Dzisiaj jest: 3.8.2020, imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii

Ograniczenia związane z koronawirusem pożegnamy etapami. Rząd podał harmonogram (ZDJĘCIA)

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 105 Autor:
Redakcja poleca!

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych.

Ograniczenia związane z koronawirusem pożegnamy etapami. Rząd podał harmonogram (ZDJĘCIA)

- Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów. Zależy nam przede wszystkim na dalszej ochronie obywateli, dlatego będą obowiązywać nas wszystkich niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Są to: zachowanie dwumetrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu), kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych. Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku, 20 kwietnia. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco, na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020:
 

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach:

1. Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

- do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez cztery.

- w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni


Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych:


2. Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy nasza kondycja psychiczna. Równocześnie, przebywać na zewnątrz można tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy. Place zabaw nadal pozostają zamknięte.


3. Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.


4. Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni dwumetrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.


Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od: przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych), realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

- Oznacza to, że będziemy mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany - tłumaczy minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

DRUGI ETAP:


Działalność gospodarcza:

1. Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy

2. Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami


Życie społeczne:

1. Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

TRZECI ETAP:


Działalność gospodarcza:

1. Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych

2. Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami

3. Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami


Życie społeczne:

1. Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)

2. Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona maksymalna liczba dzieci w sali.

CZWARTY ETAP


Działalność gospodarcza

1. Otwarcie salonów masażu i solariów

2. Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness


Życie społeczne

1. Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

- Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. To od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości - zastrzega premier. 

Źródło: koronawirus.gov.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.