Dzisiaj jest: 30.6.2022, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Zamknięcie szkół przedłużone. Daty egzaminów ujawnione

Dodano: 2 lata temu Czytane: 729 Autor:

Co najmniej do 24 maja uczniowie nie wrócą do szkół. Znamy też harmonogram egzaminów kończących poszczególne stopnie nauki. Odbędą się w czerwcu. Jako pierwsi swoją wiedzą wykażą się maturzyści.

Zamknięcie szkół przedłużone. Daty egzaminów ujawnione

Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

- Niestety obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek. To ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin, bo do 24 maja – zapowiedział Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji zaznaczył, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Zapowiedział też, że za kilka dni rząd poda informacje, czy w części tych placówek pojawi się możliwość prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej. Dariusz Piontkowski zdradził również to, na co czekało wielu. Ujawnił harmonogram egzaminów podsumowujących poszczególne etapy nauki. O ich przeprowadzenie zaapelowała Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W piśmie do Ministra Edukacji Narodowej z 20 kwietnia 2020 roku prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady, napisał: „egzaminy zewnętrzne stanowią obiektywną i porównywalną w skali kraju miarę poziomu przygotowania kandydatów do podjęcia dalszej nauki, co stwarza równe szanse w staraniu się o dostęp do następnego etapu edukacji. Dlatego w opinii Rady także w roku pandemii rekrutacja powinna zostać przeprowadzona w oparciu o wyniki centralnych egzaminów zewnętrznych”.
 

I tak, jako pierwsi swoją wiedzą wykażą się maturzyści. Egzaminy pisemne rozpoczną się 8 czerwca. Potrwają do 29 czerwca. Nie będzie w tym roku ustnych egzaminów maturalnych. Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (formuła 2012 i formuła 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.


Podano także dodatkowe terminy egzaminów. Test ósmoklasisty wyznaczono od 7 do 9 lipca. Wyniki nastolatkowie poznają do 31 lipca. Szkoły również wtedy otrzymają zaświadczenia. Termin dodatkowy matur jest zaplanowany od 8 do 14 lipca. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia. Poprawka odbędzie się 8 września, a jej wyniki zostaną podane do 30 września.

- Jeżeli terminy zostaną dotrzymane i sytuacja pozwoli zakładamy, że rok akademicki rozpocznie się w tradycyjnym terminie – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

Podane terminy egzaminów bowiem mogą ulec zmianie. To, czy zostaną dotrzymane czy zmienione (na późniejsze), zależy od ilości zakażeń koronawirusa w naszym kraju i rozwoju epidemii. Równocześnie obecna sytuacja musiałaby się bardzo pogorszyć, aby rządzący zdecydowali się zmienić podane dzisiaj daty.

Źródło: Polska Agencja Prasowa i Ministerstwo Edukacji Narodowej
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.