Dzisiaj jest: 29.3.2020, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

KORONAWIRUS - WALKA Z EPIDEMIĄ

Dodano: 2 tygodnie temu Czytane: 95 Autor:
Redakcja poleca!

Koronawirus na dobre rozgościł się w naszym kraju. Jeśli chcesz wiedzieć na bieżąco jak trwa walka z epidemią, zapraszamy do naszego serwisu LIVE.

KORONAWIRUS - WALKA Z EPIDEMIĄ

(AKTUALIZACJA, 18:30)

Wczoraj informowaliśmy o tym, że zmarł 85-latek. który jako pierwszy został zarażony koronawirusem w powiecie krotoszyńskim. Dziś nadal nie ma go w statystykach podawanych przez Ministerstwo Zdrowia. Dlaczego tak się dzieje?

- Bezpośrednią przyczyną zgonu w przypadku zmarłego pacjenta nie był COVID-19, tylko choroby współistniejące - informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Według statystyk Ministerstwa Zdrowia w Polsce na koronawirusa do tej pory zmarło 17 osób. (AKTUALIZACJA, 16:15)

45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Dotyczą: 14 osób z województwa łódzkiego, ośmiu osób z województwa podlaskiego, sześciu osób z województwa dolnośląskiego, pięciu osób z województwa świętokrzyskiego, czterech osób z województwa małopolskiego, trzech osób z województwa wielkopolskiego, dwóch osób z województwa warmińsko-mazurskiego oraz po jednej osobie z województw lubelskiego, podkarpackiego i opolskiego.

- Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Lublinie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 70- letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Liczba osób zarażonych koronawirusem to 1.481. 17 osób zmarło. Wielkopolski Urząd Wojewódzki uszczegóławia informacje podane przez Ministerstwo Zdrowia na temat nowo zarażonych koronawirusem mieszkańców województwa wielkopolskiego. 

- Starsza kobieta z powiatu ostrowskiego. W stanie dobrym przebywa w domu. Miała kontakt z osobą zakażoną. Starszy mężczyzna z powiatu kaliskiego. W stanie dobrym przebywa w domu. Miał kontakt z osobą zakażoną. Mężczyzna w średnim wieku z powiatu gnieźnieńskiego. W stanie dobrym przebywa w domu. Miał kontakt z osobą zakażoną - podaje Wielkopolski Urząd Wojewódzki. 

97 osób jest zarażonych koronawirusem w Wielkopolsce. 


(AKTUALIZACJA, 13:40)

Na terenie powiatu pleszewskiego nie wykryto jeszcze osób zarażonych koronawirusem. To się może w najbliższym czasie zmienić. Więcej tutaj

(AKTUALIZACJA, 9:30)

Wielkopolski Urząd Wojewódzki uzupełnia informacje Ministerstwa Zdrowia o dwóch nowych osobach zakażonych koronawirusem w Wielkopolsce, 

- Kobieta w średnim wieku z powiatu kaliskiego. W stanie średnio ciężkim leży w szpitalu zakaźnym w woj. łódzkim. Mężczyzna w średnim wieku z powiatu ostrowskiego. W stanie dobrym jest pod opieką lekarzy ze szpitala w Kaliszu. Mężczyzna wrócił z zagranicy - podaje WUW.

Liczba osób zarażonych koronawirusem na terenie naszego województwa wzrosła do 94.(AKTUALIZACJA, 28 marca, 9:15)

Ministerstwo Zdrowia informuje o 47 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Dotyczą one: 12 osób z województwa małopolskiego, 10 osób z województwa śląskiego, siedmiu osób z województwa zachodniopomorskiego, sześciu osób z województwa lubelskiego, czterech osób z województwa kujawsko-pomorskiego, trzech osób z województwa pomorskiego, dwóch osób z województwa wielkopolskiego oraz po jednej osobie z województw lubuskiego, opolskiego i podlaskiego. Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 1.436.(AKTUALIZACJA, 20:40)

Ministerstwo Zdrowia podaje informację o 49 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Dotyczą one: 27 osób z województwa mazowieckiego, sześciu osób z województwa zachodniopomorskiego, po cztery osoby z województw wielkopolskiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego, trzech osób z województwa podkarpackiego oraz jednej osoby z województwa opolskiego. Liczba osób zakażonych koronawirusem to 1.389.

Cztery nowe osoby z koronawirusem potwierdzonym w badaniach na terenie naszego województwa to troje mieszkańców powiatu ostrowskiego i jeden mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego. Wielkopolski Urząd Wojewódzki pisze o nich tak:

- młody mężczyzna z powiatu ostrowskiego. W stanie dobrym, przebywa w domu. Wrócił z zagranicy,
- młoda kobieta z powiatu ostrowskiego. Jest w dobrym stanie i przebywa w domu. Wróciła z zagranicy,
- kobieta w średnim w wieku z powiatu ostrowskiego. Jest w dobrym stanie i przebywa w domu. Wróciła z zagranicy,
- mężczyzna w podeszłym wieku z powiatu krotoszyńskiego. W stanie średnio dobrym leży w szpitalu w Poznaniu. Miał kontakt z osobą zakażoną.

Liczba osób zarażonych koronawirusem w Wielkopolsce wzrosła do 92.


(AKTUALIZACJA, 15:20)
Smutne wiadomości płyną z Krotoszyna. Więcej tutaj.

(AKTUALIZACJA, 14:30)

Ministerstwo Zdrowia informuje o 45 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Dotyczą one: 10 osób z województwa łódzkiego, dziewięciu osób z województwa dolnośląskiego, ośmiu osób z województwa wielkopolskiego, sześciu osób z województwa małopolskiego, pięciu osób z województwa podkarpackiego, trzech osób z województwa lubelskiego oraz po jednej osobie z województw pomorskiego, opolskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego.
 

Wielkopolski Urząd Wojewódzki podaje, że kolejne osoby zarażone koronawirusem w województwie wielkopolskim to:

- młoda kobieta z powiatu poznańskiego. W stanie dobrym przebywa w domu. Miała kontakt z osobą zakażoną,

- młody mężczyzna z powiatu poznańskiego. W stanie dobrym przebywa w domu. Miał kontakt z osobą zakażoną,

- mężczyzna w podeszłym wieku z powiatu kaliskiego. W stanie dobrym przebywa w szpitalu w Kaliszu. Miał kontakt z osobą zakażoną,

- kobieta w średnim wieku z powiatu kaliskiego. W stanie dobrym przebywa w kaliskim szpitalu. Miała kontakt z osobą zakażoną,

- starszy mężczyzna z powiatu kaliskiego. W stanie dobrym przebywa w szpitalu w Kaliszu. Miał kontakt z osobą zakażoną,

- starszy mężczyzna z powiatu tureckiego. W stanie dobrym przebywa w kaliskim szpitalu. Miał kontakt z osobą zakażoną,

- młody mężczyzna z powiatu kaliskiego. W stanie dobrym przebywa w domu. Miał kontakt z osobą zakażoną,

- starszy mężczyzna z powiatu kaliskiego. W stanie dobrym przebywa w szpitalu w Kaliszu. Miał kontakt z osobą zakażoną.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1289. 16 osób zmarło. W Wielkopolsce są 83 przypadki. Dwie osoby zmarły.

(AKTUALIZACJA, 27 marca, 9:30)

23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: po cztery osoby z województw wielkopolskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, po trzy osoby z województw podlaskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego oraz dwóch osób z woj. kujawsko-pomorskiego.

Kolejne zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce to:

- kobieta w średnim wieku z powiatu poznańskiego. W dobrym stanie przebywa w domu. Miała kontakt z osobą zakażoną,

- dziecko z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. W dobrym stanie przebywa w domu. Miało kontakt z osobą zakażoną,

- młoda kobieta z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. W dobrym stanie przebywa w domu. Miała kontakt z osobą zakażoną,

- kobieta w średnim wieku z powiatu wolsztyńskiego. W dobrym stanie przebywa w domu. Miała kontakt z osobą zakażoną.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 75 przypadków zakażenia koronawirusem. W całym kraju są ich 1.244. 16 osób zmarło. (AKTUALIZACJA, 20:55)

- W Wielkopolsce kolejna osoba została zakażona koronawirusem. To młody mężczyzna z powiatu kaliskiego, który w stanie zdrowia dobrym przebywa w domu. Miał kontakt z osoba zakażoną - informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

W naszym województwie do tej pory odnotowano 71 przypadków zakażenia koronawirusem.


(AKTUALIZACJA, 20:45)

Ministerstwo Zdrowia informuje o 58 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotyczą one: 40 osób z województwa mazowieckiego, ośmiu osób z województwa podkarpackiego, po trzy osoby z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, dwóch osób z województwa opolskiego oraz po jednej osobie z województw pomorskiego i wielkopolskiego.

- Jednocześnie z przykrością informujemy, że potwierdzono śmierć dwóch osób w szpitalu w Warszawie. Zmarli to: 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem. Oboje mieli choroby współistniejące - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 1.221. 16 pacjentów zmarło.

(AKTUALIZACJA, 18:20)

Wielkopolski Urząd Wojewódzki uzupełnia ostatnią informację podaną przez Ministerstwo Zdrowia. Kolejne osoby zakażone koronawirusem w Wielkopolsce to trzej mieszkańcy powiatu poznańskiego i jeden z powiatu leszczyńskiego.

- Młoda kobieta z powiatu poznańskiego, jest w stanie dobrym. Przebywa w domu. Miała kontakt z osobą zakażoną. Starszy mężczyzna z powiatu poznańskiego. Jest w stanie dobrym, przebywa w poznańskim szpitalu zakaźnym. Miał kontakt z osobą zakażoną. Mężczyzna w średnim wieku z powiatu poznańskiego. Jego stan jest dobry. Leży w szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej. Miał kontakt z osobą zakażoną, Kobieta w starszym wieku z powiatu leszczyńskiego. W stanie dobrym, leży w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. Miała kontakt z osobą zakażoną - podaje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.


(AKTUALIZACJA, 17:50)

43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 10 osób z województwa śląskiego, ośmiu osób z województwa dolnośląskiego, siedmiu osób z województwa lubuskiego, sześciu osób z województwa małopolskiego, pięciu osób z województwa lubelskiego, czterech osób z województwa wielkopolskiego, dwóch osób z województwa pomorskiego i jednej osoby z województwa zachodniopomorskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: to 1.163. 

(AKTUALIZACJA, 14:30)

1.120 osób zarażonych koronawirusem w Polsce. Wykryto i potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 35 nowych przypadków. Dotyczą one: 14 osób z województwa łódzkiego, siedmiu osób z województwa dolnośląskiego, po cztery osoby z województw śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego oraz po jednej osobie z województw opolskiego i podkarpackiego.

Informacje z naszego województwa uzupełnia Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

- Wszystkie osoby w dobrym stanie zdrowia przebywają w domach. Miały kontakt z osobą zakażoną. Są to: młody mężczyzna z powiatu poznańskiego, starszy mężczyzna z powiatu poznańskiego, mężczyzna w podeszłym wieku z powiatu poznańskiego, mężczyzna w średnim wieku z powiatu leszczyńskiego - informuje.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 66 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym dwie osoby zmarły. W całym kraju liczba zgonów to 14. 


(AKTUALIZACJA, 12:15)

- W związku z otrzymaną informacją ze szpitala we Wrocławiu, o zmarłym wczoraj rano pacjencie w wieku 71 lat, jesteśmy zobowiązani do sprostowania informacji o liczbie zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem. Przyczyną śmierci wskazanego pacjenta, zgodnie z kartą zgonu, była niewydolność krążeniowo-oddechowa niemająca nic wspólnego z koronawirusem. Pacjent okazał się być ostatecznie niezakażony koronawirusem. Stąd też liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirlsem to 14 - informuje Ministerstwo Zdrowia.(AKTUALIZACJA, 26 marca, 10:00)

34 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Dotyczą: dziewięciu osób z województwa lubelskiego, sześciu osób z województwa śląskiego, czterech osób z województwa kujawsko-pomorskiego, po trzy osoby z województw pomorskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego oraz po jednej osobie z województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego.

- Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące. Natomiast w szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem, ale bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. Dlatego pacjent ten nie zostaje włączony do statystyk osób zmarłych z powodu COVID-19 - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Tym samym liczba zgonów z powodu koronawirusa w Polsce wzrosła do 15. Zarażonych jest 1085 osób. Trzy nowo zarażone osoby z Wielkopolski to:

- kobieta w średnim wieku z powiatu ostrowskiego. W stanie dobrym leży w szpitalu zakaźnym w Kaliszu. Powróciła z zagranicy.
- kobieta w średnim wieku w powiecie pilskim w stanie dobrym przebywa w domu (izolacja). Zakażenie bez określonego kontaktu.
- mężczyzna w starszym wieku (75 lat) z powiatu kaliskiego zmarły w Szpitalu w Kaliszu, którego przyczyną zgonu nie był COVID-19.


(AKTUALIZACJA, 20:50)

20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych podaje Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: pięciu osób z województwa śląskiego, czterech osób z województwa małopolskiego, trzech osób z województwa kujawsko-pomorskiego, po dwie osoby z województw świętokrzyskiego, wielkopolskiego i lubelskiego oraz po jednej osobie z województw podlaskiego i zachodniopomorskiego. Liczba osób zarażonych koronawirusem wzrosła 1.051

Osoby z Wielkopolski, jak informuje WUW, to starsi mieszkańcy powiatu kaliskiego - kobieta i mężczyzna. Obydwoje są w dobrym stanie zdrowia, Leżą w szpitalu zakaźnym w Kaliszu. Mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.  W sumie w Wielkopolsce zarażonych jest 59 osób. 

(AKTUALIZACJA, 20:40)

Dowcipniś się znalazł...

Mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego sprawcą alarmów bombowych w trzech szpitalach Czytaj więcej


(AKTUALIZACJA, 17:55)

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 1.000 osób. Wynosi dokładnie 1031. W ostatnich godzinach wykryto 74 nowe przypadki potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Dotyczą one: 39 osób z województwa mazowieckiego, 15 osób z województwa łódzkiego, pięciu osób z woj. dolnośląskiego, po cztery osoby z województw śląskiego i świętokrzyskiego, po dwie osoby z województw wielkopolskiego i podlaskiego i po jednej osobie z województw zachodniopomorskiego, opolskiego i małopolskiego.

- Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Skarżysku Kamiennej zmarła 14 osoba zakażona koronawirusem. To 80-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące - podaje Ministerstwo Zdrowia.

To 14 ofiara koronawirusa w Polsce.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki uzupełnia informacje resortu zdrowia. Wynika z nich, że dwie nowo zarażone osoby w Wielkopolsce to:

- starsza kobieta z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. W stanie dobrym leży w poznańskim szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. Miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
- mężczyzna w średnim wieku z powiatu poznańskiego. W stanie dobrym przebywa w domu. Wrócił z zagranicy.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 57 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym dwie osoby zmarły.(AKTUALIZACJA, 12:30)

Kaliski szpital w tarapatach. Jeden oddział zamknięty.

Oddział Chorób Wewnętrznych kaliskiego szpitala zamknięty. U pacjenta wykryto koronawirusa Czytaj więcej


(AKTUALIZACJA, 11:25)

Dziś pierwszy dzień e-szkoły w Polsce. Od 25 marca wszystkie szkoły w kraju muszą przejść na e-learning. Uczniowie muszą przyswajać nowy materiał, nauczyciele mogą wystawiać oceny. To ogromna zmiana dla systemu szkolnictwa. My rozmawiamy z Karoliną Maćkowiak, dyrektorką Akademii Dobrej Edukacji w Jarocinie. Szkoły, która, natychmiast po ogłoszeniu przez rząd zamknięcia placówek oświatowych, automatycznie przeszła na nauczanie zdalne. Podpowiada jak sobie poradzić w tej niełatwej sytuacji.

"Umiemy pracować zdalnie", czyli rozmowa o e-learningu w czasach koronawirusa Czytaj więcej


(AKTUALIZACJA, 25 marca,  9:10)

26 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: dziewięciu osób z województwa śląskiego, po cztery osoby z województw wielkopolskiego i lubelskiego, po trzy osoby z województw zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego, dwóch osób z województwa podkarpackiego i jednej osoby z woj. małopolskiego.

- Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu we Wrocławiu zmarły dwie osoby - 41-letni oraz 71-letni mężczyzna, którzy mieli choroby towarzyszące.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 927 przypadków. 12 osób zmarło. 
 

Wielkopolski Urząd Wojewódzki cztery nowe osoby z województwa wielkopolskiego zarażone koronawirusem to:

- mężczyzna w średnim wieku z powiatu konińskiego. W stanie dobrym, leży w szpitalu zakaźnym w Koninie,

- mężczyzna w średnim wieku z powiatu kaliskiego. W stanie dobrym leży w szpitalu zakaźnym w Kaliszu,

- mężczyzna w średnim wieku z powiatu kościańskiego. Jest w stanie zdrowia dobrym, przebywa w domu. Wrócił niedawno z zagranicy,

- młody mężczyzna z powiatu kościańskiego. Jest w stanie zdrowia dobrym, przebywa w domu. Wrócił z zagranicy.

W Wielkopolsce do tej pory 48 osób zostało zakażonych koronawirusem, w tym 2 osoby zmarły.


(AKTUALIZACJA, 20:50)

Premier i minister zdrowia przedstawili nowe obostrzenia dla obywateli w związku z walką z koronawirusem w Polsce. Dotyczą głownie poruszania się. Pojawiło się mnóstwo pytań. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odpowiedziała na najczęstsze z nich. Pytania oraz odpowiedzi znajdziecie tutaj

(AKTUALIZACJA, 20:10)

Według aktualnego raportu COVID-19 w Wielkopolsce:

75 osób jest hospitalizowanych,
4547 osób poddanych kwarantannie,
3370 osób objętych nadzorem epidemiologicznym,
44 osoby uległy zakażeniu koronawirusem


(AKTUALIZACJA, 19:50)

40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 37 osób z województwa mazowieckiego, dwóch z województwa lubuskiego i jednej z województwa małopolskiego.

- Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Cieszynie zmarła dziesiąta osoba zakażona koronawirusem. To 71-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące - informuje Ministerstwo Zdrowia.

I ponowny błąd, który zdarzył się już wczoraj, z innym pacjentem.

- Pacjent, który dziś rano został hospitalizowany w szpitalu w Poznaniu, w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem, był zameldowany w województwie wielkopolskim, ale przebywał na terenie woj. zachodniopomorskiego. W związku z powyższym został ujęty w statystykach zakażeń dla tego województwa i wycofany ze statystyki województwa wielkopolskiego - informuje resort.

Tym samym w Wielkopolsce zakażone koronawirusem jest 44 osób. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 884 osoby. 10 zmarło. 

(AKTUALIZACJA, 17:30)

45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród nich jedna osoba z województwa wielkopolskiego. 

- W szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu leży kolejna osoba zakażona koronawirusem. Jest to mężczyzna w średnim wieku z powiatu grodziskiego. Jego stan zdrowia jest dobry. Miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem - informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Potwierdzone przypadki dotyczą też: 18 osób z województwa łódzkiego, ośmiu osób z województwa dolnośląskiego, pięciu osób z województwa śląskiego, po pięć osób z województw zachodniopomorskiego i małopolskiego oraz trzech osób z województwa warmińsko-mazurskiego. W sumie zarażonych koronawirusem są już w Polsce 844 osoby.

(AKTUALIZACJA, 16:25)

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski wystąpili dziś na konferencji prasowej. Poinformowali o nowych obostrzeniach wprowadzonych w naszym kraju. By jeszcze lepiej walczyć z koronawirusem. Wprowadzone dziś zmiany mają obowiązywać do 11 kwietnia włącznie.

Nowe ograniczenia dotyczące swobodnego poruszania się i zgromadzeń. Wszystko po to, aby wygrać z koronawirusem (ZDJĘCIA) Czytaj więcej.


(AKTUALIZACJA, 14:15)

Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu, właśnie informuje, że posiedzenia sejmu będą się odbywały z ograniczeniami. Najbliższe już w piątek. Na sali plenarnej mają się znajdować wyłącznie przedstawiciele klubów parlamentarnych. Pozostali posłowie mają uczestniczyć w posiedzeniu sejmu zdalnie. W czwartek ma się odbyć "próbne" posiedzenie sejmu. Obostrzenia zostały przyjęte zanim swoją konferencję prasową wygłosili premier i minister zdrowia. Mogą jeszcze ulec zmianie. 

(AKTUALIZACJA, 12:58)

Rozpoczęła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Premier zapowiada wprowadzenie kolejne obostrzeń. 

- To, że mamy mniejszą liczbę przypadków zachorowań, niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać - mówi Mateusz Morwiecki.

Mateusz Morawiecki mówi, że należy zrobić wszystko, aby wypłaszczyć epidemię. Jak zapewnia "to się da zrobić"Premier prosi o to, aby chronić seniorów. Aby szczególnie oni nie wychodzili z domów. Zauważa, że USA, Niemcy czy Wielka Brytania też prowadzają obostrzenia. 

- Dlaczego to robimy? Bo, gdy jest 20.000 chorych dochodzi do niewydolności służby zdrowia, selekcji chorych. Nie chcemy do tego dopuścić. (...) Jestem przekonany, że za kilka tygodni w nowej dyscyplinie sanitarnej będziemy mogli wrócić do pracy. (...) Jestem przekonany, że solidarnie pokonamy wirusa, dlatego wprowadzamy ograniczenia w poruszaniu się. Wszystkie sprawy poza niezbędnymi - wyjście do sklepu, apteki czy z psem - odłóżmy na później - mówi Mateusz Morawiecki. 

Ograniczenia obejmą też komunikację miejską. 

- Podejmujemy te decyzje, aby kupić sobie czas. (...) Dlatego musimy dalej ograniczać zgromadzenia. Nie powinny poruszać się nie więcej niż dwie osoby. (...) Wszystkie przekraczanie tych norm może być bardzo niebezpieczne. Te ograniczenia są absolutnie niezbędne - mówi Mateusz Morawiecki.

Utrzymane zostają wszystkie dotychczasowe obostrzenia dotyczące kawiarni czy galerii handlowych. Równocześnie premier zapowiada, że jak najszybciej chce wprowadzić tarczę antykryzysową.  

- Tylko zdecydowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich do maksimum ograniczy rozprzestrzenianie się koronawirusa. (...) W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza bardzo potrzebnymi sytuacjami, jak wyjście do sklepu, do apteki, z psem, czy na spacer. (...) To nie oznacza, że mamy się gromadzić, pójść na plac zabaw. (...) Jeżeli nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uratujemy żyć. Bardzo proszę - zostańmy w domu - mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia. 

Minister zdrowia mówi, że im szybciej wprowadzone zostaną gigantyczne obostrzenia tym szybciej opanujemy wirusa. Około 3 tys. na dobę wykonują laboratoria w Polsce. Tysiące szybkich testów ministerstwo przekazało do szpitali zakaźnych. Są sprawdzane. Minister zapowiada, że testów nie zabraknie. Premier zapowiada, że już w tym tygodniu ma zostać przyjęta tarcza antykryzysowa. Ma zostać skonsultowana z opozycją. Sejm ma ją przyjąć w piątek. Premier chciałby, aby udogodnienia dla małych i średnich firm obowiązywały od 1 kwietnia. 

- W Polsce rozprzestrzenienie koronawirusa jest równomierne - mówi Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zapowiada, że nie ma potrzeby zamykania miast. Nie ma też obowiązku noszenia maseczek. Premier mówi, że nie odwołuje wyborów.  Jak twierdzi, rząd robi wszystko, aby kraj wrócił do "pewnej nowej normalności", ludzie do pracy, dzieci do szkoły. Odbędą się matury, egzamin ósmoklasisty. Premier przewiduje, że wprowadzone ograniczenia pozwolą wrócić do względnej normalności po Świętach Wielkanocnych.

Zakaz poruszania się więcej niż dwóch osób nie dotyczy rodzin. To policja ma pilnować porządku w miastach. Reagować, gdy się okaże, że rodzina idzie na plac zabaw, czy inne spotkanie towarzyskie. Wojsko ma pomagać w, jak mówi premier, "działaniach weryfikujących". Oprócz środków kontroli bezpośredniej są wdrażane działania elektroniczne, jak aplikacje, które będą obowiązkowe dla osób w kwarantannie. Za zgromadzenie się można dostać mandat lub kara w wysokości 5 tys. zł. Zakazy zostały wprowadzone od dzisiaj do 11 kwietnia. Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany na tych samych zasadach jak dotychczas.

- Prośba do wszystkich włodarzy miast, aby tak zorganizować transport publiczny, żeby tylko co drugie miejsce siedzące było zajęte. (...) Im dalej od siebie będziemy, tym będziemy bardziej bezpieczni - mówi minister zdrowia. 

Liczba osób uczestniczących w obrzędach religijnych i mszach świętych zostaje ograniczone do pięciu osób. Z wyłączeniem kapłana czy pracownika zakładu pogrzebowego. 


(AKTUALIZACJA, 12:40)

Dziennikarze Super Expressu informują, że od jutra w całej Polsce obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domów bez wyraźnej życiowej potrzeby. Według nieoficjalnych ustaleń Super Expressu od 25 marca nie będzie można wychodzić z domu z wyjątkiem spraw życiowo koniecznych. Chodzi między innymi o zakupy żywnościowe, wizytę u lekarza, w aptece czy wyjście do pracy. Jak twierdzą, premier te informacje ma przekazać na konferencji prasowej o 12:45.(AKTUALIZACJA, 10:30)

Dziewiąta ofiara koronawirusa w Polsce.

- To 68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort podaje wiadomość o ośmiu nowych zakażonych. To siedem osób z województwa podkarpackiego i jedna osoba z województwa warmińsko-mazurskiego. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 774 osób.

(AKTUALIZACJA, 9:40)

Wielkopolski Urząd Wojewódzki uściśla informacje Ministerstwa Zdrowia. 

-Badania laboratoryjne potwierdziły kolejny przypadek zakażenia koronawirusem, potwierdzony pozytywnym wynikiem testów. Jest to mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego, który czasowo przebywał w powiecie pilskim. W stanie średnio dobrym jest transportowany do szpitala w Poznaniu, gdzie będzie pod opieką lekarzy.  W Wielkopolsce od początku epidemii odnotowano 44 przypadki zakażeń.

(AKTUALIZACJA, 24 marca, 9:00)

Liczba osób zarażonych koronawirusem wzrosła do 766. W nocy przybyło 17 nowych przypadków. W tym jeden z Wielkopolski. Poza tym: po pięć osób z zachodniopomorskiego i śląskiego, trzy osoby z lubelskiego, dwie z opolskiego oraz jedna z pomorskiego. (AKTUALIZACJA, 21:00)
Ministerstwo Zdrowia informuje o 57 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród zarażonych jest pięć osób z województwa wielkopolskiego.

Są to:

-starsza kobieta z powiatu krotoszyńskiego. Jest w dobrym stanie, leży w szpitalu zakaźnym w Kaliszu. Miała kontakt z osobą zakażoną;

- kobieta w średnim wieku z powiatu poznańskiego. Jest w stanie dobrym w kwarantannie domowej;

- starszy mężczyzna z powiatu leszczyńskiego. W stanie średnio dobrym przebywa w szpitalu w Poznaniu. Miał kontakt z osobą zakażoną;

- mężczyzna w średnim wieku z powiatu kaliskiego. Jest w stanie dobrym i przebywa w domu;

- nastolatek z powiatu ostrowskiego. W stanie dobrym przebywa w domu, wrócił z zagranicy.

W Wielkopolsce 43 osoby zostały zakażone koronawirusem - informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Poza tym nowo zarażeni to: 28 osób z województwa mazowieckiego, cztery osób z województwa dolnośląskiego, cztery osób z województwa pomorskiego, cztery osób z woj. lubelskiego, trzy osób z województwa śląskiego, trzy osób z województwa warmińsko-mazurskiego, po dwie osoby z województw zachodniopomorskiego i małopolskiego oraz po jednej osobie z województw podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 749 osób. (AKTUALIZACJA, 19:45)

Dobre informacje płyną z Wolicy pod Kaliszem. Nie ma koronawirusa wśród pacjentów i personelu medycznego szpitala. 

- W związku z zamknięciem szpitala w Wolicy k. Kalisza, w którym leczona była pacjenta zakażona koronawirusem, dziś laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu prowadziło badania próbek od personelu szpitala i pacjentów. Wszystkie testy wykazały wynik ujemny i nie potwierdziły zakażenia koronawirusem. W związku z tym, inspekcja sanitarna podjęła decyzję o otwarciu dwóch oddziałów szpitalnych i powrocie personelu do pracy. Oddział, na którym leżała pacjentka z wynikiem dodatnim, pozostał jeszcze zamknięty - informuje Tomasz Stube. rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przypomnimy, że w szpitalu w Wolicy leczona była 37-letnia pacjentka, która następnie trafiła do poznańskiego szpitala zakaźnego. Tam w niedzielę zmarła. 

(AKTUALIZACJA. 17:30)

Minister Zdrowia "nie czuje powiewu optymizmu". Więcej tutaj

(AKTUALIZACJA, 16:55)

Ministerstwo Zdrowia informuje o ośmiu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: po dwie osoby z województw: dolnośląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego oraz po jednej osobie z wojewódzrw lubelskiego i podkarpackiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 692.


(AKTUALIZACJA, 16:10)

Tutaj poddajemy informacje pod rozwagę.
 

(AKTUALIZACJA, 15:00)

Dane z powiatu jarocińskiego ws. koronawirusa. Stan na godz. 12:00: 

1 zakażony
2 osoby hospitalizowane

- Mieszkaniec powiatu ale zatrzymany wśród osób wracających z zagranicy w Warszawie i osoba zakażona - podaje Lidia Czechak, starosta powiatu jarocińskiego.

135 osób objętych kwarantanną (o 13:30 już 149 - przyp. red.)
69 osoby objęte nadzorem.

(AKTUALIZACJA, 14:30)

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni. W jej czasie nie wolno opuszczać miejsca zamieszkania. Osoba, która opuściła swoje miejsce pobytu musi się liczyć z 30 tys. zł grzywny. A jak wygląda sytuacja w powiecie jarocińskim? Więcej na ten temat tutaj

(AKTUALIZACJA, 12:40)

- Jedna osoba z województwa wielkopolskiego zostaje wyłączona z dotychczasowych wyliczeń. Służby sanitarno-epidemiologiczne z województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, zajmujące się zakażoną osobą, uwzględniły ją w swoich raportach - dublując wynik - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Tym samym w województwie wielkopolskim zakażonych jest łącznie 35 osób. Dwie osoby zmarły. Poza tym odnotowano 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 16 osób z województwa dolnośląskiego, pięć z lubuskiego, pięć z opolskiego, cztery z małopolskiego i po trzy z województw lubelskiego oraz łódzkiego.

- Z przykrością informujemy, że zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem - to 83-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Tychach. Mężczyzna miał choroby współistniejące - podaje resort.

(AKTUALIZACJA, 10:45)

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, a za nim Polska Agencja Prasowa, w laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 20 tys.127 próbek pod kątem wykrycia koronawirusa, 649 z nich dało wynik pozytywny, a 19 tys. 478 negatywny. W ciągu doby wykonano ponad 2,5 tys. testów.

(AKTUALIZACJA, 23 marca, 8:50)

Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 649.Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 nowych zdiagnozowanych osobach. Potwierdzone przypadki dotyczą: ośmiu osób z województwa śląskiego, trzech osób z województwa małopolskiego, dwóch osób z województwa kujawsko-pomorskiego oraz po jednej osobie z województw lubelskiego i świętokrzyskiego.

(AKTUALIZACJA, 21:05)

Ministerstwo Zdrowia podaje informacje o siedmiu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: trzech osób z województwa opolskiego, dwóch osób z województwa lubelskiego oraz po jednej osobie z województw podlaskiego i podkarpackiego. Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 634 osób. 


(AKTUALIZACJA, 18:35)

Więcej o sytuacji w Jarocinie. 

(AKTUALIZACJA, 18:00)

64 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród nich jest sześć osób z Wielkopolski. W tym jedna osoba z powiatu jarocińskiego. 

- To kobieta w średnim wieku. Jej stan jest dobry, leży w poznańskim szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. Miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem  - informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. 

Pozostałe osoby z województwa wielkopolskiego to czterej mieszkańcy powiatu poznańskiego i jeden z czarnkowsko-trzcianeckiego. Młoda kobieta, która w stanie dobrym przebywa w kwarantannie domowej. Miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Mody mężczyzna, w stanie dobrym jest na kwarantann

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.