Dzisiaj jest: 17.1.2022, imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana

Naukowiec: "Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego to prawdziwy kataklizm"

Dodano: 2 lata temu Czytane: 544 Autor:

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego trwa - z przerwami - czwartą dobę. Obejmuje ok. 6 tys. ha chronionych terenów. Z pomocą w gaszeniu żywiołu pojechali strażacy z Poznania.

Naukowiec: "Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego to prawdziwy kataklizm"

Pożar ma miejsce w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego i trwa - z przerwami - czwartą dobę. Według ostatnich szacunków, obejmuje ok. 6 tys. ha chronionych terenów. Zdaniem prof. Jana Taylora z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego jest katastrofalny, ponieważ obszarowo objął bardzo duży teren środkowego basenu Biebrzy.

- Takiego pożaru nad Biebrzą chyba jeszcze nie było. Myślę, że te straty będą zupełnie niepowetowane także dlatego, że mamy teraz najważniejszy w ciągu roku sezon - sezon rozrodu ptaków i innych zwierząt - powiedział prof. Jan Taylor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku cytowany w komunikacie przesłanym PAP przez rzeczniczkę prasową uczelni.

Jak dodaje, jest to okres, gdy rodzą się młode łosie, sarny, jelenie.

- Jest to ogromny kataklizm i z całą pewnością przyroda przez długie lata po nim będzie dochodziła do stanu sprzed pożaru. W niektórych miejscach mogą to być zmiany nieodwracalne - podkreśla.

Zdaniem profesora z dostępnych w internecie map satelitarnych terenów objętych pożarem trudno jest już teraz powiedzieć, które konkretnie siedliska są zniszczone, czy zagrożone.

- Pewne jest jednak, że płoną nie tylko torfowiska, ale też bardzo ważne ekosystemy leśne: grądy, cenne olsy. Jeżeli chodzi o rośliny, to jest tam np. jedno z bardzo nielicznych w Polsce stanowisk kosaćca bezlistnego. Liczymy na to, że ono ocaleje - wyraża nadzieję prof.  Jan Taylor.

Naukowiec wylicza, że w pożarze ucierpiała brzoza niska, jak również łąki trzęślicowe, które stanowią bardzo cenne siedlisko chronione w ramach programu Natura 2000. Profesor informuje, że badacze będą analizować zmiany spowodowane przez pożar.

- Ciekawie będzie obserwować, jak poszczególnie siedliska zmieniają się po pożarze. To może pomóc zrozumieć pewne mechanizmy przyrodnicze, przewidywać konsekwencje pożarów takich ekosystemów. Już teraz z całą pewnością wiadomo, m.in. z relacji świadków kataklizmu, o łosiach uciekających przed ogniem - opowiada.

Jan Taylor zwraca też uwagę, że wywołane pożarem migracje zwierząt mogą być problemem z punktu widzenia ruchu drogowego i wymagają zastosowania dodatkowych środków ostrożności. Naukowiec obawia się, że pożar może pojawić się również w innych częściach Parku, gdyż cały jego obszar jest bardzo przesuszony, łącznie z torfowiskami. Związane jest to z bezśnieżną zimą i brakiem opadów. Na to nakłada się kumulujący się efekt bardzo suchych i ciepłych ostatnio sezonów letnich. Aby do tego nie dopuścić z pomocą dla podlaskich strażaków już wczoraj pojechali strażacy z Poznania. Kadeci oraz kadra Szkoły Aspirantów PSP. W sumie 39 osób. 

- Zadaniem grupy będzie wsparcie działań w związku z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. W skład grupy skierowanej do działań weszły dwa plutony ratownicze kadetów oraz kadra szkoły pod dowództwem kpt. Natalii Frankowskiej - mówi mł. bryg. Łukasz Kwas, SA PSP Poznań portalowi wtk.pl.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, wtk.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.