Dzisiaj jest: 28.5.2022, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Samorządowa walka ze smogiem

Dodano: 3 lata temu Czytane: 371 Autor:

74 stare piece węglowe udało się już wymienić na nowe, niskoemisyjne. Stało się to możliwe dzięki programowi pt. „Gostyń ECOlogiczny”. Pieniądze czekają na kolejnych mieszkańców.

Samorządowa walka ze smogiem
Jesteś mieszkańcem gminy Gostyń i masz piec węglowy? Chcesz go wymienić na nowe, ekologiczne źródło ciepła? Złóż wniosek do gminy Gostyń o dofinansowanie. Gminne wsparcie finansowe przyznawane jest w wysokości 50 proc. poniesionych kosztów. Nie więcej niż 4 tys. zł dla budynku mieszkalnego i 3 tys. zł dla lokalu mieszkalnego.

- Dotacja przeznaczona jest na częściowe pokrycie poniesionych kosztów wymiany starych pieców węglowych na nowe ekologiczne źródło ogrzewania tzn. „niskoemisyjne, wysokosprawne urządzenie grzewcze”. Są nimi: kocioł gazowy c.o., kocioł olejowy c.o., kocioł gazowo-olejowy c.o., kocioł elektryczny c.o., kocioł na biomasę c.o., pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne w przypadkach, w których ich zastosowanie będzie wiązało się z obniżeniem emisji w źródle opalanym paliwem stałym – czytamy w informacji prasowej Gminy Gostyń. Dzięki tej możliwości wymieniono już 74 stare piece węglowe. Z budżetu samorządu wydano na ten cel 260 tys. zł.

Kolejne pieniądze czekają. - W pierwszych dniach stycznia wpłynęły już 44 wnioski od mieszkańców z prośbą o dofinansowanie – czytamy w informacji prasowej Gminy Gostyń.  Dokumenty przyjmowane są w Wydziale Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska (ul. Wrocławska 256, pokój 4). Ich odbieranie jest ciągłe – trwa cały rok.

Program „Gostyń EKOlogiczny” to samorządowa odpowiedź na problem smogu i walki z zanieczyszczeniem powietrza. Jego celem jest poprawa jakości stanu powietrza dzięki nowym ekologicznym formom ogrzewania.


Warunkiem uzyskania gminnej dotacji na wymianę pieca węglowego jest:

- użycie do wymiany systemów ogrzewania węglowego na nowe ekologiczne źródła ogrzewania wyłącznie fabrycznie nowych materiałów i urządzeń, które zostały użyte i zamontowane po raz pierwszy, i które spełniają wymagane normy techniczne i dopuszczone są do użytkowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
- likwidacja wszystkich dotychczasowych, służących do ogrzewania, pieców lub kotłów węglowych oraz brak innego ogrzewania, za wyjątkiem pieców kaflowych (w tym przypadku należy trwale usunąć połączenie pieca z przewodem kominowym).


W przypadku instalowania kotłów na paliwo stałe muszą to być kotły tzw. 5 klasy, które spełniają następujące warunki:
- zapewniają minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń, określonych w ust. 1 załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 roku w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (Dz. Urz. UE L 193, str. 100; z 2016 r. L 346, str. 51),
- posiadają wyłącznie atematyczne podawanie paliwa,
- nie posiadają rusztu awaryjnego oraz elementów umożliwiających jego zamontowanie.

 
Źródło: Magazyn Życie Wielkopolski
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.