Dzisiaj jest: 28.5.2022, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Zniżki dla rodzin wielodzietnych

Dodano: 3 lata temu Czytane: 845 Autor:

Blisko 900 osób skorzystało z udogodnień, jakie daje program „Przyjazny samorząd”. 520 gostynian zaopatrzyło się w Kartę Dużej Rodziny. To bilans 2019 roku.

Zniżki dla rodzin wielodzietnych
„Przyjazny samorząd” to lokalny program wsparcia rodzin wielodzietnych, zastępczych i osób niepełnosprawnych. - Karty uprawniają do zakupu biletów z 50 proc. zniżką na usługi i imprezy świadczone przez jednostki organizacyjne gminy Gostyń. W takim wymiarze są one honorowane w: Ośrodku Sportu i Rekreacji, Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Gostyń, w Muzeum w Gostyniu – przypominają urzędnicy gostyńskiego magistratu. Również Akademia Piłkarska Reissa udziela rabatów beneficjentom programu „Przyjazny samorząd”. Dotyczą one miesięcznych abonamentów treningowych. – To 20 proc. zniżki na pierwsze dziecko, 30 proc. na drugie i 40 proc. na trzecie oraz każde kolejne dziecko – czytamy w informacji prasowej Gminy Gostyń.

Kartę „Przyjazny samorząd” mogą otrzymać rodziny wielodzietne (mające pod opieką przynajmniej troję dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 25 roku życia w przypadku, gdy się uczą, składające się z rodziców lub jednego rodzica), zamieszkałe na terenie gminy, rodziny zastępcze z terenu gminy Gostyń (sprawujące opiekę nad przynajmniej trojgiem dzieci w wieku do 18 lat lub 25 lat w przypadku, gdy się uczą) oraz osoby niepełnosprawne z terenu gminy Gostyń (posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności). Karta wydawana jest na rok. W minionym z udogodnień, jakie daje, skorzystało blisko 900 osób. Co 12 miesięcy, aby nadal korzystać ze zniżek, należy zatroszczyć się o przedłużenie dokumentu. Program w Gminie Gostyń działa od stycznia 2013 roku.

Na terenie Gminy Gostyń respektowana jest również Karta Dużej Rodziny. – Uprawnia ona do zniżek, które oferowane są zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej – czytamy w informacji prasowej Gminy Gostyń. Wykaz podmiotów oferujących zniżki można znaleźć na stronie: empatia.mpips.gov.pl. Wszystkie miejsca oferujące zniżki opatrzone są logo: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. W minionym roku z tego udogodnienia skorzystało 520 mieszkańców Gminy Gostyń. Karta Dużej Rodziny wydawana jest na rok. W zależności od wieku dzieci – szkolny bądź akademicki.

Od 2019 roku prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka. Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom: w wieku do 18. roku życia, w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej, bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających dwa pierwsze warunki.

Karta programu pt. „Przyjazny Samorząd” jak i Karta Dużej Rodziny są wydawane bezpłatnie. Wnioski można odebrać i złożyć w Urzędzie Miejskim w Gostyniu (ul. Wrocławska 256, pokój nr 11 lub 13). Wniosek o wydanie karty „Przyjazny samorząd” można także znaleźć na stronie: gostyn.pl. Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny można pobrać ze strony: www.gov.pl/web/rodzina/dokumenty-potrzebne-do-zlozenia-wniosku.
 
Źródło: Magazyn Życie Wielkopolski
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.