Czwartek, 13 Grudnia 2018 - Lucji, Otylii

Spacery po dawnym Jarocinie. Dookoła rynku ze Stefanem Tobolskim [AKTUALIZACJA]

„Spacery po dawnym Jarocinie” to organizowany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie cykl wycieczek po mieście z przewodnikiem. Poza pracownikami muzeum historię miejsc i związanych z nimi ludźmi opowiadać będą mieszkający tam w przeszłości lub obecnie jarocinianie. W niedzielę 18 czerwca o godz. 16.00 na spacer wokół rynku zaprosi Stefan Tobolski.

Cykl „Spacery po dawnym Jarocinie” będzie organizowany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie w związku z przypadającym w tym roku 760-leciem Jarocina, ale też działaniami mającymi na celu rewitalizację starówki. - W co drugą niedzielę zaprosimy jarocinian, a w przyszłości może także przyjezdnych, na godzinne, może półtoragodzinne spacery do miejsc, które mają swoje ciekawe historie. Niektóre są znana, wielokrotnie opowiedziane i wiele osób  już je słyszało. Inne zostały nawet spisane, ale trafiły tylko niewielkiej grupy odbiorców. Jeszcze inne zostaną opowiedziane dopiero pierwszy raz - zapowiada Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. - Spacery mają być elementem działań ożywiających jarocińską starówkę. Rewitalizacja nie uda się bez udziału mieszkańców. Podejmujemy próbę ściągnięcia na rynek i przyległe ulice jarocinian, którzy chcą poznać historię swojego miasta opowiadaną przez jarocinian mieszkających tutaj w przeszłości lub obecnie i potrafiących interesująco o tym opowiadać. Po każdym spacerze kolejne osoby będą znały te historie i może przyprowadzą następne, aby im tych samych miejscach  je opowiedzieć, a później może gdzieś przysiądą i spędzą miło czas  - mówi Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza.

W niedzielę 18 czerwca o godz. 16.00 sprzed wejścia do jarocińskiego ratusza zebranych na spacer zabierze Stefan Tobolski. Niedawno skończył 90 lat, ale kondycji, poczucia humoru i fotograficznej pamięci może mu pozazdrościć każdy młodzieniec. Jako dziecko mieszkał tuż przy rynku, przy ul. Śródmiejskiej. Był ministrantem, służył do mszy u ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego. Był i do dziś jest harcerzem. W czasie wojny przymusowo pracował w zakładzie fotograficznym Foto Kretschmer-Jarotschin, który Niemcy uruchomili przy obecnej ulicy Krótkiej na bazie przejętej firmy Foto Sip. Mimo obowiązującego zakazu Stefan Tobolski fotografował okupowany Jarocin.

Pan Stefan przeprowadzi uczestników spaceru dookoła rynku i po kilku przyległych ulicach. Opowie o tym, kto i gdzie mieszkał przed wojną, czym się zajmował, gdzie można było kupić najsmaczniejsze lody, gdzie przegrywano fortuny w karty, u kogo można było liczyć na poniedziałkowe zniżki przy zakupie spodni, kto i komu wybijał szyby i gdzie tankowano samochody. Zapewne wspomni o swoim spotkaniu z wkraczającymi do Jarocina żołnierzami niemieckimi i wjeżdżającym radzieckim czołgiem. A cały spacer i opowieść z pewnością w towarzystwie żony, przeuroczej pani  Krystyny...

[AKTUALIZACJA, 14.06., 20.35]

- Niestety, ze względu na chorobę, niedzielny spacer z Panem Stefanem Tobolskim zostaje odwołany. Panu Stefanowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Czekamy na nowy termin wspólnej wycieczki po jarocińskiej starówce i jej historii - czytamy na Facebook'owym profilu Gminy Jarocin.
Źródło: foto. jarocin.pl
2017-06-13 11:45 809

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.