Dzisiaj jest: 27.1.2020, imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława

Praca czeka na człowieka

Dodano: rok temu Czytane: 192 Autor:

Zmiany na rynku pracy w Polsce sprawiają, że coraz łatwiej jest znaleźć zatrudnienie. To pracodawcy szukają pracowników, nie na odwrót. Potwierdzają to statystyki Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie.

Praca czeka na człowieka
Rynek pracy jest jednym z tych obszarów, na którym zmiany w Polsce zachodzą niezwykle dynamicznie. Wciąż maleje stopa bezrobocia. W Polsce rok 2018 rozpoczął się stopą bezrobocia na poziomie 6,0 proc., a zakończył wartością. 5,7 proc. Eksperci mówili wtedy o „rekordowym rezultacie”. Co ciekawe, w Powiecie Jarocińskim wskaźnik ten był znacznie niższy. Wyniósł on tylko 3,8 proc. Bez pracy były wtedy tylko 1032 osoby. Jest to najniższy wskaźnik jaki osiągnięto w ciągu minionych 12 miesięcy. A rozpoczynano je – w styczniu 2018 roku – od stopy bezrobocia na poziomie 5,2 proc. Dzięki swoim osiągnieciom jarociński urząd pracy otrzymał nagrodę „Za uzyskanie w 2018 roku efektywnych i skutecznych działań aktywizacyjnych podejmowanych wobec osób bezrobotnych w województwie wielkopolskim”. - To wyróżnienie, to dowód, że nasza praca, praca wszystkich pracowników jarocińskiego urzędu pracy została dostrzeżona i doceniona przez  panią minister Elżbietę Rafalską – mówi Grzegorz Fengler, dyrektor PUP-u w Jarocinie. Kierowane przez niego instytucja jest jedyną z terenu Wielkopolski, która otrzymała to wyróżnienie.

Aktualnie w Powiecie Jarocińskim zarejestrowane jest 1245 bezrobotnych. W styczniu było ich 1187, a stopa bezrobocia na koniec miesiąca wyniosła 4,3 proc. – Zawsze na początku roku stopa bezrobocia trochę wzrasta, ponieważ wielu osobom umowy o pracę kończą się wraz końcem grudnia – tłumaczy urzędniczka jarocińskiego PUP-u odpowiedzialna za statystyki. Muszą więc oni ponownie znaleźć zatrudnienie. Na stronie internetowej PUP-u w Jarocinie znajdują się 33 oferty pracy na terenie powiatu. Tylko w minionym tygodniu zamieszczono 10 z nich. Poszukiwani są: stolarz, murarz, dekarz-blacharz czy szlifierz, ale także: kierowca samochodu ciężarowego, dostawczego, jak i: księgowa, pracownik biurowy, czy projektant. Potwierdza się więc w Powiecie Jarocińskim prognoza rynku pracy na rok 2019. Zakłada ona bowiem, że w puli zawodów deficytowych znajdują się przede wszystkim te związane ze specjalistycznymi kwalifikacjami w danej branży. W budownictwie nie będzie brakowało ofert dla fachowców – betoniarzy i zbrojarzy, cieśli, stolarzy, brukarzy, dekarzy, robotników, elektryków, murarzy i tynkarzy, ślusarzy, monterów instalacji budowlanych, operatorów maszyn naziemnych czy spawaczy. Ze znalezieniem w tym roku zatrudnienia nie powinni mieć problemów także: kierowcy autobusów i ciężarówek, fryzjerzy, kosmetyczki, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości czy samodzielni księgowi.

Analizując 10 ofert pracy na terenie powiatu, które zostały zamieszczone na stronie internetowej PUP-u w minionym tygodniu, okazuje się, że tylko raz – przy zatrudnieniu księgowej – pracodawca wymaga wykształcenia wyższego. Także tylko raz – od referenta administracyjno-biurowego oczekuje się wykształcenia średniego. Pozostałe osiem ofert zostało skierowane do ludzi z wykształceniem podstawowym (ewentualnie zawodowym). Na największe zarobki może liczyć zaś wagowy/wagowa. Za „ważenie towaru na terminalach” pracodawca proponuje od 4.000 zł brutto.


Tylko 1032 osoby były zarejestrowane w jarocińskim PUP-ie w grudniu 2018 roku

3,8 proc. wyniosła stopa bezrobocia na terenie powiatu jarocińskiego w grudniu 2018 roku.
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.