Poniedziałek, 10 Grudnia 2018 - Julii, Danieli, Bogdana

Łowy na lisa zakończone

Zakończyły się II Łowy Na Lisa w Powiecie Pleszewskim. W polowaniu wzięło udział 11 kół łowieckich. Myśliwi dokonali odstrzału aż 215 drapieżników. - Lisy i kuny są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierzyny drobnej i ptactwa hodowlanego – mówi Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie. Tradycyjny pokot zorganizowano w sobotę przy leśniczówce w Gołuchowie.

Do polowania włączyło się 11 kół łowieckich, działających na terenie Powiatu Pleszewskiego. Zgodnie z ustalonymi zasadami regulaminowymi odstrzał był prowadzony przez cały tydzień od 6 do 11 lutego. Jego efektem jest redukcja populacji drapieżników o 215 osobników, w tym 212 lisów i 3 kuny. Jest to bardzo wysoki wynik! W ubiegłym roku upolowano 85 sztuk.

- Władze powiatowe i myśliwi z kół łowieckich doszli do wniosku, że odstrzał lisów jest niezbędny w celu przywrócenia prawidłowych relacji miedzy populacjami w środowisku. Powiatowe polowanie na lisa ma na celu poprawę sytuacji zwierzyny drobnej – mówi Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie. Naczelnik powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska zaś wyjaśnia, dlaczego odstrzał listów jest konieczny. - Liczba odstrzelonych lisów pokazuje, że w naszym powiecie wciąż jest ich bardzo dużo. Dorosły osobnik tego gatunku potrzebuje dziennie około 0,5 - 1 kg pożywienia. Lis poluje na wszelką zwierzynę drobną mniejszą od siebie, jak bażanty, kuropatwy, zające, myszy, żaby itp. Nadmierna populacja lisów jest więc zagrożeniem dla zwierzyny drobnej. Dawniej lisów było mniej i były potrzebne w środowisku. Pełniły rolę tzw. czyścicieli siedlisk, gdyż lisy żywią się także padliną. Jak wynika z analiz Starostwa Powiatowego w Pleszewie nagły wzrost liczebności lisów w powiecie pleszewskim nastąpił od 1995 roku i został spowodowany po części przez ingerencję człowieka w środowisko. Masowe szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie wyeliminowały tę groźną chorobę i spowodowały, że lisy przestały na nią padać. W konsekwencji ich populacja gwałtownie wzrosła. W równie szybkim tempie zaczęła spadać liczebność zwierzyny drobnej. To pokazuje jak z pozoru niegroźne działania mogą zachwiać naturalną równowagą w ekosystemie. Dziś na naszym terenie podobnym przykładem jest niekontrolowany przyrost liczby bobrów, spowodowany ich reintrodukcją i objęciem ochroną gatunkową. Czasami ingerencja człowieka w środowisko może przynieść efekt inny od zamierzonego – mówi Piotr Fabisz. 
 
Dla trzech najlepszych kół łowieckich Maciej Wasielewski, starosta pleszewski ufundował puchary, a Wojciech Szostakowski, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Kaliszu dołączył okolicznościowe statuetki z lisem. Organizatorami polowania było Starostwo Powiatowe w Pleszewie i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kaliszu


Największą skutecznością odstrzału wykazały się następujące koła:
 1. Koło Łowieckie Nr 29 „Darz Bór”w Jarocinie – 42 lisy, 1 kuna. 
  2. Koło Łowieckie Nr 19 „Żubr” w Gołuchowie – 35 lisów, 1 kuna. 
  3. Koło Łowieckie Nr 46 „Hubertus” w Pleszewie – 35 lisów. 
  4. Koło Łowieckie Nr 22 „Bażant” w Dobrzycy – 34 lisy. 
  5. Koło Łowieckie Nr 23 „Darz Bór” w Pleszewie – 29 lisów. 
  6. Koło Łowieckie Nr 6 „Nemrod” w Łodzi – 21 lisów, 1 kuna.  
 
 
Źródło: foto. pleszew.starostwo.gov.pl
2017-02-16 13:33 1286

Komentarze

~w.jaworowski

Brawo. Robicie to co należy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.