Dzisiaj jest: 30.6.2022, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Rozbudowa bez odbiorów

Dodano: 3 lata temu Czytane: 407 Autor:

Przedłuża się rozbudowa Szpitala Powiatowego w Jarocinie. Ani przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie ani Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Poznaniu nie dokonali odbioru inwestycji.

Rozbudowa bez odbiorów
„Jeszcze w lutym planowany jest odbiór nowo wybudowanego obiektu jarocińskiego szpitala (…). Służby będą sprawdzać  zgodność  wykonania obiektu  z projektem budowlanym. Jeśli nie będzie zastrzeżeń, to wówczas od połowy marca rozpocznie się przeprowadzka  oddziałów do nowego budynku” można przeczytać w informacji zamieszczonej na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Jarocinie w połowie lutego. Już dziś wiadomo, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Wykonawca inwestycji – konsorcjum spółek Heli Factor Sp. z o.o., Erekta Budownictwo Sp. z o.o. oraz EREKTA Budownictwo Specjalistyczne Sp. z o.o – mimo że miał zakończyć wszystkie prace do 20 lutego, nie zrobił tego. Musi poprawić błędy, które, podczas swoich kontroli wykryli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

- Nieprawidłowości miały charakter wielopłaszczyznowy. Było ich dość sporo – mówi st. asp. Mariusz Banaszak. - Przede wszystkim nie przedstawiono części projektów, a my dokonujemy oceny wykonania obiektu zgodnie z projektem i przepisami. Jeśli nie było punktu odniesienia, nie dało rady przeprowadzić czynności. Nie przedstawiono też innych dokumentów potwierdzających właściwości związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Chodzi np. o drzwi przeciwpożarowe, klapy odcinające… Nie było możliwości stwierdzenia, czy to, co zostało zamontowane, spełnia parametry, które powinno – wylicza oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie. Również SANEPID nie zezwolił na użytkowanie nowych szpitalnych pomieszczeń. - Na parterze nie było białego montażu, czyli w łazienkach umywalek. Gdzieś tam sedesu brakowało – mówi Leszek Mazurek. - Był jeden poważny błąd, jeżeli chodzi o odwadnianie parteru – ujawnia prezes Szpitala Powiatowego w Jarocinie. - To zostało już usunięte – dodaje natychmiast. – Są montowane jeszcze panele medyczne, które powodują przywoływanie lekarza czy pielęgniarki – mówi prezes. Tak długa lista błędów i wypaczeń oraz brak koniecznych zgód na zakończenie inwestycji nie przeszkadzają Leszkowi Mazurkowi twierdzić: - Szpital jest gotowy.  Prezes tak uważa, mimo że w obiekcie nie pojawił się jeszcze powiatowy inspektor budowlany. Nie przyszedł na umówioną kontrolę, ponieważ nie otrzymał protokołów odbioru od PSP i SANEPID-u. I przyznał to sam Leszek Mazurek na ostatniej powiatowej komisji zdrowia.

Kiedy więc zakończy się, warta ponad 8,5 mln zł, rozbudowa szpitala? - Do najbliższego poniedziałku zajmiemy stanowisko w tej sprawie (odbiorów inwestycji – przyp. red.) – mówi st. asp. Mariusz Banaszak. - Czynności zostały już częściowo przeprowadzone, częściowo będą prowadzone i na podstawie tych wszystkich ustaleń zajmiemy stanowisko. Na chwilę obecną nie podejmuję się rokowania, jakie to stanowisko będzie – dodaje oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie. Co prawda, prezes twierdzi, że wyciągnie finansowe konsekwencje zaistniałej sytuacji od wykonawcy inwestycji, ale o kwotach nie chce mówić.
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.