Dzisiaj jest: 17.1.2022, imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana

Gazociąg w Golinie na sprzedaż

Dodano: 3 lata temu Czytane: 706 Autor:

PWiK Jarocin sprzedaje gminie gazociąg, który wybudowało w WSSE w Golinie. Samorząd ma go sprzedać PSG. Sprawa wydaje się oczywista? Nie dla Tomasza Klauzy – PSL i Zbigniewa Surdukowskiego – PiS.

Gazociąg w Golinie na sprzedaż
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie wybudowało 10.610,5 m gazociągu. Znajduje się on na trasie Jarocin-Golina. – Zadanie zostało zrealizowane w 13 miesięcy w procedurze projektuj i buduj – informuje Remigiusz Nowojewski. - 13 miesięcy na zaprojektowanie sieci gazowej i wybudowanie jej to jest nie tylko mistrzostwo gminy, powiatu, Polski, ale i świata. Mówię o tym, dlatego, że od prawie trzech lat staramy się wybudować gazociąg w Cielczy. Po 30 miesiącach jesteśmy przed całym procesem budowy – zauważa Rajmund Banaszyński, przewodniczący rady miejskiej ze Stowarzyszenia Ziemia Jarocińska.  Dzięki zrealizowaniu tej inwestycji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Golinie powstaje zakład przetwórstwa drobiu. Za ziemię, na której stanęła ubojnia, spółka Pożywność zapłaciła 2.777.793,02 zł. Zainwestuje 150 mln zł, a pracę da co najmniej 200 osobom. Teraz gmina chce odkupić gazociąg od spółki. – Wartość sprzedaży tego majątku będzie wynosiła maksymalnie 6 mln zł netto – czytamy w uchwale rady miejskiej. W zamian za gazociąg spółka wodna otrzyma od samorządu sieć kanalizacji deszczowej. Następnie gmina sprzeda gazociąg Polskiej Spółce Gazowniczej, z którą zawarła porozumienie. – Porozumienie zawarła gmina, a nie spółka, bo Polska Grupa Gazownicza może je podpisywać tylko z jednostkami samorządu terytorialnego – tłumaczy Remigiusz Nowojewski.

Na to, by gmina kupiła gazociąg od PWiK-u, a w zamian przekazała mu deszczówkę, zgodę musieli wyrazić radni miejscy. - (…) projekt całego gazociągu był wyliczony na kwotę 3.505.900 zł netto, wystartował tylko jeden wykonawca z Jarocina. Zaproponował kwotę blisko 5.800.000 zł. I spółka nic nie zrobiła w kierunku, żeby ponowić przetarg, żeby spróbować znaleźć tańszego wykonawcę, bo tu jest aż 60 proc. pieniędzy dołożone do tej inwestycji według planu i projektu, jaki był zakładany na to zadanie przez PWiK. Dla mnie z tych dokumentów wynika taka niegospodarność wodociągów. I teraz my, decydując się na zakup tego gazociągu jakbyśmy, w cudzysłowie powiem, „kupowali niegospodarność” – mówił Tomasz Klauza. - Jeżeli powiem, że pan kłamie, to będzie wszystko ok? Bo niech pan powie, że nie ogłosiliśmy dwa razy tego przetargu – na słowa radnego natychmiast zareagował, obecny na sesji, Remigiusz Nowojewski. Odpowiedziała mu cisza. - Ma pan to sprawdzone? – dopytywał prezes PWiK. - No to… No dobrze… – radny już nie był tak pewny swego jak na początku wymiany zdań. - A może trzy razy ogłosiliśmy (ten przetarg – przyp. red.)? – pytał Remigiusz Nowojewski. - Nie sprawdził pan. Czy jeszcze coś komentować? – dodawał. - Mam przed sobą otwarcie ofert i zawiadomienie o wyborze i kwotę o 60 proc. więcej niż PWiK zakładało – szedł w zaparte radny PSL-u. - Ale ten przetarg był powtarzany. Byliśmy na spotkaniach z PSG. Prosiliśmy, żeby zaprosili firmy do rozmów, do złożenia oferty. Przez dyrektora PSG w Poznaniu zostaliśmy zapewnieni, że 40 firm zostało poinformowane o tym przetargu. Za każdym razem (ogłoszono dwa przetargi – przyp. red.) wpłynęła tylko jedna oferta – mówi Remigiusz Nowojewski.

Gazociąg został wybudowany. A, że ani gmina ani spółka gminna nie są przystosowane do zarządzania nim, zostanie sprzedany Polskiej Spółce Gazowniczej. Prawo pierwokupu sieci daje porozumienie zawarte między gminą, a spółką skarbu państwa. – Gmina sprzeda gazociąg po cenie kosztorysu powykonawczego, czyli realnych nakładów inwestycyjnych poniesionych na realizację tej inwestycji – zapewnił Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina. Słów wiceburmistrza najwyraźniej nie usłyszał, mimo że by obecny na sesji, radny Zbigniew Surdukowski. - Mam duże obawy, czy interes gminy został zagwarantowany w tym porozumieniu, bo się okaże, że owszem, PSG odkupi (gazociąg – przyp. red.), ale za 1 zł czy 0,5 zł – mówił przedstawiciel PiS-u. Po chwili jeszcze bardziej ujawnił swoją niekompetencję. - Skoro takie porozumienie, już poszliśmy na rękę prywatnej spółce, tam… PSG  (…) – stwierdził. - Czy usłyszałem od pana, że PSG to jest prywatna firma? – dopytywał prezes PWiK, jakby nie wierząc w to, co właśnie usłyszał. Przez ponad pół godziny dyskusji radni bowiem wielokrotnie usłyszeli, że Polska Spółka Gazownicza należy do majątku skarbu państwa. - Nie wiem, jaka to jest firma – inny podmiot niż gmina i PWiK – przyznał sam Zbigniew Surdukowski. - To jest państwowa forma (…) – radnego z PiS-u jeszcze raz uświadomił prezes PWiK. - To jest podmiot dla gminy również bezpieczny w kontekście realizacji transakcji – jak coś zapewni to się z tego nie wycofa – zapewnił Remigiusz Nowojewski.

W końcu, po prawie godzinnej dyskusji, radni większością głosów: 14 „za” i pięć wstrzymanych zgodzili się na sprzedaż gazociągu. Na razie na linii PWiK – gmina.


Wyniki głosowania imiennego w sprawie rozpatrzenia projektu uchwały Rady Miejskiej w Jarocinie w sprawie wyrażenia zgody na zakup sieci gazowej średniego ciśnienia od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarocinie z siedzibą w Cielczy:

„Za” głosowali: Paweł Adamkiewicz, Rajmund Banaszyński, Lechosława Dębska, Mariusz Kaźmierczak, Tadeusz Kuberka, Ireneusz Lamprecht, Danuta Maćkowiak, Przemysław Masłowski, Arkadiusz Piętka, Andrzej Skrzypczak, Maciej Śledzianowski, Marek Tobolski, Karolina Wielińska-Kuś, Zdzisław Wojciechowski. 
Wstrzymali się od głosu: Dorota Czechak, Anna Iwicka, Tomasz Klauza, Anna Regulska, Zbigniew Surdukowski
 
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.