Dzisiaj jest: 27.5.2020, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Zielony korytarz uliczny

Dodano: rok temu Czytane: 221 Autor:

312 drzew, po kilkanaście tysięcy sztuk bylin, krzewów i roślin cebulowych, zostanie posadzonych na łączniku między ulicami: Śródmiejską, Bema i Wrocławską. Przetarg został ogłoszony.

Zielony korytarz uliczny
Od wiosny do jesieni, wzdłuż kilometrowego odcinka łącznika między ulicami Śródmiejską, Bema i Wrocławską, nasadzonych zostanie 312 drzew. - W gminie Jarocin dotychczas nie realizowaliśmy jednorazowo tak wielkiego zadania obejmującego tak dużą ilość nasadzeń drzew, krzewów, bylin. Przy tej nowej drodze chcemy pokazać, jak docelowo może wyglądać zieleń przyuliczna w gminie Jarocin – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. Jakie drzewa więc się tam pojawią? - Będą to m. in. lipy, klony, graby, jarząby, dęby, platany, jesiony, grusze drobnoowocowe, buki, glediczie trójcierniowe. Łącznie aż 14 gatunków, bo zależy nam na bioróżnorodności, a także na miododajności tych drzew - wyjaśnia Piotr Kociński, architekt krajobrazu. - Każde z drzew zostanie wybrane w specjalistycznych szkółkach, przy udziale wskazanego przez gminę specjalisty. Nie będziemy nasadzać takich drzewek, jakie często widzimy przy nowych drogach, a są grubości zbliżonej do kija od miotły. Wiele takich egzemplarzy w ogóle się nie przyjmuje i szybko obumiera – zaznacza Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. Drzewa sadzone wzdłuż łącznika będą miały obwody pni od 20 do 30 cm.

Drzewa to tylko niewielka część całego projektu zieleni pn. „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie obejmującego parki, skwery i zieleń przyuliczną”, na który gmina Jarocin w ubiegłym roku pozyskała ponad 12 mln zł z Unii Europejskiej. Jednym z elementów całego przedsięwzięcia jest połączenie zielonymi korytarzami trzech jarocińskich parków: Radolińskich, mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego i Szubianki. Dzięki realizacji tego projektu o połowę zwiększy się też obszar parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego przy ośrodku zdrowia. - Zdecydowanie poprawi się też estetyka otoczenia wybudowanego w ubiegłym roku łącznika. Drzewa oraz zieleń średnia będą stanowiły naturalną izolację między drogą a zabudowaniami mieszkalnymi. Dodatkowo, na tyłach domów zlokalizowanych przy ulicy Wrocławskiej powstaną odcinki wysokiej zielonej ściany w postaci żywopłotów grabowych i bukowych – zapowiada Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz miasta.

Właśnie został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy urządzenia terenu zieleni wzdłuż wybudowanego już łącznika między ulicami: Śródmiejską, Bema i Wrocławską. Wykonawcy mają czas na złożenie ofert przetargowych do 27 lutego. W ramach tego postępowania na poboczach łącznika i rondzie przed os. Konstytucji 3 Maja posadzonych będzie ponad 14 tys. sztuk bylin (z 25 gatunków), 11 tys. sztuk krzewów (z 19 gatunków) oraz 15 tys. sztuk roślin cebulowych, głównie krokusów. Powstanie też prawie 3 tys. m2 łąki kwietnej założonej z nasion z minimum 30 roślin. Trawniki będą zajmowały jedynie 1400 m2. - Zmieniające się warunki klimatyczne, wysokie temperatury i mała ilość opadów w okresie letnim, nie sprzyjają zachowaniu w dobrym stanie trawników. Dlatego zdecydowaliśmy się na duże powierzchnie obsadzone krzewami, bylinami i łąkami kwietnymi, które są łatwiejsze w utrzymaniu, wymagają mniejszej ilości wody i w konsekwencji tego w dłuższej perspektywie czasowej są tańsze – przekonuje Piotr Kociński, architekt krajobrazu. Według szacunków, realizacja nasadzeń może kosztować ok. 1,5 mln zł. 85 proc. tej kwoty będą stanowić pieniądze pozyskane przez gminę z Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.