Poniedziałek, 10 Grudnia 2018 - Julii, Danieli, Bogdana

Język przyszłości

Choć język angielski, niemiecki, a coraz częściej również język chiński, stają się powoli must have w naszych CV, to tak naprawdę istnieją zupełnie inne języki, których znajomość może zapewnić nam karierę zawodową w najbardziej  intratnych branżach. To języki programowania Java i Javascript.

Java to język programowania używany przez około 9 milionów programistów na całym świecie – i co ciekawe – ta ogromna liczba to dla rynku pracy wciąż zbyt mało, bo zdolność programowania w Javie nadal stanowi najbardziej pożądaną umiejętność dla rekrutujących firm IT. Coraz bardziej popularnym językiem programowania staje się również Javascript.

Dlaczego IT i dlaczego w Poznaniu?
Trzeba wiedzieć, że wśród tych firm zapotrzebowanie na pracowników od lat właściwie nie spada. Rozwiązanie wydaje się więc proste – najrozsądniejszym wyborem na przyszłość jest wybór branży IT – a szczególnie wspominana umiejętność programowania w Javie czy Javascript. I można spodziewać się, że ten trend będzie się utrzymywał – tendencja wyraźnie widoczna jest m.in w Poznaniu, który wciąż poszukuje coraz więcej programistów Java. Działa tu niemal 100 ośrodków usług biznesowych, które zatrudniają około 14 tysięcy osób. Według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, Poznań plasuje się na siódmym miejscu rankingu ośrodków biznesowych w Polsce i trzynastym w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Java wciąż wyprzeda konkurencję
Ponieważ dane jednoznacznie wskazują, że na rynku europejskim wciąż brakuje ok. 50 tys. pracowników w zawodach informatycznych, Poznań próbuje tę lukę wypełnić, dlatego też zatrudnia coraz więcej specjalistów IT, wiedząc, że to właśnie ta branża jest jedną z najbardziej przyszłościowych i najszybciej rozwijających się. Badanie, które zrealizowała Fundacja Instytut Innowacyjna Gospodarka miały określić potrzeby kompetencyjne pracodawców z sektora ICT.  Z przeprowadzonych ankiet wyniknęło, że najwięcej, bo aż 35% firm, które mają w planach zwiększenie zatrudnienia w działach IT, będzie poszukiwało właśnie specjalistów Java. Jeśli chodzi o Poznań, działająca tam od 2015 roku firma IT kojarzona jest z największą ilością projektów prowadzonych właśnie w tej technologii. - Również w tej chwili poszukujemy doświadczonych pracowników, programistów Javy – mówi Michał Mikucki, Dyrektor Capgemini Software Solutions Center w Poznaniu. -  Dla nas umiejętność programowania jest najważniejszym atutem, a dodatkowym będzie znajomość języka niemieckiego. Capgemini chętnie przyjmie specjalistów znających podstawy języka niemieckiego, czyli poziom A2, a później pomoże w jego nauce, finansując intensywny kurs. Ale oprócz zajęć językowych, oferujemy również szeroki wachlarz szkoleń technicznych, branżowych oraz z umiejętności miękkich – dodaje Mikucki.
 
Biały kruk
Ale praca w branży IT to decyzja nie tylko dochodowa i na czasie. To również inwestycja we własny rozwój, ponieważ firmy IT często nie tylko zatrudniają doświadczonych ekspertów, ale jeszcze dodatkowo ich szkolą. Wiele firm IT wie bowiem o tym, że kształcenie pracownika to nie tylko podnoszenie jakości i profesjonalizmu firmy, ale też podstawowy wymóg, jaki coraz częściej kandydaci branży narzucają pracodawcom. Nauka języka obcego to jeden z ważniejszych benefitów, jaki oferuje się kandydatom, ale nie mniej istotny niż np. stałe szkolenia techniczne, możliwość pracy w nowoczesnych projektach i innowacyjnych technologiach, a także odpowiedni komfort i atmosfera pracy.

Nie bez powodu więc zwykło się mówić, że specjalista Java jest białym krukiem – dziś osoby z takimi umiejętnościami nie muszą obawiać się o swoją zawodową przyszłość, więc problemy w rekrutacji to w tej branży coś niespotykanego.  A kolejny aspekt tego zawodu, który często poddaje się pod dyskusję, czyli monotonia pracy, to, jak się okazuje – krzywdzący mit – pracę programisty można porównać do budowania z klocków –   podstawowym zadaniem jest skłonić aplikację do konkretnego działania, co nie zawsze jest proste i tylko osoby wtajemniczone to potrafią. 
Źródło: Materiały prasowe
2018-08-27 11:22 92

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.