Dzisiaj jest: 27.2.2021, imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda

Historie nie tylko o miłości

Dodano: 2 lata temu Czytane: 379 Autor:

Jadwiga Podeszwa wydała kolejną książkę. Tym razem jest to zbiór opowiadań. Mimo że to już siódma publikacja w zbiorze regionalistki, autorka traktuje ją jak swój debiut.

Historie nie tylko o miłości
Zbiór opowiadań autorstwa Jadwigi Podeszwy został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich, zatytułowanej: „Nigdy tak samo” zgromadzone zostało 10 historii. Dziewięć z nich opowiada o miłości. Ale nie tylko tej szczęśliwej i spełnionej. – Opowiadam o szukaniu miłości i zmaganiu się z samotnością, o miłości dzięki której, młodzi ludzie doczekują się dziecka, o miłości tragicznej, kiedy kochana osoba odchodzi na zawsze, o miłości dojrzałej i zupełnie młodzieńczej – tej pierwszej – zdradza Jadwiga Podeszwa. Pisarka ujawnia także, że nazwała swoje postacie imionami osób z bliskiego otoczenia – znajomych i rodziny. Równocześnie zastrzega, aby w żadnym z bohaterów nie próbować doszukiwać się jej samej, czy znajomych. - Wszystko co zostało opisane w tych dziewięciu opowiadaniach jest fikcją literacką – twierdzi Jadwiga Podeszwa. Wyjątkiem jest „Spotkanie po latach”.

To opis spotkania z moim byłym uczniem, który na co dzień mieszka na drugiej półkuli. Mam nadzieję, że czytelnicy mi to wybaczą, że nie traktuje on o miłości. Piszę tam o ciekawych rzeczach z Ameryki Południowej i Środkowej – tłumaczy regionalistka. Już w spisie treści zbioru opowiadanie to zostało opatrzone słowami „oparte na faktach”.

Druga połowę najnowszej książki Jadwigi Podeszwy tworzy reprint, wydanych w 1995 roku, opowiadań o Osieku. „Tam, gdzie kwitną kaczeńce” tworzą wspomnienia z dzieciństwa autorki. Był to równocześnie debiut literacki Jadwigi Podeszwy. Co ciekawe, mimo że wydala już siedem książek, regionalistka tę najnowszą traktuje, jak swój debiut. - Do tej pory nie napisałam nic, co byłoby wytworem mojej fantazji. Teraz odważyłam się stworzyć opowiada, które zrodziły się w mojej głowie – przyznaje. Cały zbiór zilustrowała Eugenia Lewandowska.  Najnowszą książkę regionalnej pisarki można nabyć w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie w cenie 25 zł.
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.