Dzisiaj jest: 30.6.2022, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Lekcja lokalnej historii w telefonie

Dodano: 3 lata temu Czytane: 650 Autor:

O osiem historycznych questów powiększyła się aplikacja pt. „Legendoczytacze na szlaku”, którą zarządza Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Jarocinie. Zadania stworzyły dzieci.

Lekcja lokalnej historii w telefonie
- Przygotowaliśmy osiem mini questów z zadaniami o tematyce nawiązującej do lokalnej historii i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości – mówi Justyna Daniel-Korzyniewska. - Zadania stworzone są w taki sposób, aby z ich rozwiązaniem poradziły sobie osoby w każdym wieku. Polegają na pokonywaniu tras i spisywaniu podanych w zadaniu tekstów, które ostatecznie, po uzbieraniu wskazanych w zadaniu liter, utworzą hasło końcowe – dodaje wicedyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie. Na zakończenie każdego zadania uczestnik może przesłać maila z informacją o czasie i prawidłowości wykonania go. W konsekwencji swoich działań otrzyma pamiątkowy dyplom.

Questy znajdują się w aplikacji pt. „Legendoczytacze na szlaku” należącej do BPMiG Jarocin. Nowe zadania w programie stworzyły dzieci. Zrobiły to pod czujnym okiem Ilony Kaczmarek, Marty Pakulskiej, Jakuba Staszaka i Błażeja Ciesielskiego. To współdziałanie jest wynikiem realizacji projektu pn. „Legendoczytacze na szlaku niepodległości”. Był on realizowany w ośmiu filiach jarocińskiej biblioteki. Został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Jarocin.

Sama aplikacja pt. „Legendoczytacze na szlaku” jest niezwykła. - Nie ma żadnej ciekawej aplikacji związanej z książką i regionem dla dzieci. Postanowiłyśmy więc połączyć nowe technologie z czytaniem – mówi Justyna Daniel. Efekty osobiście może zobaczyć każdy posiadać smartfonu z systemem operacyjnym Android. Wystarczy wejść do sklepu Google i ściągnąć aplikację na swoje urządzenie. W programie umieszczono 14 legend o Ziemi Jarocińskiej Można je samodzielnie czytać, lub – za pomocą jednego kliknięcia – po prostu posłuchać. W aplikacji jest także mapa z naniesionymi na nią punktami do miejsc w Gminie Jarocin, w których znajdują się odniesienia do konkretnej legendy. Posiada ona funkcję lokalizacyjną. Może wyznaczyć trasę od miejsca, w którym znajduje się użytkownik aplikacji do miejsca legendy. Od 27 grudnia, czyli równo 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, do aplikacji dołączyło osiem niepodległościowych questów. 

Program zawiera również grę Memory z trzystopniowym poziomem trudności, z możliwością logowania się przez Facebooka. Umieszczono tam także czytnik kodów QR. – Zostały one wydrukowane i zamontowane w miejscach „legendowych” – mówi Justyna Daniel. Program zawiera także kalendarz. W nim pojawiają się wydarzenia organizowane przez książnicę. Aplikacja samodzielnie generuje powiadomienia – o imprezach, które mają się odbyć danego dnia, lub o nowych – na ekranach smartfonów. -  Jesteśmy pierwszą w Polsce biblioteką, która wydała swoją aplikację – potrafiła połączyć nowe technologie z książką – chwali się wicedyrektor BPMiG Jarocin. Zwykle takie udogodnienia tworzą muzea.
 
Źródło: Magazyn Życie Wielkopolski
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.