Czwartek, 13 Grudnia 2018 - Lucji, Otylii

Plenerowa lekcja historii

V Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych im. Jan Kempińskiego „Błyska” i Stanisława Skalskiego „Zapory” w Lasach Taczanowski za nami. W wydarzeniu wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Zameldowało się na nim 180 osób z dziewięciu miast.

Na starcie V Wielkopolskiego Rajdu Szlakiem Żołnierzy Wyklętych im. Jan Kempińskiego „Błyska” i Stanisława Skalskiego „Zapory” w Lasach Taczanowskich uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne oraz fałszywe dokumenty. Opiekunom grup wręczono legitymacje partyjne. - Celem uczestników rajdu było odnalezienie zakopanego archiwum Armii Krajowej, przechwycenie grypsu oraz ułożenie hasła, a także dostarczenie na metę tajemniczej paczki – informuje Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie.

Rajd liczył 14 km. Trasa nie należała do łatwych. Po drodze na młodzież czekały zadania i niespodzianki. – Uczestnicy musieli się zmierzyć z wykrywaniem „min” na polu minowym, strzelaniem z wiatrówki do celu, rozpoznawaniem postaci żołnierzy wyklętych ze zdjęć. Byli legitymowani przez patrole wojska. Mogli też łatwo wpaść w zasadzkę – relacjonuje Tomasz Wojtala. - Dodatkową atrakcją było partyzanckie radio „Błyskawica”, które tego dnia nadawało zaszyfrowaną wiadomość. Drużyny musiały też dotrzeć do starej stodoły, pełniącej w czasie rajdu funkcje posterunku MO. Trwało tam przesłuchanie partyzanta – dodaje rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie. Wycieczka zakończyła się pokazem historycznym. Rekonstruktorzy zaprezentowali scenę rozbicia oddziału partyzantki antykomunistycznej przez grupę operacyjną NKWD-UB-MO.

 W V Wielkopolskim Rajdzie Szlakiem Żołnierzy Wyklętych im. Jan Kempińskiego „Błyska” i Stanisława Skalskiego „Zapory” w Lasach Taczanowskich udział wzięło 180 osób. W sumie 18 patroli z Raszkowa, Sowiny Błotnej, Goliny, Kościana, Liskowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Taczanowa i Pleszewa. Do tego 40 rekonstruktorów, konie i pojazdy wojskowe. Wszystkie drużyny zdobyły cenne nagrody rzeczowe m.in. albumy, koszulki i znaczki. Zostały one ufundowane przez IPN i sponsorów.

Organizatorami rajdu byli: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Stowarzyszenie „Dolina Giszki” w Sowinie Błotnej, Polskie Towarzystwo Historyczne koło w Pleszewie, Drużyna Tradycji 70. Pułku Piechoty w Pleszewie oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Sowinie Błotnej
Źródło: Foto. powiatpleszewski.pl/ T.Wojtala. D. Cieślak
2018-05-22 12:51 80

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.