Czwartek, 13 Grudnia 2018 - Lucji, Otylii

Nowa pracownia i rentgen

Oddano do użytku zmodernizowaną pracownię RTG krotoszyńskiego szpitala. Oficjalnie zainaugurowano także pracę nowego aparatu rentgenowskiego. Kosztował on 969.840 zł, a jego zakup sfinansowali: Mahle Polska oraz powiat i gminy wchodzące w jego skład.

Szpitalna pracownia RTG wykonywała ok. 13 tys. badań rocznie, zarówno dla pacjentów przebywających w szpitalu, jak i posiadających skierowania na zdjęcia ambulatoryjnie. Nowoczesne urządzenie zastąpiło aparat analogowy, wyeksploatowany na skutek 12 lat pracy. Cyfrowy aparat posiada rozwiązania, które umożliwiają wykonywanie zaawansowanej diagnostyki radiologicznej. Dotyczy to zarówno zdjęć w zakresie radiologii ogólnej dla każdej części ciała, jak i badań z użyciem kontrastu. Aparat archiwizuje wyniki badań w formacie cyfrowym.

- Najważniejsze atuty urządzenia to: krótki czas badania, mobilny i bezpieczny dla pacjenta stół rentgenowski, wykonywanie i archiwizowanie zdjęć w formacie cyfrowym oraz wyższa jakość uzyskiwanych obrazów – podkreśla Krzysztof Kurowski, dyrektor SPZOZ w Krotoszynie. W porównaniu z wcześniejszym urządzeniem, skrócił się czas wywołania zdjęć, nie używa się już płyt radiologicznych. Zmniejszyła się też emitowana podczas badania dawka promieniowania jonizującego.

Nowy aparat rentgenowski używany w krotoszyńskim szpitalu kosztował 969.840 zł. Jego zakup został sfinansowany przez: Mahle Polska Sp. z o.o. – 500 tys. zł (darowizna dla Fundacji „Szpital Powiatowy w Krotoszynie”), SPZOZ w Krotoszynie – 164.840 zł, Powiat Krotoszyński – 100 tys. zł, Gminę Krotoszyn – 100 tys. zł, Gminę Koźmin Wlkp. – 50 tys. zł, Gminę Kobylin – 25 tys. zł, Gminę Zduny – 20 tys. zł, Gminę Rozdrażew – 10 tys. zł. Mahle Polska Sp. z o.o. zapłaciło również za remont pomieszczenia pracowni RTG.

W uroczystości oddania do użytku nowego urządzenia udział wzięli przedstawiciele fundatorów – Mahle Polska oraz samorządowcy z powiatu i gmin, a także goście z partnerskich powiatów w Niemczech i na Węgrzech.
 
Źródło: Foto.: krotoszyn.pl/S. Pałasz
2018-06-25 10:22 111

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.