Sobota, 15 Grudnia 2018 - Niny, Celiny, Waleriana

O mieście ładnym

Jak wyczyścić miasto z wszechobecnych bilbordów, banerów i tablic reklamowych? Jak zadbać, aby na zabytkowej starówce były estetyczne witryny sklepowe i ogródki czy odpowiednio dobrana kolorystyka elewacji? O tym będą opowiadać w czwartek 5 kwietnia o 17:00 w ratuszu Joanna Bielawska-Pałczyńska – miejski konserwator zabytków w Poznaniu i Piotr Libicki – pełnomocnik prezydenta Poznania ds. estetyki miasta.
           
Kilka tygodni temu w Poznaniu radni ustanowili na obszarze Starego Rynku i przyległych ulic tzw. park kulturowy. Przyjęte przepisy mają na celu ochronę krajobrazu kulturowego, przestrzeni publicznej, zabytków nieruchomych i układu urbanistyczno-architektonicznego. Uchwała reguluje m. in. zasady projektowania i wykonywania witryn sklepowych, szyldów, tablic informacyjnych, wyglądu ogródków piwnych, ale też elewacji kamienic (kolorystyki tynków, okien). O tym, dlaczego po latach dyskusji w Poznaniu władze zdecydowały się na utworzenie parku kulturowego i czym to może skutkować dla miasta, jego mieszkańców i osób prowadzących działalność gospodarczą opowie  Joanna Bielawska-Pałczyńska - miejski konserwator zabytków.
           
W Poznaniu kończą się konsultacje społeczne  w sprawie wprowadzenia regulacji prawnych dotyczących zasad  umieszczanie reklam w przestrzeni publicznej i odpłatności za nie. Przepisy mają ograniczyć ilość bilbordów, banerów i tablic reklamowych. Podczas prezentacji zatytułowanej „O mieście ładnym” będzie o tym mówił Piotr Libicki – powołany jeszcze przez byłego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego pełnomocnik ds. estetyki miasta. Przez ostatnie sześć lat Libicki doprowadził m. in. do wprowadzenia zasad lokowania i wyglądu tzw. mebli miejskich i małej architektury (m. in. ławek, latarni, koszy na śmieci, stojaków rowerowych, tablic informacyjnych), jak i tworzenia miejsc na ulicach, placach i chodnikach służących działalności gastronomicznej, kulturalnej  i spotkań, niekiedy kosztem miejsc do parkowania samochodów (np. ul. Stanisława Taczaka).
           
Otwarte spotkanie odbędzie się w czwartek 5 kwietnia o 17:00 w sali sesyjnej ratusza w ramach prac Gminnego Komitetu Rewitalizacji. 
Źródło: foto. jarocin.pl
2018-03-29 11:11 332

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.