Dzisiaj jest: 30.6.2022, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Mieszkańcy wybiorą sołtysów, przewodniczących osiedli oraz rad

Dodano: 3 lata temu Czytane: 421 Autor:

Rozpoczęły się zebrania sołeckie i osiedlowe w Gminie Jarocin. Mieszkańcy wybierają osoby, które będą reprezentowały ich w kontaktach z władzami miasta i zadbają o ich najbliższe otoczenie.

Mieszkańcy wybiorą sołtysów, przewodniczących osiedli oraz rad
Wraz z początkiem marca rozpoczęły się spotkania sołeckie i osiedlowe. W ich trakcie mieszkańcy wybierają nowych sołtysów, przewodniczących osiedli oraz składy rad sołeckich i osiedlowych. W tym roku procedura wyborów została opóźniona o dwa miesiące. Dlaczego? – Musieliśmy ujednolicić zapisy statutów jednostek pomocniczych na terenie gminy dotyczące trwania kadencji sołtysów, rad sołeckich oraz przewodniczących osiedli i rad osiedli z czterech lat na okres trwania kadencji rady miejskiej liczonej od dnia wyborów, czyli pięć lat – tłumaczy Urszula Jasek, kierownik referatu spraw obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Jarocinie. Aby wprowadzić te zmiany urzędnicy musieli przeprowadzić konsultacje społeczne i dopiero po nich zaproponować radnym terminy spotkań wyborczych. Rajcy je zaaprobowali pozytywnie.
           
Jako pierwsi, aby wybrać swoich nowych przedstawicieli w samorządzie, zebrali się mieszkańcy osiedla nr 10 Glinki w Jarocinie oraz wsi Kadziak. Wybory w kolejnych sołectwach – w sumie w gminie Jarocin są 23 – oraz osiedlach – w Jarocinie jest ich 15 – będą się odbywały sukcesywnie do końca marca. Jeśli na zebranie w danym osiedlu bądź sołectwie przyjdzie zbyt mała liczba osób, wybory nie zostaną przeprowadzone. Urząd wyznaczy kolejny termin spotkania.
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.