Wtorek, 16 Października 2018 - Gawla, Ambrozego

Olga Tokarczuk z nagrodą Bookera

Olga Tokarczuk otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich. Została laureatką Man Booker International Prize. Doceniono jej powieść pt. „Bieguni”. Z tej okazji przypominamy wywiad z pisarką.

Wczoraj Man Booker International Prize trafił do Olgi Tokarczuk za powieść pt. „Bieguni”. Tym samym Polka znalazła się wśród takich nazwisk, jak: Alice Munro, Philip Roth czy David Grossman. Na język angielski „Flight” przełożyła Jennifer Croft.

Powieść „Bieguni” wydana została przez przez Wydawnictwo Literackie w 2007 roku, a w  2008 roku nagrodzona Nagrodą Literacką Nike. Jej głównym tematem jest sytuacja egzystencjalna człowieka w podróży. Tytuł nawiązuje do odłamu rosyjskich staroobrzędowców, biegunów (bieżeńców), wierzących, iż świat jest przesiąknięty złem, które ma do człowieka trudniejszy dostęp, gdy pozostaje on w ciągłym ruchu. Aby złu nie ulec, konieczne jest nieustanne przemieszczanie się. Fabuła utworu skonstruowana jest w formie przeplatających się, niepowiązanych ze sobą na pierwszy rzut oka, wątków. Obok wątku podróżowania (podróże samej autorki oraz kilku bohaterów), obecny jest także temat pragnienia unieśmiertelnienia człowieka, tym razem nie w aspekcie duszy, ale poprzez konserwację jego martwego ciała (historia XVII-wiecznego anatoma, Filipa Verheyena oraz XXI-wiecznego lekarza, Blaua).  

Man Booker International Prize to międzynarodowa nagroda ustanowiona w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Na początku przyznawana co dwa lata za powieść w języku angielskim dla pisarzy z całego świata. Mogą zakwalifikować się do niej również powieści napisane w innych językach, lecz szeroko dostępne w angielskim tłumaczeniu (w 2005 nominowany był Stanisław Lem). Pierwszym laureatem, który otrzymał nagrodę był pisarz albański Ismail Kadare. Od 2016 roku nagroda przyznawana jest co roku jednej książce w tłumaczeniu na język angielski. Nagroda w wysokości 50.000 funtów za zwycięski tytuł, dzielona jest po równo między autora i tłumacza.


Podczas ostatniej wizyty pisarki w Jarocinie z Olgą Tokarczuk rozmawiała Agnieszka Borkiewicz – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie. Spotkanie odbyło się przy okazji promocji książki pt. „Księgi Jakubowe”. Wywiad do przeczytania tutaj.
Źródło: Foto. Materiały Prasowe
2018-05-23 12:25 102

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.