Wtorek, 11 Grudnia 2018 - Damazego, Waldemara, Daniela

Książka o tęsknocie za Jarocinem

Burmistrz Jarocina i dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie zapraszają na promocję książki dr. Leona Idaszewskiego pt. „WSPOMNIENIA WYGNAŃCA I WIĘŹNIA Z JAROCINA”. Odbędzie się ona w niedzielę, 23 września o 16:30 w pałacu Radolińskich.

Dr L. Idaszewski (1878-1956) był znanym w środowisku lokalnym lekarzem, społecznikiem, działaczem samorządowym, wygnańcem, więźniem obozów koncentracyjnych... Nie pochodził z Jarocina, ale przez ponad 50 lat mieszkał tutaj i pracował. Jarocin stał się dla niego ukochanym miastem, za którym tęsknił ilekroć musiał go opuścić. Tutaj znał wszystkich i wszyscy znali jego. Swoją otwartością i wyjątkowo towarzyskim usposobieniem potrafił  zaskarbić sobie sympatię i szacunek pacjentów. Dr Idaszewski z żoną Wandą oraz córkami Haliną i Wiesławą, po mężu Kranz, należeli do elity przedwojennego Jarocina i grona najbardziej szanownych jego obywateli. W swoim jarocińskim mieszkaniu przy al. Niepodległości 11, a potem w domu przy ul. Mickiewicza 6 przyjmowali śmietankę towarzyską tego miasta, współtworząc przy okazji jego koloryt i klimat.  Po wybuchu II wojny światowej Leon Idaszewski został aresztowany przez Niemców, potem przetrzymywany w obozie przejściowym w Cerekwicy, a następnie z całą rodziną wysiedlony do Generalnej Guberni. Stamtąd trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, a potem do Oświęcimia. Również czasy powojenne nie przyniosły rodzinie upragnionego spokoju. Wyraziste poglądy polityczne dr. Idaszewskiego, których nie bał się głosić, nie zaskarbiły mu przychylności władzy ludowej. Kłopoty ze znalezieniem pracy w zawodzie czy nagłe aresztowania bez wyraźnego powodu stały się codziennością. Szykany ze strony władz wynagradzała mu wdzięczność i szacunek pacjentów. Chociaż od jego śmierci minęły 62 lata to nadal wielu jarociniaków pamięta statecznego „Pana Doktora”, który wracając z pracy do domu co rusz wdawał się w pogawędki z napotkanymi osobami.

„WSPOMNIENIA WYGNAŃCA I WIĘŹNIA Z JAROCINA”  to wierszowany utwór, który powstał na kanwie osobistych przeżyć wojennych Leona Idaszewskiego. Autor rozpoczął spisywanie tych wspomnień w 1941 r. podczas pobytu z rodziną na przymusowym wysiedleniu w Opocznie, kontynuował w obozach koncentracyjnych na Majdanku i w Oświęcimiu, by ukończyć całość już po wojnie w Jarocinie. Sporo miejsca poświęca w nich autor Jarocinowi, pisząc o nim i jego mieszkańcach ciepło i z wielkim sentymentem. Wraca pamięcią do czasów dzieciństwa i młodości, przywołując kolegów, przyjaciół, nauczycieli. W sposób obrazowy i bardzo naturalistyczny opisuje realia wojenne oraz rzeczywistość więzienną i obozową. Nie stroni przy tym od osobistych refleksji oraz otwartego wyrażania własnych opinii, poglądów i przekonań politycznych.  

Oryginalny test wspomnień dr. Idaszewskiego trafił do zbiorów jarocińskiego muzeum  w 1988 r. za jego sprawą córki – nieżyjącej już Haliny Idaszewskiej. Niestety, tekst nie nadawał się do publikacji, ponieważ z nieznanych bliżej powodów, w maszynopisie brakowało wielu fragmentów. Wyjaśnienie przyniosły dopiero prace redakcyjne, które ujawniły, że egzemplarz, który trafił do muzeum został ocenzurowany. Pominięto w nim wszystkie kontrowersyjne i „niewygodne” ustępy, w których autor pisał np. o ustroju politycznym państwa czy zbrodni katyńskiej… Fragmenty te udało się uzupełnić dzięki wnukowi dr. Idaszewskiegio – Panu Jackowi Kranzowi, który mocno zaangażował się w prace nad przygotowaniem publikacji do druku. To on m.in. zebrał swego czasu wyjątkowo emocjonalne wspomnienia córki i wnuków Leona Idaszewskiego, które wzbogaciły oryginalny tekst.

Książkę będzie można kupić w dniu promocji w pałacu Radolińskich, później dostępna będzie w sprzedaży w Muzeum Regionalnym w Jarocinie (Ratusz – II piętro) oraz w Czytelni pod Ratuszem.
Źródło: Materiały prasowe
2018-09-20 14:44 166

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.