Dzisiaj jest: 27.2.2021, imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda

Kiedy będzie można zagrać ze znajomymi w piłkę? A kiedy wrócą rozgrywki ligowe? Co z siłowniami?

Dodano: rok temu Czytane: 197 Autor:

Premier Mateusz Morawiecki, wraz z minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk, poinformował, kiedy do koronawirusowej rzeczywistości wróci sport. Kiedy Polacy będą mogli go uprawiać i oglądać.

Kiedy będzie można zagrać ze znajomymi w piłkę? A kiedy wrócą rozgrywki ligowe? Co z siłowniami?

Pierwszy etap zmian w świecie sportu, jak twierdzi premier, jest już za nami. Można trenować indywidualnie, wyjść do lasu czy parku. Od 4 maja będzie można skorzystać z obiektów sportowych na otwartej przestrzeni. Takich, jak stadiony, boiska i korty, strzelnice na świeżym powietrzu, tory gokartowe i stadniny koni, ale także z całej infrastruktury do uprawiania sportów motorowych czy lotniczych.

- Chciałabym zapewnić, że nasze obiekty zostaną uruchomione z zachowaniem dystansu społecznego i wszystkich ograniczeń, które muszą być zachowane, ale będą dostępne tylko dla sześciu osób. Na jednym korcie będą się mogły znajdować tylko dwie osoby. (...) Trening sportowy będzie się odbywał bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt (...) będziemy musieli nosić maseczki - mówi Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu.

W trzecim etapie otwarte zostaną sale szkolne, hale sportowe. Z maksymalnie sześcioosobowym składem na obiekcie i przy zachowaniu przestrzegania rygorów sanitarnych. Czwarty etap obejmie siłownie, sale fitness czy kręgielnie.


- Decyzje o przejściu do kolejnych etapów (...) trzeciego i czwartego będą uzależnione od tych samych kryteriów, o których mówiliśmy z ministrem zdrowia w kontekście kolejnych faz uruchamiania gospodarki, czyli liczby zachorowań, ilości dostępnych łóżek w szpitalach zakaźnych, abyśmy mogli nad ewentualną falą zwiększonych zachorowań zapanować - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Znacznie później niż w czwartym etapie wrócą widzowie na trybuny. Na razie mecze trzeba będzie oglądać w telewizji. Piłkarze ekstraklasy trafią do 14-dniowej kwarantanny. Dopiero po jej przejściu będą mogli rozpocząć treningi.


- Rozgrywki ekstraklasy są planowane na przełom maja i czerwca. Rozgrywki ekstraligi żużlowej są wydłużone w czasie, bo żużlowcy do kwarantanny trafią 8 maja. Ich rozgrywki są planowane na połowę czerwca – mówi minister sportu. 

W Wałczu i w Spale zostały otwarte ośrodki, aby 250 olimpijczyków mogło zacząć przygotowania do igrzysk olimpijskich, które odbędą się za rok. Zanim tam pojadą też przejdą 14-dniową kwarantannę. Później zostaną otwarte ośrodki sportowe m.in. w Zakopanem i Szczyrku, aby polscy skoczkowie narciarscy mogli wrócić do treningów. Dyscypliny halowe będą uruchamiane po tym, gdy okaże się, jak Polacy zareagują na drugi etap uruchamiana sportu. Zajęcia pływackie dla dzieci wrócą dopiero w czwartym etapie. Szkółki piłkarskie mogą wznowić treningi od 4 maja, ale w nowej formule. Start niższych lig piłkarskich nie jest jeszcze zaplanowany. Równocześnie minister sportu zapowiada, że z aktualnie ogłoszonych etapów rząd może się jeszcze wycofać, jeżeli liczba zakażeń – po wprowadzeniu któregoś z kolejnych etapów – wzrośnie.

Źródło: konferencja prasowa premier i minister sportu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.