Sobota, 15 Grudnia 2018 - Niny, Celiny, Waleriana

Kolejne Mieszkania Plus pomogą szkole

Znamy kolejną lokalizację lokali powstających w Gminie Jarocin w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. 78 mieszkań czynszowych zostanie wybudowane w Potarzycy. Tuż przy szkole. Pierwsze rodziny mają się tam wprowadzić wiosną 2020 roku.

- Mieszkania, które staną w Potarzycy będą identyczne, jak te w Siedleminie i w Jarocinie – na ul. Siedlemińskiej i Leszczyce – zapewnia Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego, który prowadzi rządowy program Mieszkanie Plus w Gminie Jarocin. Mieszkania więc będą dwu- lub trzypokojowe, o powierzchni 36 m2 lub 55 m2, wykończone pod klucz: ze stolarką okienną, panelami podłogowymi, częściowo wyposażoną kuchnią, pomalowanymi ścianami, wyposażoną łazienką i ogrzewaniem gazowym. Koszt 1 m2 mieszkania poza Jarocinem to 11 zł.

JTBS już ogłosiło konkurs, który jest wymogiem Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, zarządcy programu Mieszkanie Plus. - Do 28 października wyznaczony jest termin składania ofert. BGKN przystąpi ze swoją ofertą. Później nastąpi wyłonienie finansującego i zakończenie procedury, przygotowanie wszelkich dokumentów finansowych, łącznie z umową inwestycyjną. Wtedy rozpoczniemy procedury ogłoszenia przetargów i wyłonienia wykonawcy – tłumaczy Jerzy Wolski. Prezes JTBS jak najszybciej chciałby oddać plac budowy wykonawcy inwestycji, ale, jak przyznaje, zależy to od warunków pogodowych. Tego, jaka będzie tegoroczna zima. - Przypuszczamy, że na wiosnę 2020 roku rodziny będą mogły wprowadzać się na nowe osiedle – dodaje Jerzy Wolski.

78 mieszkań czynszowych powstanie tuż przy szkole w Potarzycy. Lokalizacja nie jest przypadkowa. - Mając więcej dzieci będzie jeszcze lepiej funkcjonowała, a co ważniejsze – będzie miała więcej środków na funkcjonowanie i  będzie mogła zaproponować ciekawszy program edukacyjny – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. Potrzebę takiej inwestycji potwierdza dyrektor wiejskiej szkoły. - Budowa tego osiedla jest dla nas bardzo istotną sprawą, bo w Potarzycy dzieci jest coraz mniej. Po likwidacji gimnazjów nie mamy już tak dużo uczniów z zewnątrz jak do tej pory. Teraz wyjdzie ostatni rocznik z klas gimnazjalnych i możemy liczyć tylko na dzieci miejscowe – mówi Anna Piętka. Jak tłumaczy, dziś placówka ma – w przedszkolu, szkole podstawowej i jednej klasie gimnazjum – 96 dzieci. W czerwcu 2019 roku jej mury opuszczą dwa roczniki, a aby szkoła dobrze funkcjonowała potrzebuje co najmniej około 100 dzieci. - Spadek liczby uczniów będzie zbyt duży w stosunku liczby dzieci, które przyjdą do przedszkola. Z roku na rok widzimy, że tendencja jest malejąca, dlatego bardzo liczymy na wybudowanie tych mieszkań – dodaje. Nie tylko szkoła zyska na powstaniu osiedla z programu Mieszkanie Plus w Potarzycy. Te lokale będą także dobrym rozwiązaniem dla pracowników zakładów znajdujących się w Golinie. - To wszystko jest bardzo głęboko przemyślane. Tak, aby w Jarocinie przez budownictwo mieszkaniowe następował równomierny rozwój całej gminy – zapewnia Adam Pawlicki, burmistrz miasta.

A chętnych na zasoby lokalowe JTBS-u nie brakuje. – Nadal w spółce jest ponad 1200 wniosków osób, które chcą zamieszkać na terenie Gminy Jarocin – ujawnia Witosław Gibasiewicz, wiceburmistrz Jarocina. Dlatego też, mimo zapowiedzi budowy 78 mieszkań w Potarzycy i oddania do użytku ponad 260 lokali czynszowych w ostatnie pół roku, kolejne 108 jest w budowie. To drugi etap inwestycji na ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. Władze Jarocina już nie raz informowały, że program Mieszkanie Plus na terenie gminy jest stałym przedsięwzięciem. A to nie koniec. - W kolejnej kadencji na pewno zostanie wybudowane nie mniej niż 400 mieszkań. Nie tylko czynszowych. Także deweloperskich, chronionych i socjalnych. Dla każdej grupy będzie odpowiedni rodzaj mieszkania – zapewnia Witosław Gibasiewicz. - Stawiamy na rozwój gminy poprzez budownictwo mieszkaniowe – wtóruje mu Adam Pawlicki, który stara się o reelekcję rządów. Wybory samorządowe odbędą się już 21 października.


Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina
W programie Ziemi Jarocińskiej i moim stawiamy na rozwój gminy poprzez budownictwo mieszkaniowe, czego przykładem jest projekt, który realizujemy wspólnie z TBS-em. Budujemy mieszkania czynszowe za 50 mln zł. Większość z nich już jest zasiedlona. Uważamy, że przez dostępność tanich i dobrej jakości mieszkań można rozwijać miasto. Jarocin jest przykładem miasta, którego liczebność w ostatnich latach rośnie, a co za tym idzie, następuje jego rozwój. Chcemy kontynuować ten projekt, ponieważ uważamy, że dostępność mieszkań powinna być jeszcze większa. Tak, aby zabezpieczyć w tym zakresie potrzeby mieszkańców gminy, ale i spoza gminy.

Witosław Gibasiewicz, wiceburmistrz Jarocina
Jarocin staje się liderem w budowie mieszkań czynszowych. Pokazujemy, że można. Dobry program, dobre działania wiążą się z sukcesem. Przez rozwój możemy osiągnąć lepszą przyszłość.

Anna Piętka, dyrektor szkoły w Potarzycy
Szkoła jest dobrze wyposażona. Wszystkie sale mamy urządzone w nowoczesny sposób, każda jest wyposażona w multimedialne sprzęty do prowadzenia zajęć. Teren wokół szkoły jest dość duży i dobrze zagospodarowany. (…) Salę gimnastyczną co roku doposażamy kupując nowe sprzęty. Takie, aby dzieci zachęcić do aktywności fizycznej. Wybudowanie tego osiedla byłoby bardzo korzystne dla naszej szkoły. Dzisiaj – w przedszkolu, szkole podstawowej i jednej klasie gimnazjalnej – mamy 96 dzieci. Żeby szkoła działała bez problemu musimy mieć 100 uczniów, a w tym roku wyjdą z niej dwa roczniki. Z roku na rok widzimy, że tendencja liczby dzieci przychodzących do nas jest malejąca, dlatego bardzo liczymy na wybudowanie tych mieszkań.
Źródło: Foto. N. Pluta
2018-10-10 14:48 269

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.