Poniedziałek, 10 Grudnia 2018 - Julii, Danieli, Bogdana

Łącznik Wrocławska-Bema otwarty

- Ten łącznik będzie aortą, która połączy największe osiedle – Konstytucji 3 Maja – z obwodnicą Jarocina – mówił Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, podczas uroczystego oddania do użytku pierwszego etapu łącznika ul. Wrocławskiej z obwodnicą Jarocina. Droga ma 3 km i wiedzie od ul. Wrocławskiej, na wysokości skrzyżowania z ul. Węglową, do ul. Bema.

Powstała droga ma ok. 270 m długości. Wbudowano w nią kanalizację deszczową. Na zewnątrz powstało nowoczesne oświetlenie uliczne. – Konsekwentnie realizujemy program zmiany układu komunikacyjnego miasta, a ten łącznik jest jednym z jego najważniejszych elementów – mówił Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, podczas oddania do użytku łącznika ulic Wrocławska i Bema w Jarocinie. W tej uroczystej chwili włodarzowi miasta – oprócz przedstawiciela firmy Drobud, wykonawcy inwestycji – towarzyszyli prawie wszyscy radni miejscy. – Ta droga jest przeznaczona głownie dla samochodów osobowych i dostaw lokalnych. Głównym powodem budowy łączników jest wyeliminowanie ruchu tranzytowego z centrum miasta – dodał włodarz Jarocina. Dopełnieniem planów samorządu dotyczących wyprowadzenia tirów z Jarocina ma być budowa łącznika dróg  nr 11 i nr 12, która została przesunięta w czasie, bo powiat wycofał się z jej realizacji. Gmina Jarocin nie zrezygnowała z planów budowy drogi. Przygotowuje dokumentację, która pozwoli na wykonanie zadania. Dodatkowo samorząd chce przejąć od powiatu Aleje Niepodległości.

Uruchomienie oddanego do użytku odcinka drogi wymaga wprowadzenia nowej organizacji ruchu w tej części miasta. Ul. Wrocławska od strony Jarkonu nie jest już – jak dotychczas – drogą główną. Oznacza to, że jadąc od strony ul. Powstańców Wlkp. należy ustąpić pierwszeństwa przejazdu samochodom jadącym ul. Wrocławską od rynku, a skręcającym w lewo na nowy łącznik. W ślad za tym odcinek ul. Wrocławskiej od rynku i dalej, skręt w nowy łącznik na wysokości ul. Węglowej, został oznakowany pierwszeństwem przejazdu.

Wraz z łącznikiem ulic Wrocławska-Bema wybudowana została ścieżka rowerowa, biegnącą wzdłuż ul. Wrocławskiej. - Na dopuszczenie jej do użytkowania mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać około trzy tygodnie. Wtedy planowane jest zakończenie budowy całego łącznika do ul. Śródmiejskiej. W ramach inwestycji powstanie kolejny kilometr drogi wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową, która stanie się kontynuacją wcześniej wybudowanej – tłumaczył Adam Pawlicki. Ten etap inwestycji obejmuje też budowę 136 miejsc parkingowych zlokalizowanych przy os. Konstytucji i ul. Śródmiejskiej. Za kilka tygodni zostanie też oddana do użytkowania część łącznika od węzła Jarocin na obwodnicy do stacji Lukoil, gdzie docelowo powstanie rondo spinające łącznik w całość. - Będzie to jedna z najważniejszych arterii – aorta naszego miasta, ale też jedna z najładniejszych dróg, ponieważ przewidziane są tu inwestycje w ramach programu rewitalizacji parków i zieleni miejskiej. Przy drodze posadzonych zostanie ok. 300 drzew. Będzie zielono. Wkrótce powstanie też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określi, co i w jaki sposób może być przy tej drodze wybudowane – poinformował burmistrz.

Przy nowo otwartej drodze zlokalizowano rondo. Decyzją Rady Miejskiej w Jarocinie będzie ono nosić nazwę Jarocińskich Latających Kompanii 1918-1919. Nieprzypadkowo, bo jedna z dróg odchodząca od tego skrzyżowania prowadzi w kierunku ul. Śródmiejskiej i Parku im. majora Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego, który był dowódcą kompanii. Drugą dojedzie się do ul. Stefana Malinowskiego, powstańca, który walczył u boku Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego.
Źródło: Foto. N. Pluta
2018-09-13 12:15 152

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.