Poniedziałek, 10 Grudnia 2018 - Julii, Danieli, Bogdana

Rocznica wybuchu wojny w nowym miejscu

Pierwszy raz jarocińskie obchody wybuchu II wojny światowej odbyły się na Skwerze Pamięci. Uroczystości rocznicowe poprzedziła msza św. w intencji ofiar tego konfliktu zbrojnego odprawiona w kościele pw. Chrystusa Króla.

1 września przy pamiątkowych tablicach, znajdujących się na skwerze przy skrzyżowaniu ulicy Wrocławskiej i Dąbrowskiego w Jarocinie, złożono kwiaty i zapalono znicze. W ten sposób władze samorządowe gminy Jarocin, organizacje kombatanckie, przedstawiciele szkół, harcerze oraz służby mundurowe uczciły poległych, mieszkańców Ziemi Jarocińskiej.

1 września 1939 roku, kiedy wybuchła II wojna światowa, w powietrze zostały wysadzone  wiadukty kolejowe przy Al. Niepodległości. Tym samym odcięto drogę do jarocińskich cmentarzy: katolickiego i ewangelickiego. Wówczas znów zaczęto chować zmarłych przy zbiegu (dzisiejszych) ulic Wrocławskiej i Dąbrowskiego. Na początku września 1939 roku na terenie dawnego cmentarza cholerycznego pochowano pierwsze wojskowe ofiary II wojny światowej: por. Zbigniewa Grochowskiego-Grekowicza oraz por. Andrzej Wanke. Obecnie ich szczątki spoczywają na cmentarzu katolickim. Przez niektórych badaczy historii Jarocina ten przedwojenny plac jest wskazywany jako miejsce pochówku zwłok jarocinianki Pelagii Niewrzędowskiej – pierwszej na Ziemi Jarocińskiej ofiary II wojny światowej, która zginęła przy lesie Tumidaj.  - Przez wiele lat miejscem, w którym oddawaliśmy hołd bohaterom II wojny światowej był obelisk znajdujący się 200 metrów stąd – w park nazywanym od 1979 roku Parkiem Zwycięstwa, a wcześniej, po II wojnie światowej, Parkiem Bohaterów Stalingradu. Tak oto w okresie PRL-u zacierano – niewygodną dla ówczesnych władz – historię Polski i historię Jarocina – powiedział podczas uroczystości Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. - W 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przywracamy parkowi przy skrzyżowaniu ulic Śródmiejskiej i Hallera historyczną, nadaną w 1923 roku  nazwę: hrabiego majora Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego. Już wkrótce stanie tam pomnik dowódcy jarocińskich powstańców wielkopolskich, a miejsce to będzie opowiadało swoją historię ściśle związaną z udziałem jarociniaków w powstaniu – podkreślił włodarz gminy.

W ubiegłym tygodniu uchwałą Rady Miejskiej w Jarocinie skwer przy skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Dąbrowskiego został nazwany Skwerem Pamięci. Znajdująca się przy wejściu tablica, przywołuje pamięć o jarociniakach, którzy zmarli w wyniku tragicznych epidemii w XVIII i XIX wieku. Znajdują się tu także podświetlane tablice, na których wspomina się jarociniaków, walczących i poległych na frontach II wojny światowej, więzionych w obozach koncentracyjnych i gettach, wypędzonych i wywiezionych na roboty przymusowe.
Źródło: Foto. jarocin.pl
2018-09-04 12:37 49

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.