Dzisiaj jest: 22.1.2021, imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

W czwartek pierwsi pacjenci chorzy na COVID-19 trafią do Wolicy

Dodano: rok temu Czytane: 292 Autor:

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy w czwartek stanie się szpitalem jednoimiennym. Będą tam trafiali wyłącznie pacjenci zakażeni koronawirusem.

W czwartek pierwsi pacjenci chorzy na COVID-19 trafią do Wolicy

- Od poniedziałku trwają przygotowania do uruchomienia szpitala w nowej formule. Pierwszym krokiem było przewiezienie pacjentów z Wolicy do innych placówek. We wtorek i środę trwały prace przygotowawcze, m.in. roboty budowlane, stworzenie stref brudnej i czystej oraz śluz do dekontaminacji. W czwartek rano szpital będzie w pełni gotowy i rozpoczniemy jego wypełnianie - mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Do placówki najpierw trafi 47 pacjentów z kaliskiego Salusa. Szpital będzie dysponował 120 łóżkami. Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki, znajdą się one na piętrze i parterze budynku. W pracach inwestycyjnych uczestniczyli żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowy jednoimienny szpital będzie dysponował środkami ochrony osobistej, które zabezpieczył wojewoda.
 

W kwestii zapewnienia personelu medycznego działania podjęła wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

- Do pracy stawili się wszyscy lekarze dotychczas zatrudnieni w szpitalu. Dodatkowo dwóch anestezjologów zabezpieczy prace szpitala w formie udzielanych konsultacji. Obecnie dysponujemy kadrą 35 pielęgniarek. Docelowo planujemy zwiększenie liczby pielęgniarek, sanitariuszy i pomocy pielęgniarskiej. Pomoc w tym zakresie zapewnił wojewoda wielkopolski - mówi Marzena Wodzińska, wicemarszałek województwa.

Jednoimienny szpital w Wolicy koło Kalisza zacznie funkcjonować w czwartek o 8:00. Aktualnie licznik zakażonych koronawirusem w Wielkopolsce wskazuje 1.099 osób. Najgorzej sytuacja wygląda w Kaliszu i powiecie krotoszyńskim - ponad 200 chorych na COVID-19. Powiaty kolski i międzychódzki są jedynymi, w których nie wykryto zakażeń. 

Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.