Dzisiaj jest: 30.6.2022, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

IV etap odmrażania gospodarki po koronawirusowym zastoju. Znamy daty i szczegóły

Dodano: 2 lata temu Czytane: 678 Autor:
Redakcja poleca!

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.

IV etap odmrażania gospodarki po koronawirusowym zastoju. Znamy daty i szczegóły

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Dzięki niemu noszenie maseczek zostanie ograniczone do niezbędnego minimum. Otwarte zostaną kina, teatry, siłownie. Będzie można organizować wesela. Tym samym zostanie zniesiony zakaz zgromadzeń i umożliwione takie, w których uczestniczyło będzie 150 osób. Mimo że zniknie wiele obostrzeń, jedna zasada pozostanie niezmienna. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

- Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwujemy także sytuację epidemiczną i monitorujemy wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów. Na tej podstawie podejmujemy odpowiedzialne decyzje – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Od 30 maja:

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA

Jeśli w przestrzeni otwartej jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki. Ale tylko wtedy, gdy zachowuje się odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli na świeżym powietrzu nie ma możliwości utrzymania 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas należy zasłonić usta i nos.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których obowiązkowo trzeba zasłaniać usta i nos: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy (dotyczy petentów).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Ust i nosa nie trzeba zakrywać: w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne; w restauracji lub barze – gdy osoby siedzą przy stołach.

ZNIESIONE LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH

Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na jedną osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! W sklepie, na targu i na poczcie nadal pozostaje obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE I POGRZEBY

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – przestaje obowiązywać dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

UMOŻLIWIENIE ZGROMADZEŃ

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona będzie organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

HOTELE

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom.

REKLAMA

Od 6 czerwca:

WESELA I INNE UROCZYSTOŚCI RODZINNE

Umożliwiona będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

Uwaga! Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek.

HOTELE

Od 6 czerwca w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podane zostaną po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

-  Udało nam się uniknąć najgorszych ciosów jakie mogły na nas spaść od początku epidemii. Teraz przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy nauczyć się żyć. Ten koronawirus cały czas z nami będzie do wynalezienia szczepionki, oby jak najszybciej - dodaje Mateusz Morawiecki.

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.

Źródło: koronawirus.gov.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.