Dzisiaj jest: 27.5.2020, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Milion zagrożeń na mapie krajowej

Dodano: rok temu Czytane: 191 Autor:

1833 zgłoszenia pojawiły się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa z terenu powiatu jarocińskiego w minionym roku. W całym kraju na KMZB naniesiono już ponad 1.000.000 zagrożeń.

Milion zagrożeń na mapie krajowej
1833 razy na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa wybierano teren powiatu jarocińskiego, jako miejsce zdarzenia. – Czasami jeden i ten sam incydent był zgłaszany przez kilka osób. Np. w ikonkę „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” klikało kilku mieszkańców i wskazywało to samo miejsce na osiedlu – tłumaczy asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. Dlatego też 384 zdarzenia zostały potwierdzone przez policję, a 1449 nie. – Najwięcej zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Było ich 915. Na drugim miejscu, pod względem częstotliwości zgłaszania, znalazło się przekroczenie prędkości. 406 razy wskazano spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – podaje asp. Agnieszka Zaworska. Informowano też o znęcaniu się nad zwierzętami czy dzikich wysypiskach śmieci. 961 zagrożeń, spośród wszystkich zgłoszonych przez ostatnie 12 miesięcy, udało się wyeliminować jarocińskim policjantom. Nie brakowało i żartownisiów. – Ktoś poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa informował o żebractwie w urzędzie skarbowym. Inny zaś o znęcaniu się nad zwierzętami na komendzie policji – informuje oficer prasowy KPP w Jarocinie. Takich wybryków odnotowano 37.
           
Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie całej Polski odwiedziło już ponad 1.500.000 użytkowników. - Statystycznie zagrożenie na mapie nanoszone jest co niespełna 1,5 min. Średnio co 5 min. zgłaszane jest zdarzenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości czy nieprawidłowego parkowania. Daje to na dobę średnio 1054 zagrożenia wskazywane przez użytkowników działających w trosce o wspólne bezpieczeństwo – informuje asp. Agnieszka Zaworska. W styczniu na KMZB odnotowano 1.000.000 zagrożenie. Zostało ono naniesione w powiecie legionowskim, w gminie Wieliszew. Dotyczyło dzikiego wysypiska śmieci. - Nie będzie ono wyjątkowo traktowane przez policję – zauważa oficer prasowy KPP w Jarocinie. - Jak każde inne zostanie rzeczowo zweryfikowane. W przypadku potwierdzenia go niezwłocznie podjęte zostaną działania w celu jego wyeliminowania – dodaje asp. Agnieszka Zaworska.


Choć na KMZB pojawiło się 1.000.000 zagrożenie, serwis stale się rozwija. Dotychczasowe zmiany, zarówno w zakresie funkcjonalności jak i dostępnych do wyboru kategorii zagrożeń, były efektem wniosków użytkowników zgłaszanych za pośrednictwem skrzynki mailowej: kmzb@policja.gov.pl czy też bezpośrednio policjantom. Planowane są kolejne modyfikacje aplikacji ułatwiające korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Już została dodana nowa kategoria zagrożeń o nazwie „miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej”. – Dzięki niej można przekazywać informacje o wszelkich zagrożeniach występujących w tego rodzaju miejscach (np. np. Escape Room-ach)  – instruuje oficer prasowy KPP w Jarocinie. Aby dokonać zgłoszenia należy wypełnić pole z opisem zdarzenia, co pozwoli na skuteczną jego weryfikację i eliminację. Z uwagi na specyficzny charakter tego zagrożenia będzie ono widoczne na KMZB z chwilą jego potwierdzenia przez policję.
 
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.