Czwartek, 13 Grudnia 2018 - Lucji, Otylii

Uciec przed stresem – do pracy

Komfortowe, designerskie i multikolorowe, przyjazne dla oka biura to już nie tylko kaprysy agencji kreatywnych. Obecnie pracodawcy wiedzą, że budowanie przemyślanej przestrzeni pracy jest kluczem do sukcesu firmy – ważne jest to szczególnie w branży IT, gdzie specjalistom pracującym nieustannie przy komputerach dawka kreatywności bardzo pomaga.
Liczne badania potwierdzają, że twórcze, kreatywne myślenie szybciej rozwija się tam, gdzie również przestrzeń jest twórcza i kreatywna. Z kolei w monotonnym, niekomfortowym otoczeniu nawet najlepsi pracownicy w końcu zaczną odczuwać frustrację, a ostatecznie – spadek wydajności.

W poszukiwaniu kreatywności...
Kilka lat temu Craig Knight z Uniwersytetu Exeter badał stosunek efektów pracy do wystroju biura. Wykonał badania trzystopniowe. W pierwszej wizji biuro wyposażono jedynie w niezbędne sprzęty i meble,  w drugiej wzięto pod uwagę kreatywną wizję dekoratora wnętrz, a  w trzeciej – osobistą ingerencję pracowników w przestrzeń zaprojektowaną przez dekoratora. Efekt? Druga, a szczególnie trzecia wizja przyniosły znaczny wzrost efektywności pracy.
W niektórych przypadkach nieodpowiednie warunki pracy są powodem odejścia z firmy – przeprowadzony projekt How Millennials live, work and play pokazuje, że aż dla 78% badanych warunki miejsca pracy są ważne, a niemal 69% chętnie pracowałoby w estetycznej przestrzeni biura, nawet kosztem innych udogodnień pracowniczych!

W ścianach azylu
I nic w tym dziwnego – w końcu w biurze spędzamy połowę dorosłego życia i zależy nam na jego estetyce tak, jak zależy nam na estetyce własnego domu.  Ale w żadnym z tych miejsc nie będziemy do końca szczęśliwi i spokojni, jeśli otoczenie nie będzie dla nas satysfakcjonujące – przestrzeń domowa powinna nas uspokajać, a biurowa -   do pracy, działania i podniesie efektywność. To dlatego dziś biura stają się azylem - mają estetyczne  wystroje, służą wszelkimi udogodnieniami, dbają nawet o rozrywkę, co dla pracowników staje się coraz ważniejsze. Wiedzą o tym pracodawcy w korporacjach, dla których odpowiednia aranżacja biur nie jest jedynie ekskluzywnym dodatkiem do umów o pracę. Dziś to już sposób na zatrzymanie pracownika na dłużej, ale też podniesienie jego wydajności i jakości pracy. - Biuro Capgemini Software Solutions Center mieszczące się w kompleksie Business Garden to pierwszy budynek firmy w Poznaniu – opowiada Michał Mikucki, Dyrektor Capgemini Software Solutions Center Poznań - Projekt został pomyślany tak, aby sprzyjać współpracy i wzajemnej otwartości pracowników. Podstawą aranżacji tego miejsca jest światło – dzięki odpowiednim przeszkleniom biuro jest jasne i przestronne, zwiększa tym samym komfort pracy. Jak przystało na inteligentny budynek pracownicy mają w pokojach rolety sterowane automatycznie pod wpływem temperatury i oświetlenia. W Capgemini udało się stworzyć wspólną przestrzeń, wspierającą pracę zespołową, a zarazem dającą też poczucie indywidualności. Na zewnątrz dysponujemy boksami rowerowymi, dużym parkingiem czy boiskiem do gry w piłkę - dodaje.

Tak kreatywnie pomyślane miejsce pracy staje się bliższe pracownikom – sprzyja wydajności, minimalizuje stres oraz pozytywnie wpływa na wzajemne relacje. To ważne, ponieważ Capgemini atmosferę pracy uważa za jeden z ważniejszych czynników.

…w poszukiwaniu pracowników
Dziś to właśnie estetyczne, pomysłowo zaprojektowane biuro i jego dobrze skomunikowana z resztą miasta siedziba przyciągają pracowników. Szczególnie na poznańskim rynku IT, który zatrudnia coraz więcej specjalistów, a ci z kolei nie dadzą się przyciągnąć już jedynie satysfakcjonującym wynagrodzeniem czy benefitami typowymi dla korporacji. Dlatego właśnie próba stworzenia „azylu” w biurze jest tak ważna – pracownicy chcą czuć, że pracują i żyją wydajnie oraz komfortowo, na wszystkich szczeblach. Jeśli brać pod uwagę badania zlecone przez ADP Polska, to należy pamiętać, że co czwarty Polak odczuwa stres w pracy każdego dnia. Kreatywne, nowoczesne i komfortowe biura to milowy krok w kierunku zmian – być może niedługo będziemy mogli powiedzieć, że nic tak nie odstresowuje, jak… praca.
Źródło: Materiały prasowe
2018-07-27 13:47 103

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.