Wtorek, 16 Października 2018 - Gawla, Ambrozego

JF 2018 - Nie tylko muzyka

Pierwsze pozasceniczne ogłoszenie Jarocin Festiwal 2018. Laureatka Paszportu Polityki w kategorii literatura, uznana felietonistka i działaczka społeczna oraz jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, poeta i eseista spotkają się z czytelnikami. W ramach cyklu Jarocin Festiwal Literacko wystąpią Sylwia Chutnik i Andrzej Stasiuk.

Sylwia Chutnik to pisarka, felietonistka, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Autorka powieści: „Kieszonkowy Atlas Kobiet”, ,,Dzidzia”, ,,Cwaniary”, „Jolanta”, „Smutek cinkciarza” oraz książki historycznej „Warszawa Kobiet”, zbioru felietonów ,,Mama ma zawsze rację", zbioru opowiadań ,,Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe”  i ,,W krainie czarów”. Jest także twórcą rozmów „Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki”. Oprócz tego jej teksty ukazują się na łamach Polityki, Pani, Wysokich Obcasów czy Gazety Stołecznej. Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura). Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009 roku, 2012 roku i 2015 roku). W 2010 roku Sylwia Chutnik dostała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka za działalność społeczną. W 2011 roku została laureatką nagrody Fundacji Polcul za działalność społeczną. Twórczyni sztuk teatralnych: ,,Muranooo" (Teatr Dramatyczny w Warszawie i Itim Theatre Ensemblew Tel Avivie), ,,Aleksandra" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), ,,Wanda" (współautorka, Teatr Stary w Krakowie) „Gwałt. Głosy” (Teatr Powszechny) oraz słuchowiska radiowego „Piwnica” (premiera w Trójce w sierpniu 2014 roku).

Andrzej Stasiuk to pisarz, poeta, publicysta, eseista i dramaturg. Człowiek, który od najmłodszych lat szedł pod prąd. Wydalony kolejno: z liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej. We wczesnych latach 80. Zaangażowany był w działalność Ruchu Wolność i Pokój. Zdezerterował z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. W 1987 wyjechał z Warszawy i zamieszkał w Wołowcu, w Beskidzie Niskim. Andrzej Stasiuk jest laureatem nagrody Fundacji Kultury, Fundacji im. Kościelskich im. S. B. Lindego, kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike. W 2005 roku otrzymał Nike za „Jadąc do Babadag”, a w 2007 roku nagrodę im. Arkadego Fiedlera – Bursztynowy Motyl za „Fado”. Autor licznych felietonów prasowych,  ukazujących się na łamach Tygodnika Powszechnego, Gazety Wyborczej, Tytułu, OZON-u czy Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków m.in. na angielski, fiński, francuski, holenderski, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski, włoski, czeski i rumuński.

Oprócz kilkudziesięciu koncertów, program trzydniowego Jarocin Festiwal 2018 wypełni szereg różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Wśród nich: pokazy kinowe, warsztaty, spotkania z artystami, after party, Żywa Biblioteka i specjalne atrakcje dla dzieci.
Źródło: Materiały prasowe
2018-05-28 15:48 107

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.