Dzisiaj jest: 30.6.2022, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Schroniska z datą ważności

Dodano: 3 lata temu Czytane: 436 Autor:

Szkolne schroniska młodzieżowe przy Zespole Szkol nr 4 w Jarocinie i Zespole Szkół w Witaszycach, nad którymi wisiało widmo likwidacji, będą działały nadal. Przynajmniej przez rzez trzy lata.

Schroniska z datą ważności
Nie do 30 września 2019 roku, a do 30 września 2022 roku będą działały szkolne schroniska młodzieżowe utworzone przy Zespole Szkół nr 4 w Jarocinie i Zespole Szkół w Witaszycach. Te same, którym jeszcze kilka dni temu groziła likwidacja, bo radni powiatowi, którzy muszą wyrazić zgodę na ich funkcjonowanie, w poprzedniej kadencji dali ją tylko na 12 miesięcy. - Gdybyśmy mieli je do 30 września jeszcze w lutym musielibyśmy podejmować uchwałę o zamiarze likwidacji schroniska, bo to powierzenie skończyłoby się w trakcie tego roku. Dlatego też wysłaliśmy pisma do rady i zarządu powiatu. Odbyło się spotkanie z panią starostą w sprawie tego, aby uchwała zawierała bezterminowe powierzenie, tak jak jest chociażby w przypadku schroniska w „piątce”, albo wydłużenie tego terminu – mówi Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina. Radni rady powiatu wybrali tę drugą opcję. Dali schroniskom trzy lata.
           
- Niestety, tylko trzy lata, ale wierzę w to, że po zmianach, jakie w kwietniu nastąpią w zarządzie powiatu, kolejna uchwała będzie polegała na bezterminowym powierzeniu tego zadania – mówi Robert Kaźmierczak. - To są schroniska, których finansowanie nie odbywa się za pośrednictwem starostwa  powiatowego, czyli tam pan Drzazga nikogo nie kontroluje. Pieniądze dostajemy bezpośrednio do budżetu gminy Jarocin, dlatego tym bardziej jest niezrozumiałe to powierzenie na trzy lata – dodaje wiceburmistrz.

           
Dlaczego samorządowcy zdecydowali się wydłużyć okres funkcjonowania schronisk? Na to pytanie odpowiedział nam Mariusz Stolecki, który był też radnym poprzedniej kadencji i podejmował wcześniejszą uchwałę. - Tematem schronisk zajmuje się pan Drzazga więc wtedy sugerował, żeby dać na rok czasu, zobaczyć jak one będą funkcjonowały. Wtedy był odzew ze strony gminy Jarocin. Pan wiceburmistrz (Robert Kaźmierczak – przyp. red.) stwierdził – i wydaje mi się, że słusznie – że ten okres roku jest za krótki, że oni mogą zainwestować środki finansowe w te schroniska, a my nie przedłużymy im tego terminu, I faktycznie myślę, że ten okres trzyletni będzie właściwszy. Schroniska będą się mogły rozkręcić i wtedy będziemy mogli sprawdzić, czy wszystko jest ok i będziemy mogli dalej rozmawiać na ten temat – tłumaczy przewodniczący komisji edukacji i kultury. Do tego czasu szkolne schroniska młodzieżowe przy ZS nr 4 w Jarocinie i ZS w Witaszycach mogą organizować kolonie i obozy sportowe w wakacje letnie oraz ferie zimowe.
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.