Dzisiaj jest: 3.8.2020, imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii

Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce. Zasady bezpieczeństwa na dłużej

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 102 Autor:

Kilka minut temu zakończyła się konferencja prasowa przedstawicieli rządu. Najważniejsze przekazane na niej informacje umieszczamy poniżej.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce. Zasady bezpieczeństwa na dłużej

Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużone zostaje obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas Świąt Wielkanocnych.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. O konkretnych terminach nauczyciele i uczniowie zostaną poinformowani co najmniej trzy tygodnie przed datą egzaminów. Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.
 

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczył będzie wszystkich, którzy znajdą się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.
 

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal: ograniczenia w przemieszczaniu się; zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego; ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie pięć osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy; ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych; zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż dziewięcioosobowe; zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.; zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich; zamknięcie restauracji; ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie; ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).
 

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal: zamknięcie szkół i uczelni, przedszkoli i żłobków; zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego; zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.
 

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal: zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę); obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.
 

Do odwołania obowiązują: ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Źródło: gov.pl/koronawirus
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.