Dzisiaj jest: 27.10.2020, imieniny: Iwony, Noemi, Szymona

Strajk w szkołach. Co z uczniami?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 441 Autor:

Dojdzie do ogólnopolskiego strajku nauczycieli? Jeśli tak, pedagodzy z jarocińskich szkół publicznych przyłączą się do niego. A co z dziećmi?

Strajk w szkołach. Co z uczniami?

W poniedziałek prawdopodobnie rozpocznie się strajk w szkołach, do którego przystąpi także ponad 90% nauczycieli ze szkół publicznych gminy Jarocin. W związku z tym zajęcia będą zawieszone aż do odwołania. Mimo trwającej akcji strajkowej, placówki oświatowe nie będą zamknięte, ale zapewnienie opieki wszystkim uczniom uczęszczającym do tych szkół jest praktycznie niewykonalne. Do organizacji zajęć zastępczych włączyły się instytucje kultury.
Strajk na terenie gminy Jarocin odbywał się będzie w placówkach publicznych. Do akcji protestacyjnej przyłączają sie też niektóre szkoły niepubliczne. Zajęcia dydaktyczne w szkołach prowadzonych przez gminę w tym czasie zostaną zawieszone, ponieważ udział w akcji zapowiedziało ponad 90% nauczycieli. W czasie strajku placówki oświatowe nie będą jednak zamknięte. Nauczyciele będą obecni w budynkach, ale nie będą prowadzili zajęć opiekuńczo-wychowawczych.  Dowóz uczniów do szkół będzie odbywał się zgodnie z harmonogramem.

Podkreślić trzeba fakt, że strajk - zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej - nie może stanowić przyczyny zamknięcia placówek oświatowych. W piątkowym komunikacie ministerstwo podnosi, że "dyrektor przedszkola lub szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki, a przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia go z tego obowiązku". MEN zauważat też,  że jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu.  - Jako organ prowadzący dla publicznych szkół monitorujemy sytuację. Od dyrektorów otrzymaliśmy informacje o tym, ilu nauczycieli  wyraża gotowość do pracy, jakie formy zapewnienia opieki uczniom planuje dyrektor szkoły oraz czy istnieje zagrożenie do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego – informuje Robert Kaźmierczak, zastępca  burmistrza Jarocina. - Zarówno samorządy, jak i dyrektorzy są bombardowani kolejnymi pismami z ministerstwa i kuratorium, wskazującymi, że szkoły mają zapewnić opiekę uczniom. Chciałbym, aby minister Zalewska z panią kurator pokazały same, jak to zrobić w placówce, do której uczęszcza 600 uczniów, a do strajku nie przystępuje tylko dwoje czy troje nauczycieli, w tym dyrektor - dodaje zastępca burmistrza.

Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wiadomo, że zdecydowana większość nauczycieli w szkołach publicznych z terenu gminy Jarocin nie wyraża gotowości do pracy. Na ten moment niewielu rodziców zgłosiło brak możliwości zapewnienia opieki dzieciom we własnym zakresie. Mimo to dla uczniów, którzy w czasie strajku przyjdą do szkoły, zorganizowane zostaną różnorodne formy opieki - najczęściej gry, zabawy i zajęcia świetlicowe. W części placówek, zgodnie z wcześniej wyznaczonym planem pracy, odbywały się będą rekolekcje wielkopostne.

Na czas strajku szkołom w opiece nad uczniami pomagały będą placówki kulturalne: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Spichlerz Polskiego Rocka i kino Echo. Oferta poniżej. Z kolei w jarocińskim aquaparku bez zmian prowadzone będą zajęcia dla dzieci które korzystają z programu nauki pływania – Umiem pływać dla klas I-III szkół podstawowych. W godzinach zgodnych z harmonogramem programu, jaki obowiązuje w szkołach, rodzice mogą przywieźć dzieci na basen, Instruktorzy nauki pływania będą prowadzili zajęcia zgodnie z planem.  


Instytucje kultury vs. strajk nauczycieli:


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin – Biblioteka Główna ul. Park 3 oraz każda filia biblioteki -  w godzinach otwarcia od 8.00 do 18.00 rodzice z dziećmi mogą skorzystać z oferty biblioteki  (gry i  zabawy komputerowe, czytanie książek itp. przebywanie w bibliotece jest pod nadzorem pracowników biblioteki)

Muzeum Regionalne w Jarocinie – w tej instytucji przygotowana jest ekspozycja stała "Z przeszłości Ziemi Jarocińskiej" w Ratuszu wraz z wystawą czasową poświęconą lokalnemu artyście Marianowi Poznańskiemu. Ekspozycje można oglądać od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 16.00 (środy do 18.00). Bilet ulgowy 1 zł, normalny 2 zł. Ponadto grupy zorganizowane mogą skorzystać z oferty lekcji muzealnych
w ratuszu, po wcześniejszym umówieniu, szczegóły tutaj: http://muzeumjarocin.pl/index.php?strona=lekcjeMuzealne


Spichlerz Polskiego Rocka – przygotowana jest ekspozycja stała multimedialna  poświęcona historii polskiej muzyki rockowej z uwzględnieniem jarocińskich festiwali, ekspozycja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. Bilet ulgowy 5 zł, normalny 7 zł. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z oferty lekcji muzealnych w spichlerzu, po wcześniejszym umówieniu, szczegóły tutaj: http://spichlerzpolskiegorocka.pl/edukacja/

Kino „Echo” w Jarocinie – jest czynne, w poniedziałek będą dołożone seanse, ponadto  w kolejnych dniach planowane są seanse edukacyjne.

Oferta cenowa: decyzją zarządu i kierownictwa kina, oraz dzięki wyrozumiałości dystrybutorów i rozumiejąc trudną sytuację rodziców, których dzieci w wyniku ewentualnego strajku pozostają w szkołach bez opieki zdecydowano się na udzielenie rabatu dla dzieci i opiekunów (np. dziadek itp.): 10 zł /dziecko, 15 zł/opiekun

8 kwietnia, poniedziałek
9:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli
11:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

9 kwietnia, wtorek
9:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli
11:00 Przygody Nelly
13:30 Przygody Nelly

10 kwietnia, środa
9:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli
12:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

11 kwietnia, czwartek
9:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli
11:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

12 kwietnia, piątek
9:00 Robaczki z Zaginionej Dżungli

Od 15-19 kwietnia, kino na razie nie ma sprecyzowanego planu, mogą zostać dołożone
seanse o 9:00 i 11:00 jeśli ewentualny strajk będzie w tym czasie kontynuowany.

Źródło: jarocin.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.