Dzisiaj jest: 21.5.2019, imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Grad pieniędzy na kulturę

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 28 Autor:

111 tys. zł dotacji dla Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie i 55 tys. zł dofinansowania dla Muzeum Regionalnego w Jarocinie przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grad pieniędzy na kulturę
Spektakularny sukces
To największe osiągnięcie jarocińskiej biblioteki w ciągu 10 lat ubiegania się o środki zewnętrzne na projekty kulturalno-edukacyjne. 111 tys. zł dotacji trafiło do wszystkich pięciu projektów, które w konkursach MKiDN złożyła BPMiG Jarocin. Dzięki tak ogromnemu finansowemu zastrzykowi, po trzech latach przerwy, twórcy książek dla dzieci przyjadą na spotkania autorskie i warsztaty do aż ośmiu bibliotecznych filii. Zaplanowano też bajkowe święto w Jarocinie przed Biblioteką Główną, którego gośćmi specjalnymi będą Katarzyna Stoparczyk i muzycy z zespołu Jerz Igor. Dzięki kolejnej dotacji dla przedsięwzięcia pn. „Legendoczytacze na szlaku”, już po raz trzeci, starsze dzieci wezmą na warsztat lokalne legendy i ważne miejsca, tworząc karty opowieści do teatrzyku kamishibai i sentymentalne mapy swoich miejscowości.

Ciekawie zapowiada się także projekt dedykowany młodzieży pt. „Łowcy cytatów”. Będzie on okazją do spotkania z youtuberką i zapoznania się z kreatywnym tworzeniem haseł LOESJE. W ramach projektu powstaną literackie szablony z cytatami, zwiastuny książek w iście hollywoodzkim stylu i pokaz multimedialny na fasadzie nowej biblioteki w Kamienicy nr 17. Dla rodzin z kolei bibliotekarki przygotowały podróżniczy weekend pn. „Na walizkach - podróże małe i duże” ze sporą liczbą warsztatów i spotkań z podróżnikami z krwi i kości oraz autorami książek podróżniczych czy blogerami. Zaplanowano również wystawy i pokazy niezwykłych zdjęć.
    
Będzie też coś dla samych bibliotekarzy. - „Bibliotekarze w akcji” to cykl szkoleń, dzięki którym oferta jarocińskiej biblioteki stanie się jeszcze lepsza. Odwiedzimy też Warszawskie Targi Książki, które pomogą nam wzbogacić ofertę książek w naszych palcówkach i zaowocują kontaktami z pisarzami, których potem będziemy mogli gościć na spotkaniach autorskich - podkreśla Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. - To będzie bardzo intensywny rok, pełen wyzwań i ciekawych spotkań, których już nie możemy się doczekać. Mamy nadzieję, że projekty zadowolą naszych czytelników i użytkowników, i że wszyscy będziemy się doskonale bawić podczas poszczególnych wydarzeń realizowanych w ramach naszych projektów - dodaje. Dyrektor BPMiG Jarocin już dziś zaprasza do spędzania wolnego czasu z biblioteką. 

(Nie)szablonowa wystawa
Nie tylko Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Jarocinie dostała pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie otrzymało również Muzeum Regionalne w Jarocinie. 55 tys. zł zostanie przeznaczone na rozbudowę kolekcji dzieł artystów street artu. - Pozyskane środki pozwolą na wzbogacenie kolekcji, którą od 2017 roku Muzeum Regionalne w Jarocinie tworzy przy wsparciu Ministerstwa Kultury - mówi Renata Królak koordynująca projekt. - Mamy już w swoich zbiorach prace takich czołowych przedstawicieli street artu, jak: CZARNOBYL, M-CITY, WARAS, KFIATEK czy MONSTFUR. Ich artystyczne dokonania można oglądać na murach budynków całego świata, a teraz dzieła ich autorstwa sukcesywnie trafiają również do naszej przestrzeni muzealnej - tłumaczy. Jarocin jest jednym z nielicznych miejsc, a na pewno jedynym małym ośrodkiem miejskim w Polsce, w którym powstaje tego rodzaju nietypowa kolekcja.

Przeniesienie wzorów szablonowych typowych dla sztuki ulicy na płótno, drewno, metal czy inne nietypowe materiały otworzyły temu rodzajowi sztuki drzwi do galerii i muzeów. - Cieszymy się, że znalazł uznanie pomysł, aby prace artystów ulicznych stały się pełnoprawnymi dziełami sztuki tworzącymi kolekcję, której wartość docenili eksperci z MKiDN - dodaje Renata Królak. Pieniądze na nowe dzieła sztuki street artu dla Muzeum Regionalnego w Jarocinie pochodzą z programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2019”. 
    
Punktem wyjścia dla budowanej w Jarocinie kolekcji dzieł sztuki współczesnej stały się murale zrealizowane kilka lat wcześniej w przestrzeni miejskiej. To głównie prace artystów związanych z jarocińskimi malowidłami ściennymi zapoczątkowały kolekcję powstającą w muzeum. W chwili obecnej składa się na nią 15 eksponatów. W ramach tegorocznego projektu zbiory muzealne powiększą się o kilkanaście dzieł kolejnych znanych polskich artystów street artu. Wśród nich znajdzie się również kilka prac początkującego miejscowego twórcy, który nie odnotował jeszcze znaczących osiągnieć w sztuce ulicznej, ale aktywnie działa w tym nurcie, a jego artystyczne dokonania stają na wysokim poziomie. Na bazie tworzonej kolekcji budowany jest program edukacyjny skierowany do niemal wszystkich grup odbiorców. 
 
Źródło: Magazyn Życie Wielkopolski
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.