Dzisiaj jest: 11.7.2020, imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi

Kino bez barier

Dodano: rok temu Czytane: 265 Autor:

Kino Echo w Jarocinie ma nowy sprzęt. Dzięki niemu osoby niewidzące, niedowidzące, niesłyszące i słabo słyszące mogą bez problemu oglądać filmy na dużym ekranie. Pierwszą zobaczą „Zimną wojnę”.

Kino bez barier
Małe, niepozorne, mieszące się w jednej dłoni urządzenie otrzyma teraz w kinie Echo widz niewidzący lub słabo widzący. Sprzęt wygląda, jak przenośny odtwarzacz muzyki. Jest banalnie prosty w obsłudze. - Aparatów mamy 10, a więc dla 20 widzów. Można z nich korzystać parami – z każdego aparatu wychodzą dwie słuchawki. Są jednorazowe – tłumaczy Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak. Dzięki tym urządzeniom lektor opowiada osobom niedowidzącym lub słabowidzącym, co dzieje się na ekranie między dialogami bohaterów – jak wyglądają postacie, sceneria. Poprzez zastosowanie słuchawek niepełnosprawni widzowie mogą oglądać film razem z pełnosprawnymi – nie przeszkadzając sobie nawzajem.

 - Jeżeli mielibyśmy salę pełną ludzi niewidomych, moglibyśmy włączyć nagłośnienie w system główny – mówi Małgorzata Niestrawska=Kaźmierczak. Taki sposób oglądani filmu jest niewygodny dla osób słyszących, dlatego też pracownicy kina mają zamiar korzystać z niego w momencie wyświetlania sensów wyłącznie dla osób niesłyszących. Te już niedługo mogą trafić do stałej oferty jarocińskiego kina.
           
Po raz pierwszy w kinie Echo w Jarocinie, z wykorzystaniem aparatów do audiodeskrypcji,  wyświetlony zostanie film pt. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Seans będzie pokazany 23 lutego o 16:00 – na chwilę przed galą Oskarów, na której obraz będzie walczył o statuetkę. Stowarzyszenie Jarocin XXI zaprosiło na niego już swoich stałych widzów, którzy skorzystają z nowego udogodnienia. - To są tacy „nasi” widzowie. Chodzą do kina całą rodziną i mama opowiada reszcie co widzi. W drugim wypadku dziewczyna przychodzi do kina z mamą i ta jej opowiada, co widzi – mówi Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak. Kino Echo zaprasza do skorzystania ze swojej oferty także pozostałych mieszkańców Jarocina i okolic, którym posłuży audiodeskrypcja.


Sobotni pokaz jest otwarty także dla osób pełnosprawnych. Po nim odbędzie się spotkanie z Magdaleną Szwarcbart – reżyserką obsady oskarowej produkcji. Jarocinianka współpracuje z największymi polskimi i zagranicznymi reżyserami (m.in. Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą, Agnieszką Holland, Władysławem Pasikowskim, Wojciechem Smarzowskim, Pawłem Pawlikowskim oraz Stevenem Spielbergiem, Volkerem Schloendorffem, Michelem Piccoli) przy produkcjach telewizyjnych (m.in. „Belfer”) i filmowych, takich jak: „Lista Schindlera”, „Pitbull”, „Kler”, „Wołyń” czy „Pokłosie”.

Oprócz „Zimnej wojny”, wykorzystując audodeskrypcję, kino Echo może dziś pokazać: „Planetę Singli 2” oraz „Kler”. Filmy te, tak jak i obraz Pawła Pawlikowskiego, mają także napisy dla osób niesłyszących i słabosłyszących. – Dostosowane filmy zaczęły się pojawiać, tylko że z opóźnieniem – przyznaje Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak. – Teraz Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, dając dotację, coraz mocniej przymusza firmy dystrybucyjne do tego, żeby wchodziły w te udogodnienia – tłumaczy. Dodatkowo aparatura, którą posiada Stowarzyszenie Jarocin XXI – zakupiło ją kilka lat temu, gdy temat audiodeskrypcji i napisów raczkował – pozwala także na wyemitowanie ścieżki dźwiękowej dla słabosłyszących. Takiej, w której partie dialogowe są pogłośnione, a reszta efektów dźwiękowych ściszona.
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.