Otylii

JAROCIN FESTIWAL POZA SCENĄ

Jarocin Festiwal 2018 startuje już w tym tygodniu! 13-15 lipca: 3 dni, 4 sceny, blisko 50 koncertów i długa lista atrakcyjnych wydarzeń pozascenicznych. Ich pełna lista w niniejszym artykule. 


13 lipca piątek
 
16:30 – 18:00: film „Pussy Riot. Modlitwa punka”, Kino Echo
Zimą 2011 roku, po kontrowersyjnym przebiegu wyborów w Rosji, Władimir Putin został ponownie wybrany prezydentem kraju. W odpowiedzi na to setki tysięcy Rosjan wyszło na ulice, aby poddać w wątpliwość legalność wyborów. Wśród protestujących były trzy młode radykalne feministki: Nadieżda Tołokonnikowa, Maria Alochina i Jekatierina Samucewicz, współzałożycielki zespołu punkowego Pussy Riot, które w kolorowych kominiarkach na głowach, pończochach i letnich sukienkach weszły do słynnego Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i zaczęły satyryczny performance. Film jest kroniką tego „małego” aktu protestu, który zdobył rozgłos na całym świecie i stał się symbolem walki z opresyjnym reżimem.
 
18:00 – 19:00 spotkanie z Marią Alyokhiną z zespołu Pussy Riot, Kino Echo
Maria Alyokhina – rosyjska aktywistka, członkini zespołu Pussy Riot, 17 sierpnia 2012 roku została skazana za „chuligaństwo motywowane religijną nienawiścią” za występ w moskiewskiej katedrze Chrystusa Zbawiciela i skazana na dwa lata więzienia. Została uznana za więźnia politycznego przez Związek Solidarności z Więźniami Politycznymi. Amnesty International nazwała ją więźniem sumienia z powodu „surowości reakcji władz rosyjskich”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Wiesław Wacławczyk, profesor nadzwyczajny w jednostce Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
 
22:30-23:00: Misterium Pokoju. Anthony Street, Rynek
Ognista opowieść o człowieku szukającym szczęścia. Uliczny Teatr Ognia Anthony Street tym razem zaprosił do współpracy zespół The Goors, który pokusił się o muzyczne interpretacje etiud ogniowych zmierzających w stronę odsłonięcia tajemnicy zawartej w tytule spektaklu
 

14 lipca sobota
 
11:00 – 15:30: Żywa biblioteka, Rynek
Nie lubisz kogoś bo wygląda trochę inaczej? Sądzisz, że homoseksualista jest „nienormalny”, a katolik „nawiedzony”? Przyjdź do jarocińskiej Żywej Biblioteki i wypożycz „Książki”, którymi tym razem będą ludzie. Wychodząc z założenia, że najskuteczniejszą formą poznania inności jest bezpośrednie spotkanie z nią, podczas tegorocznego jarocińskiego festiwalu uruchomiona zostanie otwarta dla wszystkich Żywa Biblioteka, gdzie „Książkami” będą reprezentanci grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji (wyznawcy różnych religii, osoby o różnych odcieniach skóry, z różnym stopniem sprawności fizycznej, różną orientacją seksualną, itp.), każdy będzie mógł zaprosić ich do rozmowy (ok. 15-30 min.) i zweryfikować swoje poglądy.
 
11:00 i 13:00 Festiwalova jazda – rajd rowerowy, Rynek
Przejażdżka rowerowa po miejscach związanych z historią jarocińskiego festiwalu. Uczestnikiem rajdu będzie mógł zostać każdy, kto pojawi się na starcie rajdu na 20 min. przed odjazdem. Po zapoznaniu się z regulaminem rajdu oraz wypełnieniu oświadczenia będzie można bezpłatnie wypożyczyć rower.
 
11:30: „Logo Flip Series” – wernisaż wystawy Tomasza Mielca , Spichlerz Polskiego Rocka
Najważniejszą i najdłuższą tradycją sztuki jest kontestacja, przeciwstawianie się stereotypom, rutynie i utartym schematom. Doskonale się w tę myśl wpisuje projekt „Logo flips” autorstwa Tomasza Mielca. To droga pod prąd i wytyczanie nowych ścieżek, wbrew powszechnie przyjętemu sposobowi myślenia i działania. Z zamiłowania autora do abstrakcyjnego postrzegania rzeczywistości powstały niezwykłe prace. Na artystyczny warsztat trafiły elementy kultury konsumpcyjnej – logotypy uznanych marek, popularne slogany reklamowe oraz ikony współczesnej popkultury. Slogany i nazwy, nie będące na co dzień nośnikiem głębszych treści, posłużyły autorowi jako narzędzie do ukazania tematów istotnych, kontrowersyjnych, problematycznych. Seria „Logo flips” jest zarówno refleksją nad codziennością jak i próbą spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość z nieco innej, głębszej perspektywy.
Tomasz „Szejku” Mielec – grafik-samouk, od kilku lat z powodzeniem tworzący okładki płyt raperom zza oceanu. „Dziecko” małego miasteczka, które uporem i ciężką pracą wspięło się na artystyczny szczyt. Zaczynał od projektów przeznaczonych dla mało znanych, początkujących muzyków, wierząc w ich talent i potencjał. Z czasem przyszła pora na największe „nazwiska” w Stanach Zjednoczonych. W jego portfolio figurują okładki zaprojektowane dla: A$AP Mob, Action Bronson, Freddie Gibbs, Alchemist, Snoop Dogg, E-40, YG, Curren$y, Wiz Khalifa, Dave East, Nef The Pharaoh, O.T. Genasis, Trae Tha Truth, KEY!, Smoke DZA, Styles P, Jadakiss, Vado, Jim Jones, Prodigy, Roc Marciano, Conway, WestsideGunn, Willie The Kid, AR-AB, Dark Lo, Mozzy, G Perico, Bodega Bamz, RetcH, Da$H, $Ha Hef, A$ton Matthews. Obecnie skupia się na tworzeniu serii autorskich. Spiritus movens jego twórczości artystycznej od zawsze była i jest muzyka.
 
12:00 – 13:00: „Mój wydawca jest raperem” – Stasiuk w rozmowie z Pablopavo, Kino Echo
Andrzej Stasiuk – polski pisarz, poeta, publicysta, eseista, dramaturg. Uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich, 1995), wyrzucany ze szkół i imający się rozmaitych prac, właściciel niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat 80. zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu. Współpracował z pismami wydawanymi przez animatorów literackiego „undergroundu” w Polsce. Niechętny literackim salonom, w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd przysyła swoje teksty do najpoczytniejszych oraz najbardziej prestiżowych gazet i czasopism. Najchętniej do Gazety Wyborczej i Tygodnika Powszechnego.
Pablopavo (Paweł Sołtys) – wokalista, muzyk, autor tekstów piosenek i opowiadań. Laureat Paszportu Polityki w roku 2014 w kategorii Muzyka Popularna. Trzy lata później nominowany w kategorii Literatura za zbiór opowiadań „Mikrotyki”.
 
14:00 – 15:00: spotkanie autorskie z Natalią Budzyńską, Strefa Kobiet, ul. Wrocławska 6
Natalia Budzyńska – dziennikarka Przewodnika Katolickiego, matka Niny i Staszka oraz żona Tomka. Pisała m. in. o ks. Kaczkowskim, Wojciechu Smarzowskim i mamie Jaśka Meli. Autorka książek: „Matka męczennika” o Mariannie Kolbe i „Brat Albert. Biografia”. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Pilarczyk, dziennikarka „Gazety Jarocińskiej”.
 
14.30 – 15.30: Janerka w rozmowie ze Świetlickim, Kino Echo
Lech Janerka – wokalista, basista, autor tekstów i kompozytor. Konsekwentnie trzymający się poza wszelkimi trendami, rzadko wchodzący do studia i jeszcze rzadziej obecny w popularnych mediach. Jedna z najbardziej oryginalnych osobowości polskiej muzyki rockowej. Indywidualista, tworzy muzykę bardzo osobistą. Równie oryginalny jest także jako autor zwięzłych tekstów. Poza autorskimi płytami jest autorem muzyki do filmów „Chce mi się wyć” (1990) Jacka Skalskiego, „Obcy musi fruwać” (1993) Wiesława Saniewskiego oraz „Czyż nie dobija się konia?” (2000) Macieja Żurawskiego. W 2001 zagrał epizodyczną rolę księdza w filmie „Głośniej od bomb” Przemysława Wojcieszka.
Marcin Świetlicki – poeta, prozaik, autor powieści kryminalnych, wokalista zespołów Świetliki oraz Czarne Ciasteczka.
 
17:30 – 19:20: film „The Public Image is Rotten”, Kino Echo
Film dokumentalny. Legendarny muzyk rockowy John Lydon, znany również jako Johnny Rotten, opowiada o swoich wieloletnich doświadczeniach jako frontman post-punkowego zespołu Public Image Ltd (PiL)
 
19:30 – 20:30: spotkanie z Johnnym Rottenem – ambasadorem Jarocin Festiwal 2018, Kino Echo 
John Lydon, szerzej znany jako Johnny Rotten, był wokalistą legendarnej punkowej kapeli Sex Pistols. Pistolsi istnieli krótko, nagrali w zasadzie jeden album, stworzyli jednak zupełną nowość w muzyce – punk rock. Rotten, jak pozostali członkowie kapeli, nie odebrał wysokiego wykształcenia. Wychował się w robotniczej dzielnicy Londynu. W butiku „Sex" poznał Malcolma McLarena – człowieka, który wprowadził go do istniejącej już kapeli. Tak powstali niepowtarzalni Sex Pistols. Johnny Rotten był najbardziej charakterystycznym z członków zespołu. Spotkanie poprowadzi Piotr Metz, dyrektor muzyczny Programu Trzeciego Polskiego Radia


15 lipca niedziela
 
12:00 – 13:00: msza święta w intencji zmarłych muzyków, Ruiny kościoła Św. Ducha
Wielu odeszło w ostatnich dwunastu miesiącach... Wierzący i niewierzący. Jak co roku w intencji ich wszystkich – muzyków, dziennikarzy muzycznych, fotografów, organizatorów koncertów i festiwali, realizatorów nagrań, wydawców, menedżerów – podczas Jarocin Festiwal zostanie odprawiona msza św. Zagra zespół Tratwa Music Project.
 
12:00 – 13:30: Żywa Akademia Pana Kleksa, Scena Rynek
Żywa Akademia Pana Kleksa  to propozycja nie tylko dla najmłodszych uczestników Jarocin Festiwal. Interaktywne lekcje, czytanie fragmentów książki przez znanych muzyków oraz koncert wybranych piosenek z filmowych adaptacji przygód Ambrożego Kleksa – wszystko to, przeplatając się ze sobą, stworzy współczesną opowieść inspirowaną ponadczasowym przesłaniem powieści Jana Brzechwy. Całość poprowadzi, doskonale znana festiwalowej publiczności, Kasia Stoparczyk z radiowej Trójki. Zrobi to wespół z tytułowym Panem Kleksem, w którego rolę wcieli się Hubert Kożuchowski z poznańskiego teatru Blum. W koncercie wystąpią lokalni muzycy, dzieci i młodzież. Gościem specjalnym będzie Marek Piekarczyk. W wydarzeniu wezmą udział także artyści, m.in. Grzegorz Kupczyk, Piotr Banach czyli BaiKa & Marcin Żabiełowicz i Grzegorz Kwiatkowski. Akademia zakończy się wspólną bitwą na kolory! Projekt Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Jarocin.
 
14:00 – 15:00: spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik, Strefa Kobiet, ul. Wrocławska 6
Sylwia Chutnik – pisarka, felietonistka, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW. Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Prowadzi Dyskusyjny Klub Książki w Nowym Teatrze w Warszawie. Wykładowczyni w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka Polityki, Pani, Wysokich Obcasów i Gazety Stołecznej. Współpracowniczka TVP Kultura (współprowadziła program literacki „Cappuccino z książką”, obecnie jest lektorką „Zapomniani – odzyskani”). Współprowadzi program „Barłóg literacki” na YouTube. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowej Trójki.
 
12:00 – 13:20: film „Fala”, Kino Echo
Film Piotr Łazarkiewicza z 1986 roku, dokumentujący Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie zorganizowany w 1985 roku widziany oczami uczestników. Obraz pokazuje dwa, zupełnie różne, punkty widzenia. Na ekranie bowiem wypowiadają się młodzi ludzie biorący udział w festiwalu, ówczesne władze miasta oraz przedstawiciele organizacji społecznych. W tle brzmi znakomita polska muzyka rockowa lat 80.
 
13:30 – 13:45: odsłonięcie muralu, Kino Echo
W 10 rocznicę śmierci Piotra Łazarkiewicza, patrona jarocińskiego kina, odsłonięty zostanie mural upamiętniający reżysera. 
 
14:00 – 15:00: film „Powracająca fala”, Kino Echo
Film dokumentalny Michała Wiraszko, który miał swoją prapremierę podczas Jarocin Festiwal 2016. Trzy dekady, dwa ustroje i jedno społeczeństwo. Sztuka i polityka prowadzą ze sobą toksyczny romans, a młodzi negują starych. Ten film to opowieść o atmosferze wielkich przemian z perspektywy niewielkiego Jarocina i o sile muzyki.
 
15:30 – 16:30: promocja książki „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim” Piotra Stelmacha, Kino Echo
„Lżejszy od fotografii...” to najpełniejszy portret Grzegorza Ciechowskiego. Z bogactwa rozmów przeprowadzonych przez Piotra Stelmacha wyłania się obraz konsekwentnego i bezkompromisowego artysty, lojalnego przyjaciela i choleryka, ciepłego, ale wymagającego ojca. Ciechowski jawi się tu też jako humorysta i autor bezlitosnych żartów, które jego współpracowników nieraz doprowadzały do szewskiej pasji, a dziś wspominają je z rozrzewnieniem. Autorowi udało się również dotrzeć do wielu pięknych, zaskakujących, niepublikowanych wcześniej zdjęć i dokumentów. Spotkanie poprowadzi Marek Horodniczy z Narodowego Centrum Kultury.
 

Sobota, niedziela
 
11:00 – 18:00: Festiwalowa Jazda z Jarocińską Koleją Drezynową, skrzyżowanie ulic Marcinkowskiego i Staszica
Jarocińska Kolej Drezynowa zaprasza gości festiwalowych oraz mieszkańców na niezapomniane przejażdżki drezynami rowerowymi. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne. W tym roku przejazdy nieczynnym szlakiem staną się o tyle szczególne, że linia kolejowa Jarocin-Leszno, na odcinku której poprowadzone zostaną wycieczki, obchodzi 130 urodziny. Będzie to doskonała okazja na dotknięcie historii Ziemi Jarocińskiej. Bilety: normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, dzieci do lat 5. wstęp wolny
 
11:00 – 17:00: Strefa Dzieci, Rynek
W sobotę w Strefie Dzieci odbywać się będą czytania dzieciom przez muzyków biorących udział w Jarocin Festiwal. Poprowadzi je Kasia Stoparczyk, dziennikarka radiowej Trójki. Muzycy: Wojciech Mazolewski, Andrzej Zamenhof z Hańby!, Paweł Ostrowski z Decadent Fan Club będą czytać wiersze z książki „Pierwsze wiersze dla…”. Dodatkowo, w sobotę, dzieci będą mogły uszyć sobie materiałową książkę lub inną zabawkę. Przez całe dwa dni w Strefie odbywać się będą także liczne animacje dla dzieci: układanie słownych puzzli, memory, zagadki literackie ale także malowanie twarzy, pokazy sztuczek kuglarskich, bańki mydlane, zabawy z bum bum rurkami czy chustą animacyjną. Przy Strefie Dzieci stanie stoisko Instytutu Książki, na którym promowana będzie  kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypominająca o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Strefa Dzieci jest realizowana we współpracy z Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
 
11:00 – 14:00: iPięknaiBestia, Strefa Kobiet, ul. Wrocławska 6
W Roku Praw Kobiet organizatorzy Jarocin Festiwal zapraszają do Strefy Kobiet tworzonej przez kobiety dla… wszystkich. W Strefie będzie można spędzić czas twórczo, warsztatowo, kreatywnie a w międzyczasie porozmawiać, zainspirować się, odpocząć lub zrobić sobie irokeza. Pierwszego dnia (sobota) będzie można stworzyć własną „Mapę Marzeń”, której  ograniczenia wytyczy jedynie wyobraźnia oraz popracować nad tym, co pomaga w realizacji marzeń i poczuciu spełnienia. Drugiego dnia (niedziela) zostanie stworzony wspólny tekst z liter odzyskanych. Sąsiadki z Krakowa przeprowadzą akcję „Doklej się – czyli daj słowom drugie życie, zostań współautorką”. Będzie to otwarty i nieprzewidywalny warsztat z recyklingu tekstów wcześniej napisanych. W strefie iPięknejiBestii każdy znajdzie coś dla siebie. 
 

Poza tym: czytelnia festiwalowa, giełda winylowa, happeningi uliczne, pokazy ogniowe, stoiska Recal, Pyrkon, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Książki oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Źródło: Materiały prasowe
2018-07-10 12:56 197

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.