Poniedziałek, 10 Grudnia 2018 - Julii, Danieli, Bogdana

Werdykt 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych

Jury 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w składzie: Anna Ilczuk (Przewodnicząca), Jacek Cieślak, Jacek Wakar, Rudolf Zioło po obejrzeniu w dniach 12 – 19 maja 2018 r. jedenastu spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące wyróżnienia i nagrody.
 
Trzy równorzędne wyróżnienia aktorskie po 2 500 złotych każde dla Anny Tomaszewskiej za rolę Babci w spektaklu „Murzyni we Florencji” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie, dla Łukasza Lewandowskiego za rolę Mariana/Jakuba w spektaklu „Historia Jakuba” z Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie oraz dla Bartosza Woźnego za role Bartosza / Komisarza / Gudmundura / Prokuratora w spektaklu „Reykjavik ‘74” z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
 
Nagrodę Specjalną im. Ignacego Lewandowskiego za wybitną rolę epizodyczną w wysokości 2 500 złotych dla Katarzyny Cynke za rolę Bettiny Wolf w spektaklu z „Z miłości” z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.
 
Cykliczną Specjalną Nagrodę Aktorską, ufundowaną przez właścicieli „Pałacu Tłokinia Restauracja – Hotel” Angelikę i Piotra Mazek, w wysokości 3 000 złotych dla aktorki/aktora na początku drogi artystycznej dla Weroniki Kowalskiej za rolę w spektaklu „Do DNA” z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
 
Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza w wysokości 3 000 złotych, ufundowaną przez Związek Artystów Scen Polskich, dla Izabeli Wierzbickiej za rolę Barbary Niechcic w spektaklu „Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro” z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
 
 
Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody Grand Prix 58.  Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej  po 1500 złotych każda.
 
Grand Prix dla zespołu spektaklu „TRIUMF WOLI” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki: JULIUSZOWI CHRZĄSTOWSKIEMU w roli Dumnego i wściekłego, MARCINOWI CZARNIKOWI w rolach Człowieka, który nie umiał mówić o sobie dobrze/ Brata McDonalda 2, MONICE FRAJCZYK w rolach Yogi śmiechu / Songhoy Blues, RADOSŁAWOWI KRZYŻOWSKIEMU w rolach Dasrath Manjhi- Mountain Man/Złego wilka 2, MICHAŁOWI MAJNICZOWI w rolach Górnika/Dobrego wilka 2, PAULINIE PUŚLEDNIK  w roli Mongolskiego chłopca, DOROCIE POMYKALE w roli Rachel Carson, ANNIE RADWAN w rolach Wróżki/ Złego wilka 1, DOROCIE SEGDZIE w rolach Kathrine Switzer / Dobrego wilka 1, MAŁGORZACIE ZAWADZKIEJ w roli Samoańskiej reprezentacji w piłkę nożną, KRZYSZTOFOWI ZAWADZKIEMU w roli Williama Szekspira, KRYSTIANOWI DURMANOWI w roli Gays Support The Miners / Brata McDonalda 1, ADAMOWI NAWOJCZYKOWI w roli Wuja McDonalda z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Grand Prix dla zespołu spektaklu Agaty Dudy-Gracz „BĘDZIE PANI ZADOWOLONA, CZYLI RZECZ O OSTATNIM WESELU WE WSI KAMYK”: DOROCIE ABBE w roli Pani Dasi zwanej Cysarzową, BOŻENIE BOROWSKIEJ-KROPIELNICKIEJ w roli Pani Pecia zwanej Mać Bolesną – matki panny młodej, GABRIELI FRYCZ w roli Pani Dziuchy zwanej Jęczałą, KAROLINIE GŁĄB w roli Pani Zuni zwanej Maciorą – panny młodej, MAŁGORZACIE ŁODEJ-STACHOWIAK w roli Pani Lidzi zwanej Ryjem – matki pana młodego, EDYCIE ŁUKASZEWSKIEJ w roli Pani Jusi zwanej Ścierwą, ANNIE MIERZWIE w roli Widzącej zwanej Czarcią Pizdą, JULII RYBAKOWSKIEJ w roli Pani Dorci zwanej Broszką – żony Pierdzimordy, MARII RYBARCZYK w roli Pani Gusi zwanej Świętej – matki Siły, MARCIE SZUMIEŁ w roli Pani Wusia zwanej Stówką – świadkowej panny młodej, ŁUKASZOWI SCHMIDTOWI w roli Pana Siutka zwanego Szczochem – pana młodego, RADOSŁAWOWI ELISOWI w roli Pana Rycia zwanego Zjebem – brata panny młodej, MICHAŁOWI KOCURKOWI w roli Pana Dziobka zwanego Siłą, MATEUSZOWI ŁAWRYNOWICZOWI w roli Pana Dziarka zwanego Przepałą, SZYMONOWI MYSŁAKOWSKIEMU w roli Pana Ciutka zwanego Pierdzimordą, ANDRZEJOWI NIEMYTOWI w roli Pana Niecika zwanego Kupą – świadka pana młodego, BARTOSZOWI NOWICKIEMU w roli Pana Zimnego zwanego Lalą, ILDEFONSOWI STACHOWIAKOWI w roli Pana Idzika zwanego Kuśką – ojca pana młodego, MARIUSZOWI ZANIEWSKIEMU w roli Pana Ładysia zwanego Cysarzem z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.
 
W obliczu zmieniającej się teatralnej rzeczywistości i płynących z tego zagrożeń, Jury podkreśla z całą mocą, znaczenie wyjątkowego dla polskiego życia teatralnego – wyjątkowego również w skali świata, znaczenia stałych, wielopokoleniowych, budowanych latami, repertuarowych zespołów teatralnych, które są od czasów Wojciecha Bogusławskiego, założyciela Teatru Narodowego i patrona kaliskiej sceny – fund amentem tradycji i nowoczesności, a także przyszłości polskich scen publicznych dotowanych przez państwo i samorządy.
 
WERDYKT PLEBISCYTU PUBLICZNOŚCI
Publiczność 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych po obejrzeniu 11 spektakli konkursowych, a w nich 95 kreacji aktorskich przez osiem dni festiwalowych oddała łącznie 1292 ważne głosy na Naj-Bogusławskiego Aktora oraz 1189 głosów na Naj-Bogusławski spektakl.

Nagrodę publiczności dla Naj-Bogusławskiego Spektaklu  otrzymuje spektakl: „Ojciec” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

Nagrodę dla Naj-Bogusławskiego Aktora otrzymuje Marian Opania za rolę Andre w spektaklu „Ojciec” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.
 
Źródło: Materiały prasowe
2018-05-21 15:31 139

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.