Środa, 21 Listopada 2018 - Alberta, Janusza, Konrada

Można było pounosić się nad ziemią - Cyprian Łakomy o "Legenda II"

Cyprian Łakomy - dziennikarz Głosu Wielkopolskiego, zrecenzował koncert "Legenda II". Tomasza Budzyńskiego i Michała Jacaszka w zaskakującej aranżacji utworów z płyty "Legenda" Armii mogliśmy usłyszeć w przeddzień Jarocin Festiwal 2016. 

Nie byłem w zeszły weekend pożegnać Black Sabbath, odpuściłem Maiden, olewam festiwale i generalnie jakoś nie po drodze mi w tym roku z dużymi koncertami. Ale jestem przekonany o tym, że zeszłego wieczoru byłem na koncercie z serii "once-in-a-lifetime". W dziwny dzień (komu chce się jechać w środku tygodnia kilkadziesiąt km za miasto?), bardzo późno, w wyjątkowym miejscu i w dodatku za wyjątkowo śmieszne pieniądze. Wczoraj w ruinach kościoła Św. Ducha w Jarocinie, część składu Armii razem z Jacaszkiem zmierzyła się na nowo z materiałem z "Legendy". W zasadzie to zdekonstruowała te numery i złożyła na nowo, na miarę tych czasów. Podejście odważne i obarczone potężnym ryzykiem, bo przecież nietrudno spaprać tak ważny album, na szczęście zakończone pełnym sukcesem. Bo choć zamiast tych wszystkich riffów, za które "Legendę" kocham były szumy, pulsacje i industrialne zgrzyty, a perkusyjne galopady zastąpił portisheadowy beat, to zgadzało się wszystko. Wykonanie, w którym nie było cienia zdrady, tylko mocne, zupełnie inne przeżywanie tych piosenek - zarówno przez publikę i samych autorów. Nawiedzona aura starych kościelnych murów, szumiące drzewa dookoła, chłód i noc - naprawdę można było chwilami pounosić się nad Ziemią, a przynajmniej poczuć jak na wakacjach z duchami. Tyle się pisze o "misteriach" w kontekście dzisiejszej muzyki, zwłaszcza tej metalowej, operującej dość tradycyjnymi kliszami, anturażem i środkami wyrazu. Życzę każdemu "uduchowionemu metalowcowi" przeżycia choć jednego, tak mocnego koncertu. K.O.

Also: dziś w Jarocinie startuje kolejna edycja tamtejszego festiwalu. Fajnie, że miasto dba o tzw. fringe events przy okazji tak dużych, masowych imprez. Zwłaszcza jeśli są to wydarzenia tak wyjątkowe i elektryzujące jak "Legenda II".

A tymczasem pod moim ciemnym oknem wieje wiatr.

Źródło: foto. S. Gruchalski
2016-08-18 12:43 2036

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.