Dzisiaj jest: 3.8.2020, imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii

Ewakuacja z kaliskiego DPS-u

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 128 Autor:

28 osób zakażonych koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu trafiło do szpitala jednoimiennego w Poznaniu. Do tej pory sytuacja w placówce była bardzo trudna.

Ewakuacja z kaliskiego DPS-u
Transport osób chorych zabezpieczyło m.in. dowództwo 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Rozpoczynamy ewakuację i następnie konwojowany transport przejedzie do Poznania do szpitala jednoimiennego. Następnie karetki oraz personel wojskowy będą poddani dekontaminacji. Idea jest taka, że transport będzie jeden, karetki są wielonoszowe. Jest sześć karetek wojskowego szpitala polowego z Wrocławia oraz jedna karetka systemowa – mówił Rafał Miernik, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej Radiu Poznań.

W kaliskim DPS-ie zamkniętych zostało ponad 200 osób. 163 to sami podopieczni. Jak podaje Radio Poznań, u 47, w tym 19 pracowników, potwierdzono zakażenie koronawirusem. Personel zakażony SARS CoV2 przebywa na kwarantannach domowych. Decyzja wojewody Łukasza Mikołajczyka o przeniesieniu zakażonych koronawirusem pacjentów do szpitala w Poznaniu pozwoli lepiej zorganizować pracę w placówce. Ośmiu podopiecznych znajduje się w szpitalu pod opieką lekarzy. Czterech z nich jest zakażonych koronawirusem.

– Moja decyzja jest podyktowana ochroną życia i zdrowia wszystkich osób przebywających w kaliskim DPS-ie, zarówno pensjonariuszy, jak i personelu– tłumaczy Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Jak zapewnia, jest w stałym kontakcie z władzami Kalisza odpowiedzialnymi za funkcjonowanie placówki oraz na bieżąco wspiera jej działanie. Placówka w Kaliszu, jak i wszystkie wielkopolskie DPS-y regularnie otrzymują z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego środki ochrony bezpośredniej, m.in. jednorazowe kombinezony, maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekcyjne do spryskiwania. Dodatkowy transport środków dotarł wczoraj do kaliskiego DPS-u. Wojewoda wydał też decyzje o skierowaniu personelu do pracy w kaliskim ośrodku.

– Sytuacja jest poważna, dlatego podjęliśmy szereg działań, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na terenie placówki. Kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego, dlatego nie mogłem czekać z tą decyzją – mówi Łukasz Mikołajczyk.

Włodarz województwa zwrócił się także do przewodniczących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Izb Pielęgniarek i Położonych w regionie z prośbą o przekazanie zapytania członkom Izb o gotowość podjęcia się tego zadania. Ogólnopolskie media obiegła już informacja, że od łóżek kalisków pacjentów odeszła pielęgniarka, która jako jedyna z personelu miała uprawnienia do podawania leków. Jak podało radio RMF FM, zdecydowała się na taki krok z powodu wyczerpania organizmu.
Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Radio Poznań, RMF FM
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.