Poniedziałek, 10 Grudnia 2018 - Julii, Danieli, Bogdana

Koszuty Pomnikiem Historii

Dwór w Koszutach stał się Pomnikiem Historii. To zaszczytne miano zespołowi dworsko-pałacowemu nadał prezydent RP. Rozporządzenie z rąk Andrzeja Dudy odebrał Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wlkp.
           
- Bardzo dziękuję, że lista Pomników Historii będzie uwzględniała tak ważne i tak bliskie wielu Polakom, tak znane miejsca, które wszyscy podziwiamy – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości wręczania rozporządzeń uznających nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii. – Dziękuję za opiekę nad piękną, zabytkową substancją, nad tymi wielki świadectwami naszej historii, nad tymi wielkimi świadectwami naszych dziejów, czy w ogóle dziejów tych części dzisiejszej Polski, bo przecież nie wszystkie z tych obiektów były zbudowane polskimi rękami – dodawał. Prezydent wyjaśnił, że choć zrządzeniem losu znajdują się one dziś w granicach Polski, stanowią bogactwo kultury europejskiej.

Rozporządzenie ustanawiające zespół dworsko-parkowy w Koszutach Pomnikiem Historii z rąk Andrzeja Dudy odebrał Wojciech Ziętkowski, burmistrz Środy Wlkp. Oprócz Dworu w Koszutach na listę Pomników Historii zostały wpisane m.in.: Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe, Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy, Lidzbark Warmiński – zamek biskupów warmińskich, Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, a także Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy.  - Ogromnie się cieszę, że z tym większą radością i z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby te perełki w naszej historii, kulturze podziwiać – mówił Andrzej Duda zwracając się do osób reprezentujących obiekty, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Prezydent przypomniał, że chciał, aby na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę na liście Pomników Historii znalazło się 100 obiektów. Tymczasem prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, zadeklarował, że będzie ich trochę ponad 100.
 
Źródło: Foto. prezydent.pl/J. Szymczuk/KPRP
2018-05-04 13:25 253

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.