Dzisiaj jest: 27.2.2021, imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda

Tarcza Antykryzysowa 3.0 do końca tygodnia

Dodano: rok temu Czytane: 206 Autor:

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju przedstawiła nowe propozycje rządu dla ratowania gospodarki i miejsc pracy w wyniku kryzysu wywołanego koronawirusem.

Tarcza Antykryzysowa 3.0 do końca tygodnia

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że do piątku przedstawione będą kolejne propozycje rozwiązań w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jak powiedziała, wśród nowych propozycji rządu ma się znaleźć rozwiązanie, zapewniające dbałość o to, aby polskie firmy, które były z mozołem budowane przez 30 lat, nie stały się tanim łupem, w tej trudnej sytuacji.

- Nie chcemy, aby firmy z polskim kapitałem były dziś przejmowane w łatwy sposób, ponieważ ich wycena - jeśli są to spółki giełdowe - jest bardzo niska, aby mogły po nie sięgnąć w łatwy sposób fundusze zagraniczne. Dlatego proponujemy i takie, bardzo istotne, ważne dla firmy rozwiązania - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Jak mówiła wicepremier, kolejny element nowych rozwiązań dotyczy wsparcia budżetów samorządów.

- Zdajemy sobie sprawę, że one dziś także mają mniejsze wpływy z tytułów podatkowych: podatków PIT, CIT, wpływów z podatków od nieruchomości, rolnych, leśnych, także te gminy uzdrowiskowe, które opłat swoich dziś nie pobierają. Luzujemy regułę finansową w samorządach, będą one (...) mogły się w tym trudnym roku oraz w kolejnym zadłużać. Ten bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny - tłumaczyła Jadwiga Emilewicz.

Minister rozwoju przekazała także, że do Tarczy Antykryzysowej wprowadzona zostanie zmiana, dzięki której co druga, a nie to czwarta złotówka - jak to ma miejsce dziś z tytułu dochodów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa - będzie trafiać do budżetu samorządów. Przedsiębiorcy zaś będą mogli starać się o kredyty w bankach komercyjnych. Ich odsetki zaś spłaci Bank Gospodarstwa Karjowego.

- To największe rozwiązania, które w tym pakiecie proponujemy. Będą także zmiany w zakresie prawa pracy, które jeszcze w większym stopniu ułatwią skorzystanie z rozwiązań, które już dziś są dostępne, takich jak postojowe, czy dopłaty do wynagrodzeń, to większe uelastycznienie, które ma pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Szczegóły dotyczące Tarczy Antykryzysowej 3.0 mamy poznać w czwartek. Na dzisiejszej konferencji prasowej zaś obecni byli także premier Mateusz Morawiecki i Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 

REKLAMA

- Zastanawiamy się nad tym, żeby pewne reguły, które pozwalałyby na otwarcie działalności gospodarczej w zakresie szerszym obowiązywały w innym stopniu w tych powiatach, gdzie jest zero zakażeń lub ich liczba jest poniżej pięciu czy 10 w porównaniu do pozostałych. Na razie jeszcze takie decyzje nie zapadły -  zdradził Mateusz Morawiecki. 

Premier zapowiedział, że europejskiej gospodarce, aby podniosła się po koronawirusie, potrzebny jest drugi Plan Marshalla. Na miarę XXI wieku.

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.