Sobota, 20 Października 2018 - Ireny, Kleopatry, Jana

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

O zagrożeniach związanych z pochopnym zawieraniem umów, a także nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez sprzedawców pleszewscy policjanci rozmawiali z seniorami. W spotkaniu udział wziął także Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów, który przybliżył seniorom ich przywileje.

Policyjne statystyki są bezlitosne. Wynika z nich, że osoby starsze – ze względu na swój wiek i nieznajomość przysługujących konsumentowi praw – szczególnie narażone są na nieuczciwe praktyki rynkowe. Przedsiębiorcy zaś wykorzystują ufność seniorów, którzy przed zakupem nie czytają umów. Później zaś niechętnie składają reklamacje i rzadko walczą o swoje prawa.

Podczas spotkania z pleszewskimi seniorami policjanci, omówili prawa, jakie ma każdy kupujący, bez względu na wiek. - Policjanci przypominali osobom starszym, że fałszowanie podpisu podlega odpowiedzialności karnej i w takim przypadku konieczne jest złożenie zawiadomienia o przestępstwie. Tak samo dzieje się, gdy senior stanie się ofiarą oszustwa – mówi mł. asp. Monika Kołaska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie. Mundurowi mówili także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w tym o ograniczonym zaufaniu w stosunku do akwizytorów.

Rzecznik Praw Konsumentów wyjaśniła seniorom procedury postępowania przy zwrotach towarów i przestrzegała przed podpisywaniem umów, bez zrozumienia ich treści. Radziła, aby skorzystać z pomocy innej osoby, która może pomóc w wyjaśnieniu skomplikowanych sformułowań. Przestrzegała przed nieprzemyślanymi zakupami podczas pokazów, czy korzystaniem z okazyjnych ofert  zakupów po bardzo niskich cenach.

Spotkanie policjantów i Rzecznika Praw Konsumentów z osobami starszymi odbyło się w klubie seniora działającym przy Domu Kultury w Czerminie. Miało ono miejsce w ramach programu  pt. „Bezpieczne życie seniora”.
Źródło: foto. pleszew.policja.gov.pl
2018-05-08 11:23 99

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.