Dzisiaj jest: 27.2.2021, imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda

Tłum kolędników

Dodano: 2 lata temu Czytane: 375 Autor:

Żywe zwierzęta, śpiew kolęd, a do tego radość mieszkańców – to wszystko można było zaobserwować w Dzień Objawienia Pańskiego w Środzie Wlkp. Było to możliwe za sprawą Orszaku Trzech Króli.

Tłum kolędników
Na plac przed kościołem św. Józefa, gdzie jak co roku swój początek miał Orszak Trzech Króli, przybyło grono mieszkańców. Gdy na każdej głowie znalazła się korona, a aktorzy gotowi byli do wcielenia się w przypisane im role, świętowanie rozpoczęła wspólna modlitwa. Przy kościele odegrana została także scena przedstawiająca króli i ogłaszająca powszechny spis ludności w Betlejem.

Orszak wyruszył w drogę ku stajence betlejemskiej. Ta znajdowała się na placu przy średzkiej Kolegiacie. Na czele pochodu znaleźli się Maryja wraz z Józefem. Rola Maryi przypadła Annie Jakubowskiej, radnej miejskiej. Postać św. Józefa odegrał Adam Deiksler. W rolach mędrców wystąpili: Michał Matelski, członek zarządu powiatu, Roman Deiksler oraz Jędrzej Józefowicz. W korowodzie nie zabrakło także Orkiestry Dętej, która swą grą uświetniła całe wydarzenie oraz szczudlarzy. Ci, przebrani za anioły i diabły, budzili duże zainteresowanie wśród najmłodszych.

Gdy barwny oraz tłumny Orszak Trzech Króli  dotarł na Stary Rynek, rozbrzmiał śpiew „Józefinek” – zespołu dzieci z parafii św. Józefa. Na placu rozegrana została także scenka w Pałacu Heroda. W postać króla wcielił się Jakub Ojcieszak. W końcu trzej królowie dotarli do stajenki betlejemskiej ustawionej przy Kolegiacie. Tam wręczyli dary dzieciątku: złoto, kadzidło, mirrę oraz złożyli mu pokłon. Śremski Orszak Trzech Króli zakończyło wspólne zdjęcie wszystkich biorących w nim udział.
 
Źródło: Magazyn Życie Wielkopolski
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.