Dzisiaj jest: 28.5.2022, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Sąsiedzka wizyta gospodarcza

Dodano: 3 lata temu Czytane: 396 Autor:

Grupa rzemieślników branży budowlanej, zrzeszonych w drezdeńskiej Izbie Rzemieślniczej, odwiedziła Gostyń. Podczas dwudniowego pobytu spotkali się z lokalnymi przedsiębiorcami.

Sąsiedzka wizyta gospodarcza
Kluczowym punktem pobytu saksońskich rzemieślników w Gostyniu były rozmowy kooperacyjne. - W trakcie dwustronnych spotkań dziewięć firm budowlanych, prowadzących swoją działalność na ziemi gostyńskiej, wymieniło się podstawowymi informacjami z przedstawicielami czterech firm, którzy przyjechali z Niemiec. Oprócz krótkiej prezentacji każda ze stron przedstawiła swym rozmówcom własne oczekiwania dotyczące obszaru ewentualnej kooperacji – czytamy w informacji prasowej Gminy Gostyń. Po stronie niemieckiej reprezentowane były firmy prowadzące działalność w zakresie prac drogowych, inżynierii środowiskowej, budowy sieci telekomunikacyjnych i instalacji elektrycznych, konserwacji zabytków, kompleksowego remontowania i wykańczania łazienek oraz wykańczania wnętrz. Z polskiej strony w spotkaniach uczestniczyły firmy stolarskie, dekarskie, ślusarskie, wiertnicze, kołodziejskie oraz ogólnobudowlane. Dyskusje odbyły się w sali konferencyjnej gostyńskiego ratusza.

W siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego goście z Niemiec zapoznali się ze specyfiką gospodarki na terenie ziemi gostyńskiej, a także z systemem szkolnictwa zawodowego w Polsce. Na szczegółowe pytania odpowiadali: Krzysztof Marzec, prezes zarządu SWPPG, Maciej Marcinkowski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, oraz Aleksander Dolczewski, podstarszy miejscowego Cechu Rzemiosł Różnych. 

Goście zza zachodniej granicy mieli także okazję na własne oczy zobaczyć, jak działa jedna z lokalnych hurtowni materiałów budowlanych. - Niemieccy przedsiębiorcy wyjechali z Gostynia z przekonaniem, że warto angażować polskich partnerów w projekty budowlane, ponieważ po polskiej stronie mają do czynienia z doświadczonym partnerem gwarantującym dostarczanie produktów bądź świadczenie usług wysokiej jakości – przekonują urzędnicy gostyńskiego magistratu. Delegacja podziwiała także barokowy zespół klasztorny na Świętej Górze.

Z Gostynia rzemieślnicy z Saksonii udali się do Poznania. Zwiedzili tam ekspozycję na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury „Budma”. Prowadzili również rozmowy z polskimi firmami.

Wizyta niemieckich rzemieślników z branży budowlanej w Gostyniu była możliwa dzięki wieloletniej trójstronnej współpracy Izby Rzemieślniczej w Dreźnie, Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu oraz Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. W organizacji pobytu gości z Drezna pomocy udzieliła także Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości. Jest ona lokalnym ośrodkiem sieci Enterprise Europe Network, która wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w internacjonalizacji.
Źródło: Magazyn Życie Wielkopolski
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.